en thuisbasis van de divisiecommandant. Als zenuwcentrum van de Atlantikwall was Toorenvliedt van groot belang. Daarom bouwden de Duitsers vanwege de toenemende dreiging van een geallieerde invasie medio 1944 zeven bomvrije bunkers, waaronder een communicatiebunker. Vanaf D-Day verbleef de Duitse legerleiding constant in deze bunkers. Nadat de geallieerden op 17 oktober 1944 op vier plaatsen op Walcheren de dijken bombardeerden, werd het hoofd kwartier op Toorenvliedt geëvacueerd en trokken ze naar de - hoger gelegen - Dam in Middelburg. Observatiebunkers Een belangrijk onderdeel van de Atlantikwall vormde de artillerie, waarmee een mogelijke toekomstige geallieerde invasie afgeslagen kon worden. Hierbij zouden de Duitsers gebruikmaken van kustbatterijen, die in de duinen gebouwd waren. Veldartillerie zou vervolgens vijandelijke eenheden die het strand zouden weten te bereiken, moeten stoppen in hun opmars. Dit geschut was verder landinwaarts opgebouwd, onder andere in Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke, Buttinge en Vlissingen. Omdat dit geschut geen direct visueel contact met het strand had, bouwden de Duitsers observatiebunkers in de duinen en op de dijken. Een van deze observatiebunkers bevindt zich nog steeds in de duinen van Zoutelande. In de directe nabijheid ligt eveneens een personeelsbunker. Beide bunkers werden op het hoge duin gebouwd, waarmee de Duitsers niet alleen een excellent uitzicht over de Scheldemonding en de stranden hadden, maar tevens over het gehele eiland Walcheren. Bunkerbezoek De twee bunkers op het hoge duin in Zoutelande vormen sinds 2002 Bunkermuseum Zoutelande. De door Stichting Bunkerbehoud ingerichte vertrekken zijn op bepaalde tijden te bezoeken. Dit geldt eveneens voor de bunker bij de Oranjedijk in Vlissingen. De communicatiebunker op Park Toorenvliedt in Middelburg is sinds kort opengesteld voor het publiek en kan alleen op afspraak bezocht worden. Voor meer informatie over (de) bunkers en Stichting Bunkerbehoud, zie www.bunkerbehoud.com. Marinus van Dintel Sinds het voorjaar van 2014 zijn de bunkers in Park Toorenvliedt in Middelburg voorzien van speeltoestellen en gedichten. De bunker op de hoek van de Nieuwe Vlissingseweg en Abeelseweg in Middelburg is een aantal jaren geleden door Stichting Bunkerbehoud opnieuw voorzien van een zadeldak en camouflagepatronen, afgeleid van het oorspronkelijke ontwerp van de Duitse bezetter uit 1942. Veel voormalige verdedigingswerken van de Atlantikwall zijn als militaire elementen en structuren in het Zeeuwse landschap opgenomen, zoals aan het Bunkerpad bij de Abeelseweg in Middelburg. Zeeuws Erfgoed 2 1 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 21