Trots op mijn monument In de rubriek 'Trots op mijn monument' vertellen abonnees van de Monumentenwacht hoe het is om in een monumentenpand te wonen of te werken. John Deeben en zijn partner Nicole wonen in het zuiden van Frankrijk, maar kochten begin 2017 de voormalige korenmolen De Haan op de Noordwal in Brouwershaven. De molen is oorspronkelijk als lage stellingmolen gebouwd in 1724, maar later verlaagd tot grondzeiler. Tussen 1965 en 1967 heeft de vorige eigenaar de molen gerestaureerd en ingericht als vakantieverblijf. Waarom we niet gewoon ergens een heel gewoon huis kopen? We zijn nogal verwend, we hebben acht jaar in de bergen gewoond, en nu wonen we in het zuiden op een van de allermooiste plekken van Frankrijk. We zijn gewend aan ruimte. Een gewoon rijtjeshuis was dus helemaal geen optie. Maar een molen: kijk naar buiten en je ziet de hele wereld, en toch ben je dicht bij het dorp. Het voelde meteen goed. Maar een molen is natuurlijk geen gewoon huis. Je weet zelfs zonder kennis van zaken, dat een dergelijk gebouw altijd onderhoud nodig heeft. De roeden, in de volksmond de wieken, moeten bijvoorbeeld vervangen worden, als we de molen willen laten draaien. Om de toestand van de molen beter te kennen, lazen we de inspectierapporten van de Monumentenwacht na. Wij waren nog geen lid, uiteraard, maar de vorige eigenaar wel. We zochten contact met de Monumentenwacht en zijn daar fantastisch geholpen. Ze konden onze vragen goed beantwoorden, maar ze waren ook heel correct in hun omgang met de privacy van bijvoorbeeld de vorige eigenaar. We hadden een goed gesprek met de molen- deskundige bij de Monumentenwacht, die de molen van haver tot gort kent. Uiteraard wilden we eerst weten of het wel verantwoord was om zoiets te kopen. Je zoekt zelf wel naar informatie op het internet, maar je wil toch weten We wonen al twaalf jaar in Frankrijk en willen nog niet onmiddellijk terug naar Nederland, maar we zien bij veel landgenoten dat ze als ze wat ouder worden toch terug komen naar Nederland. Daarom wilden we iets kopen voor onze oude dag. Eind vorig jaar waren we even in Nederland om in Giethoorn te kijken of we daar een mooie woning konden vinden, maar dat bleek niets te worden. Een vriend die we in Frankrijk hadden leren kennen - de vorige eigenaar van molen De Haan - had ons uitgenodigd om op de terugweg in Zeeland bij hem in de molen te overnachten. En toen we hier 's ochtends wakker werden, wisten we: "Dit is het!". Maar de molen stond niet te koop. De vorige eigenaar was er ook emotioneel aan gehecht, want hij woonde hier een tijd met zijn zes kinderen. Hij wilde er eigenlijk niet van af. Gelukkig besliste hij een maand later toch om de molen aan ons te verkopen. hoe een en ander in elkaar zit als je met een monument te maken hebt. En we willen hem graag weer laten draaien. Anders voelt het toch alsof het een auto is zonder motor of een zeilboot zonder zeilen. Malen kan de molen niet meer. Een deel van de oorspronkelijke inrichting verdween toen de molen werd ingericht als weekendverblijf en er bleef ook maar één koppel maalstenen over. Sinds 1962 mag er officieel ook niet meer gemalen worden. De Monumentenwacht bracht ons op de hoogte van onder andere de subsidiemogelijkheden die er zijn om een restauratiedossier op te starten. Zij brachten n^r^/HllColllI/" ons in contact met een par adiJselIJk bedrijf dat hierin gespecialiseerd is. We moeten immers kunnen rekenen op een goede ondersteuning als we zelf duizend kilometer verderop wonen. We kunnen niet voor elk wissewasje terug naar Zeeland komen. Monumenteigenaar John Deeben voor zijn molen De Haan in Brouwershaven (foto's Mieke Wijnen Fotografie). Molen De Haan is ingericht als vakantieverblijf. Zeeuws Erfgoed 1 7 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 17