Historische kaarten uit de regio aarteri Schatten Vier musea uit Zeeuws-Vlaanderen en de Belgische provincie West-Vlaanderen hebben dit jaar een gezamenlijk tentoonstellingsproject met de titel 'Schatten van kaarten' opgezet. Museum Het Bolwerk in IJzendijke, het Archeologisch Museum in Aardenburg, Museum Het Belfort in Sluis en het Bezoekerscentrum Damme en de Zwinstreek in Damme belichten elk met een eigen invalshoek. De viervoudige expositie op verschillende tentoonstellings locaties versterkt elkaar en verwijst naar elkaar. Het bijzondere samenwerkingsproject heeft ook in een mooi boek geresulteerd: Schatten van kaarten. Historische kaarten uit Zeeuws-Vlaanderen en noordelijk Vlaanderen. Het boek telt zestig pagina's en geeft uitleg over cartografie en de verschillende kaarten die in de exposities tentoongesteld zijn. De vier musea hebben het initiatief genomen tot deze tentoonstellingsreeks omdat de cartografie van Zeeuws- Vlaanderen en het noordelijk deel van Vlaanderen al eeuwenlang goed ontwikkeld is. Enkele van de oudste Zuid-Nederlandse kaarten komen uit dit gebied. Ook zijn de verschillende kaarttypen in deze streek goed bewaard gebleven en vormen deze een belangrijke bron voor historische kennis. In een chronologische reeks kaarten is het dynamische landschap van de streek goed zichtbaar. Stampij langs de linies De boekpresentatie én opening van de eerste expositie was op 8 april bij museum Het Bolwerk in IJzendijke. Hier is de invalshoek 'kaarten van de Staats-Spaanse Linies - cartografie in oorlogstijd' gekozen. De getoonde dertig kaarten hebben betrekking op de geografie van Zeeuws- Vlaanderen in de periode tussen 1575 en 1800. Het betreft regionale cartografie met een militair aspect: vesting werken, schansen, forten, grachten, linies, waterbarrières en dergelijke. De geëxposeerde kaarten zijn aankopen van het museum en bruiklenen van de gemeente Terneuzen en het Nationaal Archief. De tentoonstelling bij Het Bolwerk in IJzendijke loopt van 8 april tot en met 30 oktober 2017. (Niet) Alles op één kaart In Aardenburg is de expositie gericht op de historische ontwikkeling van de cartografie van West-Zeeuws- Vlaanderen. Aan bod komen onder andere laatmiddel eeuwse schilderij- en manuscriptkaarten, gedrukte regionale streek- en zeekaarten uit de 17de en 18de eeuw, polderkaarten uit de 18de en 19de eeuw, stafkaarten en topografische kaarten uit de 20ste eeuw en voorbeelden van 21e-eeuwse satellietkaarten. Ook worden zowel antieke als moderne carteringsmethoden en -instrumenten getoond. De tentoonstelling bij het Archeologisch Museum in Aardenburg is te zien van 27 mei tot en met 30 september 2017. Sluis op de kaart In Sluis staat de tentoonstelling in het teken van de lokale historische cartografie van de Zeeuws-Vlaamse stad. De oudste kaarten zijn uit de 16de eeuw. Vele hebben betrekking op het beleg van Sluis in 1604 en de situatie eind 16de eeuw. Kaarten uit de 17de en 18de eeuw tonen de vestingbouwkundige ontwikkeling van de stad. Uit de 19de en 20ste eeuw zijn kadasterkaarten, stafkaarten en schade- en wederopbouwkaarten te zien. Naast kaartmateriaal zijn er ook driedimensionale voorwerpen te zien, waaronder landmeterinstrumenten. De tentoonstelling bij Museum Het Belfort in Sluis is te bezoeken van 15 juli t/m 17 september 2017 (formele opening 15 juli). Damme door de tijd In Damme zijn lokale historische kaarten van de vesting Damme en de omringende verdedigingswerken tentoon gesteld. Later dit jaar is hier ook nog een jubileumexpositie over de fortificaties van Damme te zien. De kaartententoonstelling bij Bezoekerscentrum Damme en de Zwinstreek in Damme is geen tijdelijke expositie, maar permanent te bezichtigen. Op de kaart van Jodocus Janssius uit 1651 (Museum Het Bolwerk in IJzendijke) is het door de Staatsen bezette fort Philippine te zien, gelegen aan de over van de Schelde. In het water vijf Hollandse schepen. Op de voorgrond het belegerde Spaanse kamp. Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) werd Damme omgebouwd tot een moderne vesting. Het plan Koeck uit 1649 toont heel precies hoe de versterking eruitzag. De stad was bereikbaar via twee poorten. De militaire infrastructuur binnen de stad is in detail weergegeven. Zeeuws Erfgoed 2 1 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 21