tikwall op Walcheren Deze herfst is het 75 jaar geleden dat de bouw van de Atlantikwall serieus op gang kwam. In hoog tempo bouwde de Duitse bezetter vanaf de nazomer van 1942 tussen het Friese Schiermonnikoog en het Zuid-Franse Biarritz duizenden (gestandaardiseerde) bunkers. Ook aan de Zeeuwse kust schoten de betonnen verdedigingsconstructies als paddenstoelen uit de grond, met name op Walcheren. De artilleriewaarnemingsbunker bij de Oranjedijk in Vlissingen. De Atlantikwall was een 2.685 kilometer lange verdedigingslinie, die de Duitsers vanaf begin 1942 in de bezette gebieden aanlegden ter voorkoming van een geallieerde invasie. De Atlantikwall liep van Noorwegen, via Denemarken, Duitsland, Nederland en België naar Frankrijk tot aan de grens met Spanje. Na de mislukte geallieerde aanval op het Noord-Franse Dieppe in augustus 1942 gaf Hitler de opdracht om de bunkerbouw voor deze verdedigingslinie te intensiveren. Strategische verdedigingslinie De Atlantikwall was echter geen aaneengesloten muur van verdedigingswerken. De verdedigingswerken waren geconcentreerd op strategische punten als rivier mondingen, zoals in Zeeland bij Vlissingen. Langs de tussenliggende kust werden op geruime afstand van elkaar verdedigingsposten gebouwd. Feitelijk was de Atlantikwall een aaneenschakeling van kustbatterijen, versperringen en ondersteuningsbunkers. Behalve artillerie tegen invasieschepen werd ook luchtafweer en antitankgeschut geplaatst. Bij dit antitankgeschut werden veelal tankversperringen aangelegd, zoals tankgrachten, drakentanden, tankmuren en tankvallen. De Atlantikwall is nooit helemaal voltooid. Na de invasie in Normandië op 6 juni 1944, waarbij de Atlantikwall werd doorbroken, is de bouw grotendeels stilgelegd. De verdedigingswerken van de Atlantikwall speelden nog wel een rol bij de Duitse verdediging van de Westerschelde en de strijd om Walcheren in het najaar van 1944. Landfront Vlissingen Vanwege de controle over de Westerschelde had Vlissingen gedurende de Tweede Wereldoorlog een belangrijke positie. De Duitsers versterkten de stad krachtig als onderdeel van de Atlantikwall. Daartoe had Vlissingen niet alleen een Seefront, met zware kustbatterijen en luchtdoelgeschut. De stad had ook een Landfront, bestaande uit een kilometerslange tankgracht met daarachter kazematten voor mitrailleur- en antitankgeschut. Deze verdedigingslinie had als doel om de vesting te verdedigen tegen aanvallen in de rug. Het Landfront begon in het westen van de duinen bij Valkenisse en liep over Koudekerke naar het Kanaal door Walcheren. Aan de oostzijde van Walcheren vervolgde het Landfront zijn weg in de richting van Ritthem. Hier eindigde het bij Fort Rammekens in de Schorerpolder. In en na de Tweede Wereldoorlog bleef het grootste gedeelte van het Landfront behouden. In 2013 is het Landfront aangewezen als rijksmonument. Toorenvliedt Rond de zomer van 1942 vestigden de Duitsers hun hoofdkwartier van de Atlantikwall op Walcheren en de Bevelanden op Toorenvliedt, dat zij de naam Stützpunkt Brünhilde gaven. De beschutting van het park, het wegenpatroon en de nabijheid van villa Vijvervreugd en kasteel Ter Hooghe zorgden ervoor dat Toorenvliedt een uiterst geschikte locatie voor de Duitse legerleiding was. Het nabijgelegen Vijvervreugd herbergde de logistieke eenheden, terwijl Ter Hooghe dienstdeed als officiersmess Zeeuws Erfgoed 20 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 20