- s"'' - - 'De Roompot', scheepsportret door Jacob Spin (1849), die veel Zierikzeese schepen vastlegde. Ebbenhouten octant (28 x 24,5 cm), gevonden door Wrakduikstichting De Roompot (WDSR) (foto RCE). boeken, kisten met confituren, spiegellijsten enzovoort. In Scheveningen en Wassenaar was politie op het strand geposteerd tegen strandrovers. Op 10 december spoelden delen van de barkas (grootste sloep aan boord) en het schip zelf aan bij Brouwershaven. De hoop op overlevenden was nu gevlogen. De opvarenden van reddingskotter 'Willem van Houten' waren op maandag 4 december de laatste ooggetuigen van het in de storm zwoegende schip, voor het strandde en verging. Om kwart over negen 's ochtends 'liep de zee ter halver hoogte van de fokke- mast,' meldde de schipper van de kotter. 'Het achterschip bleef zigtbaar; er waren geen sloepen in de davits en niets meer aan dek te bespeuren'. Hij vervolgde: 'Geen leven aan het boord van het gestrande schip bespeurend en geen sloepen of drijvende voorwerpen waarop zich menschen konden bevinden, verlieten wij het schip.' Eén letter verschil Een vreemde coïncidentie deed zich voor, nog geen maand na het drama met de 'Hendrika'. Op 30 december 1854 liep een bij vliegende storm en zware sneeuwval van zijn ankers geslagen bark (vierkant getuigd type, met uitzondering van de achterste mast, de bezaan) op het strand van Renesse. Er waren voor zover bekend geen slachtoffers te betreuren, maar het schip heette... 'Hendrik'. Het was op de thuisreis van Batavia naar Rotterdam, maar moest na de stranding als wrak worden beschouwd. Onverwacht aan de grond Het vergaan van 'De Roompot' op 29 juni 1853 bleef langer in het geheugen hangen dan de verschrikkelijker ramp met de 'Hendrika' bijna anderhalf jaar later. De reden is simpel: dit wrak bleef 'behouden' - hoewel niet veilig! - en er is veel materiaal van verzameld sinds de jaren negentig. 'De Roompot' werd tussen 1841 en 1844 gebouwd op de Zierikzeese werf De Goede Intentie. Zij mat 719 ton en voer zeven keer heen en weer naar Azië en Nederlands-Indië, waarvan vijf maal in dienst van de Nederlandsche Handel Maatschappij (NHM). Voor haar laatste thuisreis was de grotendeels met rijst geladen 'Roompot' met 22 opvarenden vertrokken uit Myanmar, het voormalige Birma in Zuidoost-Azië. In de middag van 29 juni liep het schip bij goed weer en helder zicht totaal onverwacht op de Noorderrassen aan de grond. De zware branding wekte de vrees dat zij uit elkaar geslagen zou worden. Men verliet dus het schip; door het omslaan van hun sloep verdronken twee bemanningsleden en een loodskwekeling - aan wiens fout het vastlopen vermoedelijk te danken was. De opvarenden van de tweede sloep werden opgepikt door een Deens schip en de volgende dag bij Vlissingen aan land gezet; de derde sloep kwam bij Vrouwenpolder aan wal. 's Nachts raakte het verlaten schip op drift en verzeilde in de Roompot. Een loodskotter legde het ten anker, maar 'De Roompot' begon langzaam te zinken; de volgende dag staken alleen de masten nog boven water. Hout en ijzer In 1991 werd het wrak ontdekt door lokale duikers. Zij doken significante voorwerpen op, zoals een scheepsbel met de tekst 'ROOMPOT-ZIERIKZEE' en 'DORDRECHT-ANNO-1844'. In de zomer van 2005 verrichtte het archeologisch duikteam van rijksdienst ROB/NISA een 'waardestellend onderzoek'; de vindplaats kreeg de werknaam Roompot 1. Het wrak ligt tussen de 17 en 23 meter diep (met laag- water); het meet minimaal 42 meter over de stevens en heeft midscheeps een breedte van ten minste 9,30 meter. Het schip had twee dekniveaus. In en buiten het wrak zijn grote delen van drie ijzeren masten en een ijzeren boeg spriet gedocumenteerd. Het samengaan van verschillende constructiekenmerken en de combinatie hout-ijzer toont dat het schip gebouwd is in de nadagen van de houten scheepsbouw. Particulieren en rijksarcheologen hebben een rijke oogst aan vondsten uit 'De Roompot' geborgen. Dit materiaal behelst zowel delen van de oorspronkelijke lading (rijst, rotan, verpakkingsmateriaal) als gebruiksobjecten (tinnen pispot, kombuisgoed, eet- en drinkgerei) en persoonlijke uitrusting (schoenen, naaikistje). Topvondsten zijn een compleet dubbelzijdig schaak- en dambord en een Engelse Zeeuws Erfgoed 4 september 2017 03

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 4