FRANCIEN DE ZEEUW Tijdschriften IIP aan het woord. Centraal staat het belang van de Zeeuws-Vlaamse wortels voor de inmiddels veelal over Nederland en de wereld uitgezworven geïnterviewden. W. Peene, Josua van Iperen (1726-1780). Gereformeerd predikant ten tijde van de Verlichting (Zoetermeer: Boencentrum Academic, 2017) 429 pag.; ill., grav., tek.; ISBN 978-90-239-7168-9. Wetenschappelijke studie naar de complexe verhouding in het leven van de achttiende-eeuwse gereformeerde predikant Josua van Iperen tussen zijn functie als predikant en het Verlichtings denken en de wetenschap waar hij ook midden in stond. Het proefschrift is opgezet in twee delen: Jeugd en Studie en De brede taakopvatting van een geleerd predikant (over kerk, staat en wetenschap). De eerste hoofdstukken belichten zijn kinderjaren en studietijd in Groningen en Leiden. Hierna volgen hoofdstukken over zijn beroepingen als fortpredikant, stadspredikant en Indisch predikant. Het tweede deel gaat over zijn werk als director van het collegium qualificatum, als lid van de classis Walcheren, als psalmbeschaver, wijsgeer in de Leibniz-Wolffiaanse traditie, exegetische exercities, historieschrijver, genootschapsman, sterrenkunde en navigatie, beoefenaar van de natuurlijke historie en geneeskundige remedies. Het proefschrift eindigt met een slot beschouwing en summary. Met uitgebreide lijst met geraadpleegde bronnen en literatuur, illustratieverantwoording en curriculum vitae van de auteur. Irene Storm van Leeuwen-van der Horst, Reislustige Zeeuwse regenten. De reis van Isaac en Paul Hurgronje, Paulus Ribaut en Johan Steengracht naar Londen in 1769 (Hilversum: Uitgeverij Verloren, 2017) 240 pag.; ill., grav., krt., foto's; ISBN 978-90-870461-0-1. Deze uitgave werd gefinancierd door het Familiefonds Hurgronje, naar aanleiding van hun 250-jarig bestaan. In de zomer van 1769 maakten de vier Zeeuwse regenten Johan Steengracht, Paulus Ribaut en Isaac en Paul Hurgronje een reis naar Engeland. Twee van hen waren oprichters van het betreffende familie fonds. Drie van hen waren raadslid van de Admiraliteit (marine) van Zeeland, al blijft het onduidelijk of het exacte doel van de reis een plezier- of zakenreis was. De vier heren brengen vele toeristische bezoeken aan bekende plaatsen en buiten huizen in Londen, maar reizen daarnaast ook naar steden als Portsmouth, Bristol, Bath en Cambridge. Tot driemaal toe trachtten zij een marinewerf te bezoeken, hetgeen hen telkens wordt verboden in verband met de afwezigheid van benodigde passen. Na een reis van circa zes weken keren de heren toch zeer tevreden huiswaarts terug naar Vlissingen. Het boek bevat een transcriptie van het oorspronkelijke journaal van Johan Steengracht met navertelling in modern Nederlands en meer dan honderd zeld zame gravures die hij onderweg heeft gekocht. Met literatuuropgave en register. Natasza Tardio, Francien de Zeeuw. Van verzetsheldin tot eerste vrouwelijke militair (Alkmaar: Pepper Books, 2017) 287, [8 ongenummerde] pag.; ill., foto's. ISBN 978-90-206-0845-8. Biografie van de Zeeuws-Vlaamse verzetsstrijdster (1922-2015) die na de bevrijding als eerste Nederlandse vrouwelijke militair toetrad tot de Marine Vrouwenafdeling. Het boek is gebaseerd op persoonlijke documenten van en gesprekken met Francien de Zeeuw (die in 2015 overleed) en familieleden. Het voorwoord werd verzorgd door minister van Defensie Jeanine Hennis- Plasschaert. Het boek is onderverdeeld in vier delen die handelen over de oorlog, de tijd bij de Marva, Nederlands-Indië en de terugkomst naar Nederland als militair en later als burger. De delen bestaan uit meerdere hoofdstukken over onder meer de tijd van De Zeeuw bij het verzet in Terneuzen en gevaarlijke acties, de weg naar Londen en de daar gevolgde opleiding, de tijd in Indië in Ceylon en Batavia, trouwen en de terugkeer naar Nederland en het einde van haar werk voor defensie. Met nawoorden, zeven bijlagen, kort notenapparaat en register. Cornelis de Vries, Reijmerswael boven water. Een geschiedenis van 1203 tot 1532 (Middelburg: De Drvkkery, 2017) 86 pag.; ISBN 978-94-9217023-1. De verdronken stad Reimerswaal ontwikkelde zich van een dorpje tot een van de grootste middeleeuwse Zeeuwse steden. Het lag strategisch aan de Oosterschelde op de route naar Antwerpen. In 1530 zou een novemberstorm het centrum van de Bevelanden veranderen in een eiland met muren, een klap die de stad niet meer te boven kwam. Opkomst, bloei en ondergang (mede veroorzaakt door het darinkdelven) worden in dit boekje besproken. Met litera tuuropgave. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 26/1 (2017) 1-38. In 'Het is een man!' vertelt Aagje Feldbrugge over een middeleeuwse grafplank die door een 21ste-eeuwse CT-scanner is gegaan. J. Gestman Geradts beschrijft de handel in Veere omstreeks 1575 en Jan Zwemer geeft een beeld van de omgangs- en relatievormen uit de traditionele plattelandscultuur en maakt daarbij enige opmerkingen over het geografische aspect en enkele 'relicten'. Ook worden er aanwinsten van het Zeeuws Genootschap besproken, ditmaal in de collecties van de kunstnijverheid, Zelandia Illustrata en mollusken en fossielen. Afsluitend zijn er vier boekbesprekingen in een rubriek die zich mag verheugen in een geleidelijke uitbreiding. Adri Meerman, Aafke Verdonk-Rodenhuis en Ad Tramper (red.), 'Van A naar B, themanummer vervoer', Het leven in Vlissingen vanaf het midden van de negentiende eeuw nr. 3 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2016) 57-84 pag.; ill, foto's, krt., tek., plattegr.; ISBN 978-90-0119000-3. Het vervoer in en om de stad geschiedde in de havenstad Vlissingen uiteraard ook over water. De provinciale stoomboot diensten en de Stoomvaartmaatschappij Zeeland komen dan ook prominent aan bod. Andere onderwerpen zijn het vervoer rond 1850, de treinverbindingen, de tram, stoombarges, pennybootjes en watertaxi's, de luchtvaartverbinding en het vliegveld ten noorden van Vlissingen tussen het interbellum, touringcarbedrijven en het weerbericht. Ronald den Broeder (tekst), Adri Meerman, Aafke Verdonk-Rodenhuis en Ad Tramper (red.), 'Van gebouw tot monument. Themanummer monumenten', Het leven in Vlissingen vanaf het midden van de negentiende eeuw nr. 4 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2016) 85-112 pag.; ill, foto's, tek.; ISBN 978-90-0119000-4. Behandeld worden monumenten uit de neoklassieke periode 1850-1890 (Koning Willem III- Zeeuws Erfgoed 28 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 28