Klappen over Sas van Gent Nabij een sluis en kanaal, aangelegd met de bedoeling Gent van een verbinding met open water te voorzien, ontstond in de zestiende eeuw het dorp Sas van Gent. Het ontwikkelde zich in en na de Tachtigjarige Oorlog tot een belangrijke vestingplaats en toen het die militaire functie in de negentiende eeuw verloor, bloeide het op als industriedorp. Na de zomer is er in Sas van Gent een ankerplaats van Zeeuwse Ankers, waar verhalen over deze episoden uit de geschiedenis van 'Sas' worden verteld. Beeld van de Schepentrekker aan de Westkade, Sas van Gent; ontwerp H.J. de Bliek (foto H.M.D. Dekker). Aanleg sluis en ontstaan dorp De Vlaamse handelsstad Gent wenste tegen het midden van de zestiende eeuw een goede verbinding voor schepen over open water. Omdat de oude verbinding niet meer goed functioneerde, werd het idee geopperd om het stelsel waterlopen richting de Landdijk (Graaf Jansdijk) uit te breiden en te verbeteren. Vanaf Zelzate moesten schepen door een nieuw te graven kanaal het open water van de Papegeule kunnen bereiken. In 1547 gaf Karel V toestemming voor deze werken en twee jaar daarna volgde zijn goedkeuring voor het aanleggen van een sluis in de Landdijk, zodat het niet meer nodig was om de schepen te lossen en de goederen over de dijk heen in andere schepen te laden. Zo kwam er in deze verder nog nagenoeg onbewoonde streek een sluizencomplex tot stand. Aannemers bouwden twee sluizen: de Zoute Speije aan de kant van het open water en de Zoete Speije aan de kant van het kanaal. Daartussen lag het sas - de sluiskom. De sluizen trokken bedrijvigheid aan en mensen vestigden zich in de nabijheid ervan, het begin van de nederzetting aan het sas van Gent. De plaats dankt er zijn naam aan. Kaaimeesters, arbeiders, winkeliers en herbergiers verdienden hier hun brood. De stad Gent oefende er het bestuur en de rechtspraak uit en verbood de opslag van goederen op deze plek, waarmee het zijn eigen commerciële belangen veiligstelde. Alle koopwaar moest naar Gent worden doorgevoerd. Belangrijke gebouwen in Sas van Gent waren getooid met de Gentse leeuw, ten teken dat de Vlaamse stad hier heer en meester was. Profiterend van de welvaart in het grote Gent lag voor Sas van Gent een mooie toekomst In het verschiet. In tijden van oorlog Maar toen brak de Tachtigjarige Oorlog uit. In 1572 vernielden de Watergeuzen de sluis en huizen die er vlakbij stonden. Daarna breidde Gent de verdedigingswerken rond de sluis uit: er kwam een schans met vijf bastions. De Spanjaarden bouwden deze in 1602 verder uit. Tijdens Zeeuws Erfgoed 3 juni 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 8