I Inhoud SCEZpresse Volg de SCEZ op Twitter @erfgoedzeeland 8 10 13 2 SCEZpresse 3 'Niets meer aan dek te bespeuren'. Scheepsrampen in Roompot en Oosterschelde omstreeks 1850 7 Erfgoedactiviteiten in september Buurten met erfgoed: je eigen familienaam nader bekeken Zeeuwse sporen in Guyana Geluk in de Maand van de Geschiedenis 14 Zonder geluk vaart niemand wel 16 Trots op mijn monument 19 Van opleiding ziekenverzorger naar restauratietimmerman 75 jaar Atlantikwall op Walcheren Archeologisch nieuws Uit Zeeuwse bodem Vondst voor het voetlicht ERFGOEDallerlei - Colofon - MOnuMENTaal 20 22 23 26 27 31 Bij de omslag Scheepsarcheologen en duikers Léon Vroom, Michiel Helwig en Arent Vos (v.l.n.r.) verpakken enkele planken van de scheepsconstructie van 'De Roompot' (foto RCE, 2005). 'Niets meer aan dek te bespeuren'. Scheepsrampen in Roompot en Oosterschelde omstreeks 1850. Septembernummer nu online: scez.nl/zeeuwserfgoed Zeeuwse sporen in Zuid-Amerika. In zeventiende eeuw stichtten Zeeuwse kolonisten Essequibo, Demerara en Berbice, nu Guyana. Meer in #Zeeuws #Erfgoed 'Voorlopig blijven we lekker hier'. Trotse #monumenteigenaren vertellen in #Zeeuws #Erfgoed over hun renovatieavontuur in #SintMaartensdijk Het zal erom spannen. Is op het moment dat Zeeuws Erfgoed bij u door de brievenbus schuift de officiële aanwijzing van het verdronken Reimerswaal tot archeologisch rijksmonument al een feit of niet? De eerste voorbereidingen zijn jaren geleden getroffen. In 2014 startte de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap een nieuw aanwijzingsprogramma voor archeologische rijksmonumenten. Door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is onderzocht welke terreinen voor bescherming in aanmerking zouden komen. Voor Zeeland heeft de SCEZ daar een belangrijke bijdrage aan geleverd. Zeeland telt momenteel 72 archeologische rijksmonumenten, waarvan het verdronken dorp Valkenisse bij Waarde er een is. Daar komt de verdronken stad Reimerswaal nu bij. Ooit was het de derde stad van Zeeland, maar achtereenvolgende watersnoden zorgden ervoor dat Reimerswaal uiteindelijk geheel in de golven verdween. De stad en het omliggende land kwamen onder water en in het slik te liggen. Veel is in de loop der tijd verloren gegaan, maar er is gelukkig ook het nodige bewaard gebleven. Bij laag water zijn er nog muurrestanten te zien en door het wisselende tij komen gebruiksvoorwerpen aan de oppervlakte. Het Zeeuws Archeologisch Depot bewaart verschillende voorwerpen die afkomstig zijn van het verdronken Reimerswaal. De status van archeologisch rijksmonument betekent dat het verdronken Reimerswaal de hoogst mogelijke bescherming geniet. Voor archeologisch onderzoek zijn er geen belemmeringen. De gemeente Tholen krijgt er een bijzonder en waardevol rijksmonument bij. Samen met de gemeenten Middelburg, Veere en Schouwen-Duiveland en een aantal Zeeuwse bedrijven is de SCEZ begonnen met een proef om monumenteneigenaren te helpen hun monument te verduurzamen. Onderdeel daarvan is een energiepaspoort voor monumenten: het monumentenpaspoort. Een rapport vormt de basis om het monument veilig te verduurzamen vanuit verschillende invalshoeken. De Monumentenwacht kijkt steeds meer vanuit duurzaamheidsoogpunt naar monumenten. Voor isolatie, het plaatsen van zonnepanelen of andere maatregelen bestaan voor een monument nu eenmaal geen standaardoplossingen. Op 9 september (Open Monumentendag) houdt de SCEZ een Open Dag, met onder meer de Beurs Monumenten en Duurzaamheid. Het is de ideale gelegenheid om informatie te verkrijgen over de mogelijkheden van verduurzaming van uw monument. Ook de archeologie komt op de Open Dag aan bod. Archeologen houden lezingen en er zijn rondleidingen door het Zeeuws Archeologisch Depot. Goede kans dat u ook nog een glimp van Reimerswaal opvangt. Dat kan bijvoorbeeld een kannetje zijn, gevonden in het slik. Wim Scholten, directeur -jk. i» 1 Bij de foto Ik ben in Bruinisse. Om precies te zijn in een achttiende-eeuwse schipperswoning. Het is een van de weinige rijksmonumenten van Bruinisse. Tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw is er gewoond. Nu is het een museum. Dit is duidelijk de mooie kamer. Geleefd werd er elders in huis, in de kamer achter bijvoorbeeld of in de keuken. Een van de bedstedes in de zijkamer is in de eerste helft van de vorige eeuw omgebouwd tot toilet. Gemakkelijk! Zeeuws Erfgoed 2 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 2