De Heemkundekring Stad en Lande van Tholen bracht de Nieuwsbrief februari 2017 uit. Er wordt teruggekeken op de activitei ten van 2016. Van Dijke blijkt volgens de Familienamenbank de meest voorkomende achternaam in Tholen te zijn, met maar liefst 382 naamdragers. Verder is de brief gevuld met huishoudelijke mededelingen. In het Polderhuisblad, Wasschappels Magazin (2017,1), geeft J. van Beekhuizen een overzicht van de activiteiten uit 2016 en de plannen voor het nieuwe jaar 2017. Het is de bedoeling dat de IJzeren Toren open gaat voor het publiek. Het uitzicht wordt de belangrijkste trekpleister, maar de aankleding van de muren en attributen die met Westkapelle te maken hebben zullen zeker ook aandacht krijgen. Naar toren wachters en andere vrijwilligers wordt hoopvol uitgekeken. A. Dingemanse- Dieleman heeft de herinneringen opgeschreven van Westkappelaar Hans Leyssius, die muzieklessen heeft gevolgd bij Jenny Butner in Breda na de Tweede Wereldoorlog. Toen Jenny hoorde van de verwoestingen in Westkapelle wilde ze met haar leerlingen wat vrolijkheid brengen in het dorp. In 1949 kwamen ze met hun muziekinstrumenten naar Westkapelle en bezorgden de bevolking een prachtige week. In de Spuije, tijdschrift van de Heem kundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (voorjaar 2017) bijt F. de Kaart de spits af met 'Des Levens Lot', waarin het leven van Martinus Schipper (1893-1968) wordt beschreven. Martinus Schipper is in 's-Heer Hendriks-kinderen geboren en zou net als zijn vader land arbeider worden. Hij werd echter fotograaf, trouwde twee maal en kwam uiteindelijk in IJmuiden te wonen. Martinus Schipper beschreef zijn leven in een boek, maar kon geen uitgever vinden die het wilde publi ceren. Zijn achterkleindochters hebben het boek nu in eigen beheer uitgegeven om zo een postume hulde aan hun overgrootvader te brengen. G. van Ittersum schrijft '150 jaar Kanaal door Zuid-Beveland'. Voor de bewoners van Wemeldinge en Hansweert leeft Het Kanaal nog steeds, hoewel het door alle veranderingen de dorpen links laat liggen. Maar de bewoners zijn trots op hun geschiedenis, die toch voor een groot deel bepaald is door het kanaal. In Wemel dinge zijn sluizen gerestaureerd die nu dienst doen als jachthaven, in Hansweert worden delen van sluizen als industrieel erfgoed bewaard. H. van Rees bespreekt schilderijen van Abraham Calissendorff en Fidelis Franciscus de Soomer en A. van der Wel besteedt aandacht aan de tentoon stelling over Nederlandse bijbels in het Goese museum. B. Le Clercq bespreekt het oprichtingsstatuut van de Kapelse rederijkerskamer De Wijngaartranke. De kamer is gesticht in 1508, en werd geproclameerd in een statuut, waarin de doelstellingen werden geformuleerd. Er zijn twee statuten van De Wijngaardranke bewaard gebleven, uit 1508 en uit 1595. Een reglement, bestaande uit 42 bepalingen, is als bijlage toegevoegd aan het artikel. P.J.A. van Voorst Vader schrijft 'Catharina Margaretha Saaijmans (1763-18490, drie stoplappen en de oorsprong van het vermo gen van het echtpaar Vader-Saaijmans'. De stoplappen zijn gemaakt door Catharina Margaretha, haar moeder Johanna Bomme en Johanna Henrietta van Voorst. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2017,1) begint met 'Peerboom, een verdronken dorp in de buurt van Sluiskil', door R. van Elslande. Het dorp heeft maar kort bestaan maar laat wel een rijke geschiedenis na. Peerboom is ontstaan in de eerste helft van de dertiende eeuw en omstreeks 1500 in de golven verdwenen. De kerktoren is lang blijven staan en diende tot in de achttiende eeuw als baken voor de schippers. Francien de Zeeuw was een verzetsheldin uit Terneuzen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ze is geboren in 1922 in Terneuzen, en gestorven in Midden-Beemster. Ze werkte mee aan overvallen op distributiekantoren en smokkelde wapens. Na de oorlog werd ze als eerste Nederlandse vrouw naar Engeland gestuurd, waar ze de opleiding voor de Marva volgde. Schrijfster Natasza Tardio schreef een biografie over haar en in Terneuzen is het 'Francien de Zeeuwhof' naar haar genoemd. P.W. Stuij schrijft 'Plaatsbepaling op de zeedijken. Een algemene aanduiding van de situatie in Zeeuws-Vlaanderen. Een meer gedetailleerde beschrijving van het deel van de gemeente Terneuzen'. In dit artikel wordt het systeem van aanduidingen via de dijkpalen op de zeedijken beschreven en verklaard. De nummering komt wat rommelig over, maar was kennelijk in de praktijk voor de werkmensen duidelijk genoeg. Tegenwoordig wordt gewerkt met digitale nummering. In een ander artikel vertelt P.W. Stuij nog over een arduinen paaltje bij een historische uitwatering. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' (2017,1) bevat de verslagen van de redactiecommissie, het bestuur en de verschillende werkgroepen. In Westdorpe is een van de oudste transformatiehuisjes van Zeeland gerestaureerd en in Zaamslag werd in 2015 de herbouwde entree van de Torenhoeve in gebruik genomen. R.J.H. Lensen belicht de achtergronden van de Torenhoeve, de historische entreepartijen en de bouwwijze van de reconstructie. M. Buise vertelt over 'Het Zijkanaal van Axel naar Hulst', over de verbinding van Hulst met de buitenwereld en de vaarroutes naar en van Hulst. Na de hereniging van Zuid- en Noord-Nederland in 1815 werd aan het kanaal tussen Gent en Terneuzen gewerkt, en Axel en Hulst hoopten hierdoor een goede scheepvaart verbinding te krijgen via een zijtak van dat kanaal. Hoe de zaken zich ontwikkelden, doet de auteur in dit artikel uit de doeken. Open Dag SCEZ op Open Monumentendag 2017 Op 9 september 2017 vindt voor de dertigste keer de Open Monumentendag plaats. Thema dit jaar is 'Boeren, burgers en buitenlui'. Bij de SCEZ is er deze dag onder meer een duurzaamheidsbeurs op haar eigen werkvloer; gebouw Het Schuitvlot in Middelburg. Op de beurs kunnen monumenteneigenaren, leden van beheerstichtingen en open monumentendagbezoekers zich door diverse Zeeuwse bedrijven laten informeren over actuele ontwikkelingen op het gebied van verduurzaming van monumenten. Tijdens de Open Dag van de SCEZ is ook het Zeeuws Archeologisch Depot in Het Schuitvlot opengesteld, vinden er pop-up lezingen plaats en zijn er rondleidingen door de voormalige BB-commandopost onder het gebouw. Erfgoeddag in het Landschap 2017 Op 30 september 2017 organiseren de SCEZ, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en stichting Het Zeeuwse Landschap de vierde editie van de Erfgoeddag in het Landschap. Op deze dag staan erfgoed, natuur en cultuur landschap van Zeeland centraal. Dit jaar zullen de activiteiten niet op één, maar op meerdere locaties in Zeeland plaatsvinden. De SCEZ gaat haar activiteiten toespitsen op de regio Schouwen-Duiveland. De beoogde evenementenlocatie is Dreischor. Noteer beide activiteiten alvast in je agenda! Meer informatie over de programma's volgt in het septembernummer van Zeeuws Erfgoed en zal op de websites scez.nl en zeeuwseankers.nl te vinden zijn. Zeeuws Erfgoed 30 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 30