Wie gaat onze monumenten in de toekomst onderhouden? ROP Op Zeeuwse leerlingbouwplaatsen is er een tekort aan leerlingen in het restauratievak. De aanwas van jonge restauratiebouwvakkers is afgenomen door de verminderde interesse van de jeugd voor bouwopleidingen in het algemeen. De kennis van oudere, ervaren timmermannen en metselaars dreigt zo door vergrijzing verloren te gaan, en daarmee ook de kwaliteit van onze monumenten. In Zeeland wil het ROP het tij keren door jonge bouwvakkers warm te maken voor het restauratievak. RESTAURATIE OPLEIDINGSPROJECTEN Lsneji niet/t hondsn ■V'Wtiy i-Ki'THimwvü,, Leerlingbouwplaatsen zijn op zoek naar leerlingen om kennis en restauratievaardigheden over te dragen. Op een aantal bouwplaatsen in Zeeland staan aannemers te popelen om leerlingen in te zetten voor restauratie werkzaamheden aan monumentale historische objecten. Vooral leerling-metselaars zijn nauwelijks te vinden. Uit navraag bij het opleidingsbedrijf Bouwmensen ZuidWest in Goes blijkt dat er in heel Zeeland in het laatste kwartaal van 2017 maar zo'n drie tot vier metselleerlingen in opleiding zijn. Een te laag aantal om aan de vraag van de Zeeuwse leerbedrijven te kunnen voldoen. Bouwbedrijf Leenhouts uit Oostburg, Peters uit Middelburg en Van de Linde uit Goes merken het tekort aan leerlingen in de restauratiebouw. Zij hebben op drie restauratie opleidingsprojecten plaats voor een of meerdere leerlingen metselen. Marcel van Rooijen, uitvoerder bij aannemers bedrijf Leenhouts op het ROP-project van de kademuren in Sluis: "Wij mogen blij zijn dat we in ons bedrijf één leerling metselen hebben. Die is nu op dit project aan het werk om de restauratietechnieken aan te leren. Graag hadden we op dit project nog een tweede leerling-metselaar erbij gehad, maar die zijn jammer genoeg niet in Zeeuws-Vlaanderen te vinden." Bouwgroep Peters, aannemer van de restauratie van de kerk in 's-Heer Hendrikskinderen, heeft ook te maken met een niet-ingevulde leerlingwerkplek. "Er is plaats voor een leerling-metselaar," geeft uitvoerder Boaz Brom aan, "maar op Walcheren en de Bevelanden is geen leerling metselaar beschikbaar. Eerder heeft er wel verjonging plaatsgevonden, maar er is nu weer ruimte voor nieuwe leerlingen. De leerlingmetselaars die de afgelopen jaren geslaagd zijn voor hun restauratiediploma, zijn voor hun verdere ontwikkeling doorgegaan met een nieuwe opleiding, stucadoor en tegelzetter". Bouwbedrijf Van de Linde kampt met hetzelfde probleem. Het bedrijf heeft de restauratie van de Westerkerk in Goes beschikbaar gesteld als leerlingbouwplaats voor het ROP Zeeland. Het leerbedrijf heeft plaats om één leerling metselaar op te leiden, maar ook zij kan er geen vinden via het opleidingsbedrijf Bouwmensen ZuidWest. Projectleider Jan den Hollander: "Ik vind het jammer dat er zo weinig jongeren opgeleid willen worden voor dit prachtige beroep als restauratiemetselaar. Hopelijk is dit een tijdelijke tendens en blijft de kennis van het restauratievak behouden voor de volgende generatie." De coördinator van het ROP Zeeland, John Akkermans, signaleert al vijf jaar een terugloop in het aantal restauratieleerlingen. "Tegenwoordig ambiëren veel jongeren een baan in de ICT. 'Leren met je handen', de slogan van het ROP, klinkt voor jongeren maar ook voor ouders niet zo aantrekkelijk. Men veronderstelt al snel dat je in de bouw minder gaat verdienen dan met een baan als hogeropgeleide. Jaarlijks sta ik daarom op de voorlichtings avonden van vmbo-scholen in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren en de Bevelanden. Om de jeugd en vooral ook de ouders wegwijs te maken in de doorgroeimogelijkheden in de bouwwereld en hen te stimuleren om het restauratie vak te kiezen." Zeeuws Erfgoed 19 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 19