Nehalennia's ogen onder water Duikende amateurarcheologen Het Nehalennia Archeologisch Duikteam werkte de afgelopen tijd voor de Pilot Zeeland van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Onderzoek naar de Romeinse Nehalennia-tempel en nederzettingssporen in de Oosterschelde droeg al bij aan landelijk en gemeentelijk beleid. Bér Sterkendries, Toni Cerkaski en Steven Wackenier (v.l.n.r.) van het Nehalennia Archeologisch Duikteam maken zich klaar voor een archeologische waarneming onder water (foto N. Smeets). De rijke zeevaart- en handelsgeschiedenis van Zeeland houdt in dat ook onder water talloze sporen te vinden zijn. Al tijdens de opkomst van het recreatief duiken kwamen zulke resten in de belangstelling te staan. Sommige amateurduikers respecteerden daarbij niet altijd de wet- en regelgeving van bijvoorbeeld de Monumentenwet. Anderen spanden zich wel in om hun hobby van het duiken naar archeologische objecten te beoefenen met inachtneming van de geldende regels. Een voorbeeld is het Vlaamse Nehalennia Archeologisch Duikteam (NAD), onder leiding van Bér (Urbain) Sterkendries. Om die reden werd het NAD door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) gevraagd als amateurduikteam voor de Pilot Zeeland, om te tonen dat onder de huidige Erfgoedwet amateurduikers een goede bijdrage kunnen blijven leveren aan de archeologische monumentenzorg onder water. De Wasserschutz 1 Sterkendries dook al langere tijd vanaf de dijken in de Oosterschelde tot hij in het museum van Zierikzee Nehalennia-altaren zag. Daardoor verlegde hij zijn duikinteresse eerst naar Nehalennia en vervolgens naar archeologisch onderzoek onder water in ruime zin. Bér: "In overleg met wijlen Jef van den Acker, coördinator onderwaterarcheologie van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, kocht ik in 1996 mijn eerste schip. Gedoken werd met een groep Vlaamse amateurduikers in wisselende samenstelling. De boot bleek al snel te klein en niet geschikt. In 2000 heb ik uit de boedel van de Oost-Duitse marine een patrouilleboot, de Wasserschutz 1, gekocht en daar 1,5 jaar aan verbouwd. Een hele investering voor een hobby. Met hulp van de gemeente Noord-Beveland en de SCEZ kreeg ik een ligplaats in de haven van Colijnsplaat. Toen konden we Zeeuws Erfgoed 1 4 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 14