Hoezeer ook in het door de SCEZ geleide project 'Kerk, Krimp en Kans' een prachtig en realistisch beeld werd geschetst voor mogelijk behoud van de RK-kerk, al met al bleek er te weinig maatschappelijk draagvlak voor te bestaan. De dorpsraad van IJzendijke was uiteindelijk voor al voorstander van nieuwbouw van een nieuw multifunctioneel centrum, terwijl deze investering nu juist de belangrijkste onderlegger had moeten worden voor een nieuwe toekomst van het nu leegstaande kerkgebouw. Gerard prijst zich overigens gelukkig dat de 'lijntjes' bij de stichting korter zijn dan bij de katholieke kerk, waar lokaal verdiende inkomsten niet altijd rechtstreeks terugvloeien naar de betreffende kerk, maar bij de parochie of het bisdom terechtkomen. Daarnaast is hij blij met het delen van 'zijn' kerk met de katholieke geloofsgemeenschap in het dorp. Het geeft een solide basis voor de Mauritskerk, die nu tenminste elke zondag gebruikt wordt: de katholieken en protestanten kerken er om en om. De katholieken hebben alleen wat meer spullen - kandelaars en andere attributen - die gewenst zijn bij de katholieke liturgie. Omdat er naast de oorspronkelijke consistorie geen andere ruimte is, worden deze in de consistorie bewaard en wordt de ruimte gekscherend de 'sacristorie' genoemd, een samentrekking van consistorie (protestants) en sacristie (katholiek). draagvlak voor behoud onder de bevolking te creëren en te behouden. Zo is de kerk elke dag vanaf 13.00 uur opengesteld voor publiek. Ook worden er jaarlijks veel evenementen georganiseerd, van concerten tot tentoonstellingen, maar ook foodfestivals. Zo stonden er afgelopen zomer verschillende foodtrucks op het kerkterrein. Hoewel de kerk geen officiële trouwlocatie is van de gemeente Sluis, worden er regelmatig huwelijken gesloten. Gerard: "Als er een trouwverzoek is, geeft de gemeente vrijwel altijd toestemming. Laatst nog zijn hier twee dames met elkaar in het huwelijksbootje gestapt. Het is dan geen kerkelijk huwelijk, maar zo krijgen we wel het geld bij elkaar." Geld dat hard nodig is om dit bijzondere monument ook voor de komende eeuwen voor de IJzendijkse gemeenschap te behouden. Als kerkbestuurder overweegt hij daarom om de positieve houding van de IJzendijkse gemeenschap om te zetten naar een 'vriendenstichting' waar mensen lid van kunnen worden. Dit om de betrokkenheid van de inwoners met het kerkgebouw nog verder te versterken en de financiële basis te verstevigen. In tijden van kerksluitingen en stiekeme slopers is dat zeker geen overbodige luxe. 'Sacristorie' Gerard gelooft dat het kerkgebouw een groot draagvlak geniet onder de bevolking, vooral als de nood aan de man zal blijken. "De meeste mensen vinden het wel belangrijk, maar zullen dat niet direct omzetten naar actieve betrokkenheid. Want velen denken: 'het loopt allemaal wel'." Maar de stichting doet er dan ook veel aan om Bent u ook zo'n trotse monumenteigenaar? Laat het de redactie weten! Dit kan door te mailen naar zeeuwserfgoed@scez.nl. Uit de inzendingen maakt de redactie een selectie zodat verschillende monumentcategorieën aan bod komen. De Nederlands hervormde kerk werd gebouwd tussen 1612-1614 (foto Jaap Wolterbeek, 1994, ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland Beeldbank Zeeland). Zeeuws Erfgoed 18 december 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 18