Tim Clerbaut onderzoekt Romeinse baksteen. Onderzoek Romeins bouwmateriaal Op 15 juni is in het Zeeuws Archeologisch Depot onderzoek gedaan aan Romeins bakstenen bouwmateriaal afkomstig van het strand bij Domburg/Oostkapelle en uit de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Dit onderzoek is uitgevoerd door Tim Clerbaut van de Universiteit Gent. De studie concentreert zich op de diverse tegulae en imbrices (dakpannen), hypocausttegels (van vloerverwarming), tubulae (van wandverwarming) en andersoortig bouw materiaal dat op deze vindplaatsen is gevonden. Aandacht gaat naar de verschillende baksels, de typen en eventuele stempels. In de Romeinse tijd lag op het strand en voor de kust van Domburg/Oostkapelle een Romeinse nederzetting en in de Schaar van Colijnsplaat zijn resten van een tempelcomplex voor de godin Nehalennia aangetroffen. De bestudeerde vondsten bevinden zich momenteel in zowel de collecties van het Zeeuws Archeologisch Depot als van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het onderzoek wordt deze zomer voortgezet met extra aandacht voor het baksteenmateriaal van het strand van Oostkapelle-Oranjezon, waar in de Romeinse tijd mogelijk een militaire vlootbasis lag. Boek over archeologie Domburg Na het goed ontvangen publieksboek Verhalen uit de Fles, waarin de geschiedenis van Vlissingen door een archeologische bril wordt bekeken, werkt de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) samen met Terra Cotta Incognita en het Zeeuws Genootschap nu aan een boek over de geschiedenis van Domburg en de strandvondsten tussen Domburg en Oostkapelle. In het boek, dat eind 2018 in de boekhandel ligt, worden kenmerkende perioden, van de ijzertijd tot de negentiende eeuw, uitgelicht aan de hand van bijzondere bodemvondsten en de laatste stand van het archeologisch onderzoek. Veel aandacht zal enerzijds uitgaan naar de Romeinse bewoning en de tempel van Nehalennia voor de kust van het huidige Domburg; anderzijds naar de vroegmiddeleeuwse handelsneder zetting Walichrum, die ter hoogte van het kasteel Westhove in zee verdwenen is, en de ringwalburg die in de negende eeuw aan de voet van de duinen werd opgeworpen tegen de invallen van de Vikingen. Informatie over Nehalennia en Walichrum kennen we voornamelijk uit strandvondsten die vanaf de zestiende eeuw sporadisch werden opgetekend. Het boek besteedt derhalve ook aandacht aan enkele opmerkelijke verzamelaars en hun collecties, ondergebracht bij het Zeeuws Genootschap. Het grootschalig archeologisch onderzoek in de ringwalburg in 2010 bij het Groentje heeft uitzonderlijk goed bewaarde resten van middeleeuwse boerderijen opgeleverd en ons inzicht in het leven van de mensen rond het jaar 1000 enorm vergroot: een verhaal dat óók niet zal ontbreken in dit boek. Het geheel wordt verrijkt met fraaie impressies van de strandvondsten van Walichrum en de ringwalburg van de hand van Heleen van der Hoogt en prachtige foto's van Pieter Crucq, met de impressie van onder meer een vroegmiddeleeuws mannen- en vrouwengraf. Fotoshoot voor het archeologische publieksboek over Domburg in het Zeeuws Archeologisch Depot (foto WAD). Zeeuws Erfgoed 23 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 23