Geluk in de Maand van de Geschiedenis In oktober is het weer Maand van de Geschiedenis. Dit jaar staat daarin 'geluk' centraal. Verschillende culturele organisaties in Zeeland nemen deel en sluiten met hun activiteiten op het thema aan. Ter voorbereiding op de themamaand was er op 28 juni in het Stadhuismuseum Zierikzee een inspiratiebijeenkomst waarbij ideeën werden uitgewisseld om op creatieve wijze invulling te geven aan het thema geluk. Het Zeeuws Museum heeft ideeën over het creëren van een fysieke en digitale omgeving waarin mensen een voorwerp kunnen koppelen aan geluk. Het bereiken van jonge mensen is daarbij voor iedereen een uitdaging. Het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland gaat een interactieve expositie maken over poëziealbums, vrienden boekjes en sociale media. Tevens zal hieraan een uitzending van Radio Schouwen-Duiveland gekoppeld worden. Ideeën genoeg voor een mooie programmering van de Maand van de Geschiedenis in Zeeland. Campaign for Drawing De acht musea op Schouwen-Duiveland pakken de Maand van de Geschiedenis gezamenlijk op. Ze doen dat met behulp van het internationale project Campaign for Drawing. Dat houdt in dat er in elk museum op het eiland een of meerdere tekenactiviteiten zijn die samenhangen met het thema geluk. De musea nemen de verschillende perspectieven op geluk als uitgangspunt. Elk deelnemend museum heeft zijn eigen karakter. Zoals Brusea in Bruinisse: wat is het geluk van de mosselvisser? Of Museum Goemanszorg in Dreischor, dat de vraag stelt 'zijn wij nu gelukkiger dan het boerengezin van vroeger'? En het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk neemt de zee als uitgangspunt: Brengt de zee geluk of ongeluk? De aftrap voor de interactieve brainstorm werd gedaan door journalist en auteur Ad van Liempt. Hij liet zien hoe geluk zich vertoonde in de tweede helft van de twintigste eeuw, een periode van ongekende bloei en welvaart. Daarna werd er gesproken over het aanbieden van een activiteit waarbij mensen met elkaar in gesprek gaan over wat geluk voor hen is. Huiselijk geluk is een onderwerp dat persoonlijke verhalen oproept. Er kan een sprankelende en vernieuwende lezing over dat onderwerp gegeven worden. Op zoek gaan naar emotie, zoals de tegenstelling geluk- ongeluk, dat raakt mensen. Was men gelukkig op school in de jaren vijftig, of kwam het geluk pas bij het horen van de bel bij het naar huis gaan? Museum De Burghse Schoole zet tijdens de Maand van de Geschiedenis in op oude schoolfoto's. Door tekenen als middel te gebruiken voor educatie en participatie binnen musea, leren mensen beter te kijken, ontdekken en ervaren. Samen tekenen kan mensen verbinden en gesprekken stimuleren, waardoor Gastspreker Ad van Liempt nam de toehoorders op inspirerende wijze mee op een visuele reis door 'Geluk in naoorlogs Nederland', waarbij ook Zeeuwse voorbeelden langskwamen. herinneringen en verhalen naar bovenkomen. Door het project Campaign for Drawing in te zetten bij de Maand van de Geschiedenis kunnen de musea op Schouwen-Duiveland op relatief eenvoudige wijze meedoen en toch een vernieuwende activiteit aanbieden. Het actuele programma-aanbod is te vinden op de websites www.maandvandegeschiedenis.nl en www.zeeuwseankers.nl. Laat je verrassen! Zeeuws Erfgoed 1 3 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 13