ERFGOEDallerlei Boeken en eenmalige uitgaven De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Phons Bakx, De Rondgangers, de verdwenen volkscultuur rond colporteurs, zwervers en koekkramers in de Zeeuwse delta, Vlaanderen, Brabant en zuidelijker (Middelburg: Stichting Antropodium, 2017) 378 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav. Rondgangers - leurders, kistjesventers, colporteurs, zwervers, jagers, landlopers en andere bewoners van het platteland van de Zeeuwse Delta tot net voorbij de oorlogsjaren vormen de besproken personen in deze studie. Die start met een terugblik in twee hoofdstukken op colportage in het algemeen en die in de Zeeuwse delta in het bijzonder. In het volgende hoofdstuk worden levende herinneringen aan colporteurs in Zeeland opgehaald. Aan bod komen vervolgens contrabande en sluikhandel, landloperij en bedelarij in de Lage Landen, de levens beschrijvingen van diverse zwervers in Zeeuws-Vlaanderen, makaronventers in de Zeeuwse delta en makaronventers in westelijk Europa. De levensbeschrijvingen van de besproken rondgangers zijn veelal gebaseerd op mondelinge overlevering. De gebruikte bronnen zijn na elk hoofdstuk in de eindnoten opgenomen. Met bijlage van persoonsnamen en bijnamen. Barbara van Benthem Jutting, Twee levens, een liefde. Biografie van een tijdperk (Soest: Boekscout, 2016) 207 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-0222718-5. In dit boek wordt het leven van Chris van Benthem Jutting (geboren te Middelburg), kapitein op de grote vaart naar Indië, en Dirkje de Boer uiteengezet, vooral aan de hand van hun briefwisseling. Beiden leerden elkaar in 1926 kennen, toen Chris 48 jaar was en zijn vrouw een stuk jonger. De lezer krijgt een inkijkje in de burgerlijke cultuur in Nederland, de stoomvaart op Indië en het huwelijksleven van het echtpaar dat zich staande moet houden in het roerige tijdvak van het interbellum tussen de twee wereldoorlogen. G-Jan Derksen, Abraham Gilles Jongman. Marineman in de Kombuis (Druten: Uitgeverij Aart, 2017), 305 pag.; foto's, ansichtkaarten, brieven; ISBN 978-90 826516-0-7 (gerr.derksen@planet.nl). Dit boek gaat over een jongeman uit Vlissingen die in 1906 dienst nam bij de Koninklijke Marine. Hij werd daar kok en verbleef de meeste tijd in Oost-Indië. In Nederland maakte hij in 1921 het zinken van Hr. Ms. Hydra op de Westerschelde aan den lijve mee. Ook directe familie leden die in de 'Oost' dienden, komen in een intermezzo in beeld: Gilles Jongman als opvarende van duikboten en Abraham van den Ameele als vliegtuigbouwer bij het KNIL. Naast het biografische verhaal wordt ruime aandacht besteed aan de onbalans in de defensiestrategie van de marine in Oost-Indië. Met cd met in het Zeeuws gesproken opnames van Abraham over tal van zaken. Loek van Hecke, Sluiskil. Een bijzonder dorp (Sluiskil: Stichting Ter Kille, Museum Sluiskil, 2016) 212 pag.; ill., foto's, krt., plattegr. De geschiedenis van Sluiskil verteld in dertig korte hoofdstukken. Onderwerpen zijn onder meer de molen, het kanaal en de bruggen, onderwijs, de brandweer, de cokesfabriek, het zieken huis, CNA en Yara, de kiosk, de munitie- of miljoenentrein, het dorpspark, de WK Driebanden en de Sluiskiltunnel. Daarnaast zijn er portretten van enkele opmerkelijke Sluiskillenaren: luitenant Erwine Boudry en Lodewijk van den Berg; de eerste in Nederland geboren astronaut. Wim ten Hoor, De geschiedenis van de SDAP en PvdA in Zeeland (Sas van Gent: Anco, 2016) 160 pag.; ill., foto's. De geschiedenis van de politieke beweging SDAP en haar opvolger PvdA binnen de provincie Zeeland, weergegeven aan de hand van korte besprekingen van de afdelingen in diverse gemeenten in Zeeland en de bekendste leden daarvan. Verder is er aandacht voor de PvdA- burgemeesters en -gedeputeerden in Zeeland en komen enkele (niet-Zeeuwse) PvdA- en SDAP-prominenten voor het voetlicht. R.J.H. Lensen, De vroegste geschiedenis van Zaamslag (Zaamslag: Stichting Zaamslag 850 jaar, 2016) 389 pag.; ill., foto's. Uitgave met medewerking van Artefact! advies en onderzoek in erfgoed, Heemkundige Vereniging Terneuzen en Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten. Studie die de ontwikkelingsgeschiedenis van Zaamslag volgt aan de hand van archeologisch onderzoek. Na de inleiding is er aandacht voor de naamsoorsprong van Zaamslag, het wapen en de bijnaam, waarna zestien hoofstukken volgen die in drie delen zijn opgesplitst. Het eerste deel gaat over de prehistorie, de tijd daarna en de negende tot de elfde eeuw. In het tweede deel staan de twaalfde tot en met de zestiende eeuw centraal met aandacht voor onder meer het dorp Sameslath, het dorp Aendijcke, het dorp Othene, de uithof van Othene, de Tempeliers van Zaamslag, het kasteel en het hospitaal. In het derde deel komen de zeventiende eeuw, het jaar 1898, een aangespoelde butskop uit 1757, geschiedschrijving van Zaamslag en de bouwhistorie van het dorp aan bod. Met straatnaamverklaring, epiloog, chronologie, terugblik van de auteur, literatuur, register en colofon. Jacqueline Midavaine, Vliegen 1000' voet hoger. Een fotografisch verslag (Teuge: Jacqueline Midavaine, 2016) 190 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90-806615-7-8. Herinneringen en foto's van de eerste Nederlandse luchtfotografe, vooral over de auteurs jeugd in Middelburg en het vliegveld Teuge (gelegen in de IJsselvallei en aangelegd in 1936). Midavaine werkte zowel in Zeeland als Gelderland. Bevat uitsluitend zwart-wit foto's. Peter Oggel, Romain van Damme, Manon Koopman (fotogr.), Onder Zeeuws Vlamingen (Terneuzen: Junior Kamer Zeeuws-Vlaanderen, 2016) 200 pag.; ill., foto's, portretten; ISBN 978-90-825733-0 5. Uitgave ter gelegenheid van het jaarlijkse B2B-evenement BO2. In dit boek worden 23 portretten geschetst van Zeeuws-Vlamingen die bekend zijn of veel hebben bereikt. Er is onder meer aandacht voor Dick Boer, Maike Boerdam, Jos de Blok, Ad Verbrugge, David Luteijn, Herman Wijffels, Jacques de Milliano, Hugo Metsers, Edwin Vinke, Saskia de Bodt, Ate de Jong, Sandra Roelofs, Lodewijk van den Berg en Sergio Herman. Na een inleiding met kort curriculum vitae van de geportretteerden zijn de twintigste-eeuwse Zeeuws-Vlamingen zelf Zeeuws Erfgoed 27 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 27