Zeeuwse ROP-leerling tweede bij Skills Heroes ROP Restauratieleerling Bart Leeflang uit Veere is in maart bij de Nederlandse restauratiewedstrijden timmeren in Hengelo op de tweede plaats geëindigd. Bart komt oorspronkelijk uit het Limburgse Kerkrade, maar verhuisde al op jonge leeftijd met zijn ouders naar Veere. De talrijke historische gebouwen en monumentale panden waar hij tussen opgroeide spraken van jongs af aan al tot zijn verbeelding. ftFS"Al Ia'IF O P Lfc I Dl FJd S FR CM IC TIN h^hJhi Die interesse voor gebouwen en vooral monumenten leidde tot zijn beroepskeuze voor de bouw. Zo startte hij op het vmbo de opleiding timmeren, om daarna de opleiding mbo 2 timmeren te volgen bij Scalda en Bouwmensen ZuidWest in Goes. Bij zijn eerste stage-/leerbedrijf kon hij een keer meewerken aan een restauratieproject van een monumentaal pand, wat zijn interesse in het restaureren van historische gebouwen alleen nog maar verder aanwakkerde. Dat bracht Bart ertoe om na zijn opleiding mbo 2 timmeren de vervolgopleiding mbo 3 timmeren met uitstroom restauratie te gaan doen. Bart was nog maar net met de opleiding mbo 3 begonnen, toen het stage-/leer- bedrijf door omstandigheden geen werk meer voor hem had en hij terug moest naar de werkplaats van het opleidingsbedrijf Bouwmensen ZuidWest. Daar kwam hij in contact met de coördinator van ROP Zeeland, John Akkermans, die had vernomen dat hij zonder leerbedrijf zat. Daarom werd er gezocht naar een stage/leerplek bij een aannemer gespecialiseerd in restauratiewerken om daar zijn praktijkopleiding te kunnen vervolgen. Die plek werd gevonden bij Bouwgroep Peters. Bart kan nu bijna het hele jaar werken in het restaureren en renoveren van monumentale gebouwen zoals kerken, herenhuizen en landgoederen. Gedegen voorbereid naar Hengelo Bart was blij verrast toen hij door de ROP-coördinator Zeeland werd gevraagd om mee te doen aan de Skills Heroes-wedstrijd voor restauratie timmeren en zei volmondig JA. Na een week training op de werkplaats bij Bouwmensen ZuidWest en instructies en tips van zijn leermeester van het leerbedrijf ging hij gedegen voorbereid naar de tweedaagse wedstrijd in Hengelo. Samen met de andere leerlingen uit de overige regio's van Nederland loten de deelnemers een werkstuk dat ze moeten maken bij de wedstrijd. Er werd geloot uit de volgende werkstukken: het vervangen van een dorpel en ronde stijl van een kerkraam het vervangen van een kopschot van een kerkbank het maken van een kozijn met schuifraam het maken van een trap met onderkwart en ronde spil Bart lootte het kerkraam en na de uitleg begonnen de deelnemers aan de wedstrijd. Na de eerste dag was Bart wel tevreden maar je weet niet hoe de jury kijkt. Ook de tweede dag ging Bart er vol goede moed tegenaan. Aan het einde van de wedstrijd was zijn reactie op de vraag hoe hij de wedstrijd had gevonden dan ook positief: Bart Leeflang uit Veere eindigde als tweede: "Ik vond het een super leerervaring, die me in de toekomst veel kan brengen." "Twee dagen ben ik bezig geweest in mijn vakgebied restauratie timmeren, natuurlijk doe je je uiterste best en ben je benieuwd hoe jouw niveau is ten opzichte van de landelijke medeleerlingen. Het was een leuke uitdaging en ik ben trots op het resultaat." Na de toespraken van genodigden, deelde de jury voorafgaand aan de prijsuitreiking mee dat dit jaar het niveau van de leerlingen erg hoog was. Tijdens de prijsuitreiking steeg de spanning bij Bart want zijn naam werd steeds niet omgeroepen, tot er nog maar met twee kandidaten overbleven. Dik tevreden met de tweede plaats bedankte Bart zijn begeleiders van Scalda, Bouwmensen ZuidWest en de leermeesters van Bouwgroep Peters voor hun inzet. Zeeuws Erfgoed 19 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 19