Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 26/2 (2017) 39-80. Roosanne Goudbeek beschrijft in 'Zeeuwse kompasrozen' alle nu bekende kompasmakers van Middelburg en de tot op heden tien bekende verschillende soorten kompasrozen. A.J.M. de Kraker volgt met een tweede deel van het artikel over zes eeuwen stormvloeden en over stromingen in de zuidwestelijke delta. De perceptie van tijdgenoten op beleving en verklaring van de ramp staat centraal. In 't Is vol van schatten hier' doen conserva toren Erik van der Doe en Liesbeth van der Geest verslag over een Mexicaanse kruik uit de schenking van Maarten Nijssen en diens relatie tot Albert Einstein en over Molukse voorouderbeeldjes. Met boekbesprekingen. Toon Franken (tekst), Jeanine Dekker (red.),'Nijverheid en industrie. Over piano's, lampvoeten en Zeeuwse champagnepils', Het leven in Middelburg vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 7 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2017) pag. 198-223; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90-0118000-7. In de vroege negentiende eeuw bezat Middelburg onder meer een azijnmakerij, bierbrouwerijen, een buskruitmolen, chocoladefabrieken, spinnerijen, passement- fabrieken, touwslagerijen, linnenweverijen, zoutraffinaderijen en borstelmakerijen. Franken staat in dit deel stil bij de fabricage van azijn, de hoogwaardige chocolade die in Middelburg werd geproduceerd, meekrap- en garancinefabricage op de scheepswerf van de MCC, fabricage van olie, de hout handel van Alberts, de productie van tabak, melk, margarine, brood, bier, limonade, de ijzerfabriek van Boddaert en de gloeilampen en lampvoetenfabriek van The Vitrite Works, die pas in 1985 uit de binnenstad verhuisde naar het industrieterrein. Verder waren in de stad maatschappijen die bakstenen en dakpannen produceerde (Fak Brouwer en Boudewijnse), een droogdok, koperslagers die brandspuiten produceren (Peek), een producent van brandkasten (Vogel), een pianofabriek (van Antoine Mes) en wasserij de Vlijt. Het boek sluit af met de chemie fabriek van Eastman Chemical Company, dat in 1966 als Hercules het leven zag. Jeanine Dekker (tekst en red.),'Muziekleven in Middelburg van Koperen Ko tot kamer koor', Het leven in Middelburg vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 8 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2017) pag. 226 251; ill., foto's, tek., krt.; EAN 8-776940 128099. Er wordt ingegaan op diverse negentiende-eeuwse muziekgezelschappen uit de deftige burgerij en mensen zoals stadsmuziekmeester Ceulen en dirigent Cleuver, de negentiende-eeuwse concert zaal, Von Brucken Fok, de bijzondere muziekuitgeverij Noske, diverse muziek gezelschappen, Jan Morks (en zijn bezielde leiding aan de kleppermars en het Middelburgs Muziekkorps), Baby den Toonder, muziek op straat, draaiorgels, drumcorps Juliana, jongerencultuur in de jaren zestig en zeventig van de twintigste eeuw, de Muziekbibliotheek, de Zeeuwse Muziekschool en diverse muziekfestivals. Peter Lindhout, Kees de Koning (red.) en Piet Quist (red., lay-out), Rondom het stads recht van Tholen 1366. Jaarboek Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, 13 (2016) 56 pag.; ill., foto's, krt., tek., Jubileumuitgave ter gelegenheid van 650 jaar stadsrechten Tholen. Onderwerpen die aan bod komen zijn: het ontstaan van Tholen, Tholen onder grafelijk en hertogelijk bestuur (1221-1299), onder het Henegouwse Huis (1299-1354), het Beierse Huis (1354-1433), onder het Bourgondische en Habsburgse Rijk (1433-1500), de stadskeur van Tholen en alle daaraan verbonden functionarissen, wonen en leven in de middeleeuwse stad, veiligheid, recht en regels, economie, kerkelijk leven en de veerdienst. Met literatuuropgave. Tiny Polderman (tekst), 'Kerkelijk leven op Walcheren', Het leven op Walcheren vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 5 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2017) pag. 141 168; ill., foto's, tek., krt., grav.; EAN 8 776940-108060. Onderwerpen die aan bod komen zijn het ontstaan van de Nederlandse Hervormde kerk, de afscheiding van 1834, de doleantie van 1886, de vorming van de PKN, de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken, rooms-katholieke kerken op Walcheren, Willibrord op Walcheren, Onze Lieve Vrouwe van den Polder, de kapel van Hoogelande, heidense volksgebruiken, bijgeloof en begrafenisrituelen. Tevens voorzien van diverse leuke anekdotes over onder meer bijgeloof op het eiland. Willem van den Broeke (tekst), Tiny Polderman (red.), 'Boeren, burgers en buitenlui', Het leven op Walcheren vanaf het midden van de negentiende eeuw, nr. 6 (Vianen: Uitgeverij Optima, 2017) pag. 169 196; ill., foto's, tek., krt., grav.; EAN 8 776940-108077. Onderwerp is de standen maatschappij onder de Walcherse samen leving en hoe lang deze nog bleef bestaan in de twintigste eeuw. Naast de kleine groep mensen met buitenverblijven en notabelen bezaten de boeren een voorname positie in de Walcherse gemeenschap aan wie de landarbeiders ondergeschikt waren. De komst van vele kleine boeren veranderde dit gaandeweg. Aparte aandacht is er voor Dokter Mezger die als een der eersten geen rangenonderscheid onder zijn patiënten kende; de familie van de Geerses; Liesjesdag; veranderingen na de Tweede Wereldoorlog met de komst van nood- boerderijen en ruilverkaveling; de midden stand; de opkomst van het toerisme en enkele prominente figuren zoals de stroper Olie en veldwachter Perrels. In Wij van Zeeland, tijdschrift van de Nederlandse Genealogische Vereniging afdeling Zeeland (juli 2017) wordt geschreven over de emigratie van Westkappelse gezinnen die in 1844 naar Drenthe verhuisden. De levensomstandig heden waren in Zeeland slecht, en in de veenkoloniën konden ze bij de ontginning arbeiders goed gebruiken. Het was echter geen succes: het leven was er zwaar, de beloning slecht en de Drentenaren hadden een andere mentaliteit dan de Zeeuwen thuis gewend waren. Toch wonen er nog altijd nakomelingen van deze gezinnen in een uithoek van Drenthe, genoemd het 'Zeeland-streekje'. Sinds 1517 verspreidde de reformatie zich snel over Europa, en door de onderdrukking in het Bisdom Salzburg sloegen veel lutheranen op de vlucht. In Staats-Vlaanderen bestond behoefte aan arbeidskrachten en de Staten-Generaal stemde ermee in dat in het Vrije van Sluis een groep emigranten opgenomen werd. Ook deze migratie was geen succes, de meeste mensen vertrokken later weer richting Duitsland. Met de achterblijvers ging het geleidelijk beter, in 1743 werd in Groede zelfs een eigen kerk ingewijd. De genealogie van Georg Keijmel, geboren in Oostenrijk circa 1650, wordt gegeven van de eerste tot en met de zesde generatie. Mathias Keijmel, tweede generatie, kwam in Nieuwvliet terecht en veel van deze 'Keijmels' zijn de provincie trouw gebleven. In de rubriek 'Voorouders komen tot leven' gaat J. Midavaine nog een keer in op de bewoners van La Maison De Haute Montagne, gelegen even buiten Zandijk bij Veere. Nehalennia, Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur (zomer 2017) opent met een artikel 'De laatste rustplaats van de familie Van Aerssen van Sommelsdijck' (auteur J.C. Both). Veel rijk geworden zakenlieden in de Gouden Eeuw kochten een ambachtsheerlijkheid, zo ook Francois van Aerssen, die in 1611 de heerlijk heid Sommelsdijk kocht van Herman van Bourgondië. Bijna alle leden van de familie Van Aerssen van Sommelsdijck werden begraven in de grafkelder in het koor van de kerk, dat de eerste ambachtsheer had laten bouwen. In 1795 werd de laatste Van Aerssen van Sommelsdijck bijgezet, waarna in 1825 de ambachtsheerlijkheid verkocht werd aan David van Weel. Door fanatieke patriotten en een rampzalige brand in 1799 werden de grafkelder en de erin aanwezige skeletten vernield. Na de Tweede Wereldoorlog wilde het gemeentebestuur de grafkelder dichtgooien, maar A.J. Kruider, Zeeuws Erfgoed 29 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 29