Trots op mijn monument "Voorlopig blijven we lekker hier" In de rubriek 'Trots op mijn monument' vertellen abonnees van de Monumentenwacht hoe het is om in een monumentenpand te wonen of te werken. Kyra Bijlstra en Marijn van Son kochten begin 2008 de voormalige bibliotheek van Sint-Maartensdijk (Markt 58), een rijksmonument uit 1592 met trapgevel. De renovatie duurde ruim een jaar. Begin juni 2009 werd hun Hotel KOM! geopend. Kyra en Marijn komen niet uit Zeeland. Ze woonden en werkten in Den Haag voordat 'het avontuur' op Tholen zich aandiende. Ze wilden graag een klein hotel beginnen. Samen gingen ze op zoek naar een locatie die aan hun voorwaarden voldeed: een historisch pand met een bepaalde minimale oppervlakte en een inpandig woonhuis. Kyra vult aan: we hebben niets met nieuwbouw en houden van historische panden met karakter. Het had ook een historisch pand in Drenthe kunnen worden, maar ik heb wel iets met water en de zilte lucht. Toen we hier voor het eerst kwamen zeiden we eigenlijk direct tegen elkaar: 'dit is het!'. Van binnen zag het er niet uit, maar daar konden we goed doorheen kijken. We wisten niet veel van de geschiedenis van het pand. De gemeentearchivaris op Tholen, Fred van den Kieboom, heeft het in 2014 voor ons uitgezocht en kon terug in de tijd gaan tot circa 1700. Zeker is dat het pand vanaf de achttiende eeuw een huis inclusief herberg was. In 1731 is het pand verkocht voor een bedrag van maar liefst 150 pond. In 1816 is de herberg genaamd 'het Wapen van Sint-Maartensdijk' verkocht, waarna deze 'De Gouden Leeuw' is genoemd. Na 1949 kwam er een bioscoop in de achterzaal. Bij de ramp in 1953 is een deel van het pand ingestort, maar de voorgevel is intact gebleven. Op 22 april 1954 is de eerste steen van de herbouw gelegd door eigenaresse Cornelia S. Stekeree-de Jonge, bijgenaamd 'Kee'. Kee was een pittige tante die haar 'mannetje' stond met de dronkenlui die vanuit de haven kwamen. Opmerkelijk detail is dat de dochter van Kyra en Marijn ook Kee heet! In 1971 kwam het pand in handen van de gemeente Tholen en werd er een kantoorruimte/bibliotheek in gevestigd. De Gouden Leeuw De naam 'De Gouden Leeuw' kom je door heel Nederland tegen. De meeste 'Gouden Leeuwen' stammen uit de eerste helft van de vorige eeuw en zijn van oorsprong meestal gelegen aan een kruising van wegen. Met een leeuw heeft het in eerste instantie niets te maken. Naar verluid is de naam 'De Gouden Leeuw' overgewaaid vanuit Frankrijk. Voordat herbergen voor financieel armlastige reizigers betaalbaar werden, sliep men 's nachts in boerderijen, gewoon in het hooi. De opmaat naar vooruitgang en comfort werd het bieden van een echt bed. Dat werd aan gekondigd met de mededeling au lit on dort, letterlijk 'men slaapt in bed'. Als het in het Frans wordt uitgesproken, Monumenteigenaren Marijn en Kyra voor hun hotel KOM! in Sint-Maartensdijk (foto's Mieke Wijnen Fotografie). klinkt au lit on dort precies hetzelfde als au lion d'or. in de gouden leeuw. Er zijn meer dan zeventig 'Gouden Leeuwen' in Nederland. Zo was er dus ook één in Sint-Maartensdijk. Toen wij het pand in bezit kregen is binnen letterlijk alles eruit gesloopt, inclusief de binnenmuren en het leiding- werk. Het strippen van de woning duurde drie maanden en de verbouwing acht maanden. In Den Haag hadden we zelf al een plan bedacht voor de indeling. Grappig was dat ons plan grotendeels overeen kwam met het plan dat de architect voor ons had gemaakt. Dus dat klikte meteen goed. De aanbouw aan de achterzijde is onze woning is geworden. Voorheen was dat de bioscoop van Sint-Maartensdijk. De tuin was niet meer dan een parkeerplaats. Die hebben we omgevormd tot terras voor de gasten en een afgescheiden tuin voor onszelf. Kyra en Marijn hebben hun hotel KOM! genoemd vanwege de beginletters van hun voornamen K en M, omdat het hotel in de kom van het dorp ligt en als verwijzing naar het woord 'welkom'. De voormalige bibliotheek van Sint-Maartensdijk, een rijksmonument uit 1592, is sinds juni 2009 weer een hotel/B&B. De gevelsteen met leeuw verwijst naar de naamgeving van het vroegere hotel. Zeeuws Erfgoed 1 7 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 17