Zeeuwse sporen in Guyana Naast Suriname had Nederland nog meer kolonies aan de Wilde Kust. Zo is het huidige buurland van Suriname, Guyana, samengesteld uit maar liefst drie voormalige Nederlandse kolonies. Dit zijn Essequibo, Demerara en Berbice, die in de zeventiende eeuw werden gesticht door Zeeuwse kolonisten. De Britten namen deze gebieden over aan het begin van de negentiende eeuw en voegden ze samen tot de kolonie Brits-Guyana, die uiteindelijk in 1966 de onafhankelijkheid verkreeg onder de naam Guyana. Maar nog altijd zijn er veel sporen die verwijzen naar de Zeeuws-Nederlandse oorsprong van dit land. Tijd voor een kennismaking! Een typisch straatbeeld in hedendaags Georgetown: in de Nederlandse tijd gegraven kanalen en alternatieve vervoerswijzen die een indicatie geven van de economische situatie in het land. Reizen in Guyana is niet gemakkelijk. Het land heeft zich sinds de onafhankelijkheid economisch nauwelijks ontwikkeld. Het bevond zich tot aan de jaren negentig van de twintigste eeuw in het socialistische kamp. Ook had het te maken met schandalen, zoals de sektarische massamoord in Jonestown. Bovendien is er veel corruptie en zijn er sluimerende etnische tegenstellingen. Als een van de armste landen van Zuid-Amerika is het ook een van de meest onveilige en criminele van het continent, met name door de vele vuurwapens die er in omloop zijn. En er zijn maar weinig wegen en transportmogelijkheden: het land is doorsneden door grote rivieren en bedekt met ondoordringbare jungle. Er wonen relatief weinig mensen. Met nog geen driekwart miljoen inwoners heeft het een bevolkingsdichtheid van ongeveer drie mensen per vierkante kilometer, vergelijkbaar met een land als IJsland (Nederland: ruim vierhonderd inwoners per vierkante kilometer). Maar wie zich de moeite getroost het land te bezoeken, zal beloond worden met een obscuur, maar tevens mooi land met boeiende inkijkjes in de overzeese geschiedenis van Nederland en Zeeland. De langdurige economische stagnatie van de afgelopen halve eeuw heeft er bovendien voor gezorgd dat het erfgoed er nog betrekkelijk authentiek bij ligt. Dat biedt vervolgens weer kansen dit op een duurzame manier in te zetten, bijvoorbeeld voor de ontwikkeling van het toerisme. Hoofdstad Georgetown, voorheen als Stabroek de hoofdstad van de kolonie Demerara, toont nog de kanalen en sluisjes die dateren uit de Nederlandse tijd. Watermanagement was in de zeventiende en achttiende eeuw al van cruciaal belang in dit waterrijke deltagebied. Ook zijn er diverse stadswijken genoemd naar oude Nederlandse plantages die rond het centrum waren gelegen. De oude stad is op de Guyanese voorlopige lijst geplaatst, hetgeen betekent dat Guyana de stad in de toekomst kan voordragen voor de werelderfgoedlijst van de UNESCO. Zeeuws Erfgoed 1 0 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 10