Uit Zeeuwse bodem Walcheren Opgraving van een middeleeuwse boerderij aan de Lammerenburgweg, Vlissingen (foto WAD). Opgraving Lammerenburgweg In juni voerde de Walcherse Archeologische Dienst een kleine opgraving uit aan de Lammerenburgweg in Vlissingen. Direct ten noorden van deze opgraving legde het bureau ADC al in 2003 een deel van een boerenerf uit de middeleeuwen bloot. De recente opgraving vormt een waardevolle aanvulling. In dit deel kwam namelijk de plattegrond van een woonstalboerderij aan het licht. Het typerende Pingsdorf- en Paffrathaardewerk en ook het kogelpotaardewerk maakt duidelijk dat de boerderij uit de tiende of elfde eeuw dateert. Bij verschillende opgravingen van een middeleeuws erf in het buitengebied van Walcheren bleek het telkens moeilijk om de locatie en de aard van het eigenlijke gebouw te traceren. Dat was bij deze opgraving anders. Een zeer humeus, donker pakket met veel en duidelijke sporen van fosfaat markeerde het stalgedeelte van het middeleeuwse gebouw. Dit werd nog bevestigd door de indrukken van runderhoeven in de lichte klei onder het humeuze pakket. Ter hoogte van het voormalige woongedeelte bevond zich ook een donker pakket. Hierin was minder fosfaat aanwezig, maar des te meer slachtafval en verbrande klei. Dat laatste is waarschijnlijk afkomstig van een haardplaats. Terwijl de verschillende bodempakketten inzicht bieden betreffende de indeling, vertellen duidelijke paalsporen meer over de draagconstructie van het gebouw. Forse palen droegen vermoedelijk een zwaar dak. Het geheel komt 'rommelig' over, zoals we dat ook zagen bij de huisplattegronden in de ringwalburgen van Oost-Souburg en Domburg. Hier vertoonde het staldeel vaker een andere constructie dan het woondeel. De boerderij was op een pakket van vette klei gebouwd. De klei lijkt voorafgaand aan de bouw opgebracht te zijn. Net onder dit pakket lagen fragmenten van aardewerk en dierlijk bot. Dit vroege aardewerk stamt uit de negende eeuw. Het wijst op een eerdere boerderij vlak in de buurt. De sporen van opgevulde geulen bevestigen de dynamische, landschappelijke omstandigheden van destijds. De boerderij stond vlak langs een restgeul van een oude kreek die steeds 'rustiger' werd. Later werd de kreek weer actiever en trad buiten haar oevers. De mens moest wijken en een deel van de boerderij raakte overstroomd, zo lijken de sporen en profielen ons te vertellen. Vuurstenen schrabber van het strand bij Vlissingen. Steentijdvondsten op het strand Op 20 juni meldde de heer J. Meulmeester uit Middelburg de vondst van een mooie vuurstenen schrabber en enkele vuurstenen afslagen uit de steentijd. Hij had deze gevonden op het strand tussen Dishoek en Vlissingen na een zand- suppletie. Uit navraag bij Rijkswaterstaat bleek dat het zand van de zandsuppletie waarschijnlijk grotendeels van de Middelbank afkomstig is; dat is circa 20 kilometer uit de noordwestkust van Walcheren. Dit is voor archeologen een zeer interessant gebied, omdat daarin al meer belangrijke vondsten uit de oude steentijd (paleolithicum) zijn gedaan. Kauri's uit Ritthem Op 6 juli schonken de heer en mevrouw Simons uit Middelburg een zeer grote hoeveelheid zogenaamde kauri's of kaurischelpen aan het Zeeuws Archeologisch Depot. Ze hadden deze sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw verzameld tijdens strandwandelingen op het strandje bij Ritthem. Kauri-schelpen werden in de zeventiende en achttiende eeuw, in de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), met grote hoeveelheden in het Indische-Oceaangebied verzameld en hoofdzakelijk in Amsterdamse en Middelburgse pakhuizen opgeslagen. Vervolgens verkocht men ze door aan de West-Indische Compagnie (WIC), die ook een Zeeuwse 'kamer' (afdeling) had. De WIC verwierf er in Angola en Guinee slaven mee. Het was dus een ruil- of betaalmiddel. Suriname was een van de afzetgebieden; daar werden de slaven ingezet op de plantages. Voor de Zeeuwse kust zijn nogal wat schepen vergaan in die tijd, waardoor de tropische kauri's later op de stranden terechtkwamen. In 1697 verging bijvoorbeeld de Bantam met onder meer kauri's in de lading op de rede van Zeeuws Erfgoed 24 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 24