Inhoud SCEZpresse Volg de SCEZ op Twitter @erfgoedzeeland 2 SCEZpresse 3 Sailing Letters. Niet alleen in het Engels, ook in het Zeeuws 8 Klappen over Sas van Gent 10 750 jaar 's-Heer Hendrikskinderen 11 Maritiem feest tijdens Middelburg 800 12 PAN ook in Zeeland actief voor melding metaalvondsten 14 Inventarisatie historische maritieme ensembles in Zeeland 15 2018 Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed 16 Trots op mijn monument 19 Zeeuwse ROP-leerling tweede bij Skills Heroes 20 Schatten van kaarten. Historische kaarten uit de regio 22 Archeologisch nieuws 23 Uit Zeeuwse bodem 27 ERFGOEDallerlei 31 -Colofon - MOnuMENTaal Bij de omslaq De naam Sailing Letters verwijst naar de in beslag genomen papieren van duizenden door Engeland gekaapte Nederlandse schepen in de zogenaamde vier Engels Nederlandse oorlogen. Deze documenten - als het ware verloren gegaan tussen wal en schip - worden bewaard in The National Archives in Kew, Londen. Onderzoekers zijn hier op zoek gegaan naar de persoonlijke verhalen achter de vele duizenden brieven in een van de vele dozen van het High Court of Admirality, afgekort als HCA (foto Johan Francke, ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland). Sailing Letters: tterfgoed tussen wal en schip. Niet alleen in het Engels, ook in het ttZeeuws ttdialect. Lees meer: www.scez.nl/zeeuwserfgoed Schatten van kaarten. 4-voudige ttexpositie met historische kaarten uit 4 ttmusea in Zeeuws en West-Vlaanderen. Lees meer in ttZeeuws ttErfgoed 'Een paradijselijke plek'. Lees in ttZeeuws ttErfgoed het verhaal van een trotse moleneigenaar ttMonumentenwacht Wat rook het heerlijk zeg, bij de presentatie van de ankerplaats met klapbank bij Kamperland op 11 mei! Het was de geur van de Oosterschelde, ziltig met een vleugje verrotting. Dat krijg je met terugtrekkend water. Hoe Zeeuws is die geur en hoe passend bij de geschiedenis van de plek. Dingen zien, horen, ruiken en ervaren; het maakt allemaal deel uit van de beleving. De klapbank die door gedeputeerde Jo-Annes de Bat en wethouder Piet de Putter van Noord-Beveland werd geopend is de vierde van Zeeuwse Ankers. Andere klapbanken staan in Yerseke, Borssele en Dreischor. Nieuwe klapbanken zijn in voorbereiding. De plek in Kamperland is prachtig. Je hebt rondom schitterend zicht op de Oosterschelde en de polders van Noord-Beveland. De klapbank is een bank waarop je kunt luisteren naar verhalen. Je zou het ook een vertelbank kunnen noemen. De verhalen voeren je van het heden naar het verleden en weer terug. In Kamperland zijn verhalen te horen over de stormvloed van 1598 en de herdijking die daarop volgde, over het harde leven en werken van de landarbeiders in de negentiende eeuw en over de stormvloedkering die in 1986 werd geopend. De ankerplaats Kamperland is er gekomen op initiatief van Camping Anna Friso. De SCEZ verleende graag ondersteuning. Samen met de gemeente en - dankzij een zeer geslaagde crowdfundactie - heel veel donateurs, kon een 'klapbank 2.0' worden gerealiseerd. Vandaar die zeehond en een educatief vragenspel. Wat dat precies inhoudt? Ik zou zeggen: breng de komende tijd een bezoekje aan de ankerplaats aan de Strandhoekweg bij Camping Anna Friso! Zeeuws Erfgoed besteedt deze jaargang speciale aandacht aan maritiem erfgoed. Het gaat om erfgoed dat om welke reden dan ook wat onderbelicht is. Erfgoed tussen wal en schip dus. In het vorige nummer ging het over de kustlichten bij Dishoek. In dit nummer gaat het over brieven die ooit zijn geschreven, maar nooit zijn aangekomen. Tijdens een van de Engels-Nederlandse (zee)oorlogen in de zeventiende en achttiende eeuw zijn ze in beslag genomen door de Engelsen en netjes bewaard. Successievelijk worden die Sailing Letters geopend en gelezen. Er zitten ook brieven van en aan Zeeuwen bij. Ook cultureel erfgoed! Wim Scholten, directeur Een traditionele boerderij bestond uit meer dan een woonhuis met schuur. Op het erf stond bijvoorbeeld ook vaak een hondenhok. Dit fraaie exemplaar maakt deel uit van boerderij De Steene Poorte in Baarland. Het was bedoeld voor de waakhond. Die kon er alle kanten op, want het hok is draaibaar. Ver uit zijn hok komen was niet mogelijk want hij zat aan een ketting. Waakhonden werden soms ook gebruikt om de karnmolen (een tredmolen) aan te drijven. Het waren andere tijden. Zeeuws Erfqoed 2 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 2