Archeologisch nieuws Spectaculaire datering skeletten Nieuw onderzoek Slot Haamstede Recent onderzoek bevestigde de vondst van Romeinse muurresten op het terrein van het middeleeuwse Slot Haamstede. Het leverde zelfs spectaculair resultaat op aangaande het vroegmiddeleeuwse grafveld ter plaatse, waar maar liefst (delen van) 29 skeletten van mannen, vrouwen en kinderen zijn opgegraven. Bij de restauratie van het kasteel vanaf 1964 en kort daarna zijn opgravingen verricht. Deze opgravingen en de restauratie leverden veel informatie op. De kern van het kasteel bleek te bestaan uit een woontoren of donjon uit het midden van de dertiende eeuw en een wat later aangebouwd trappenhuis. Opzienbarend waren ook de resten van een forse woonvleugel uit de vijftiende eeuw, gebouwd door Lodewijk van Gruuthuse (1422-1492), stadhouder van Holland, Zeeland en West-Friesland en baanderheer van Haamstede. Publicaties over het slot waren vooral gericht op de geschiedenis van het gebouw en bouwkundige aspecten. Slechts zijdelings werd de vondst vermeld van Romeinse muurresten en van graven uit de negende eeuw, die van Noormannen zouden kunnen zijn. Datering botmonsters In het kader van een nieuw boek over Slot Haamstede dat in 2018 bij de Nederlandse Kastelenstichting verschijnt, startte vorig jaar met medewerking van de SCEZ een onderzoek om meer inzicht te krijgen in alle resultaten van de opgravingen. Daartoe zijn de vondsten en alle opgravingsdocumentatie bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de SCEZ, vooral veldtekeningen en foto's, opnieuw nauwkeurig bestudeerd. De skeletten zijn in 1964 door het Instituut voor Fysische Anthropologie van de Universiteit Utrecht bestudeerd, maar in de jaren negentig na sluiting van het instituut teruggebracht naar het huidige Zeeuws Archeologisch Depot. Ook blijkt veel aardewerk te zijn gevonden: Romeins aardewerk, waaronder terra sigillata, maar ook vroegmiddeleeuws materiaal (Badorf, Mayen) en enkele laat-Merovingische scherven. Omdat de vondsten niet zijn te koppelen aan Graf VII uit het vroegmiddeleeuwse grafveld van kasteel Haamstede. Links tufstenen blokken van Romeins muurwerk. de begravingen, zijn vier botmonsters geselecteerd voor 14C(koolstof)-datering door het Centrum voor Isotopen Onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen. De dateringen zijn gefinancierd door de Vereniging Slot Haamstede. De skeletten blijken te dateren tussen 675 en 870! Bij Slot Haamstede is dus een deel van een grafveld uit de zevende-negende eeuw opgegraven, te midden van ouder Romeins muurwerk. Bril kasteel Aldegonde in Parijs Tussen 20 september 2017 en 8 januari 2018 is een bijzonder object uit de collectie van de SCEZ te bezichtigen in het wereldberoemde Cluny Museum in Parijs. Het is een uit been vervaardigde bril, gevonden bij de opgraving van kasteel Aldegonde te West-Souburg in de jaren 1971-1972. Deze geklonken bril bestaat uit twee delen van elk 7,5 centimeter groot. Het oorspronkelijke scharnier is beschadigd en ook de glazen zijn verdwenen. De bril is vermoedelijk omstreeks de late dertiende eeuw uitgevonden in Italië; ook het exemplaar uit de opgraving van kasteel Aldegonde behoorde tot deze relatief vroege periode (veertiende/vijftiende eeuw). In archeologische opgravingen worden dit soort objecten zelden terug gevonden. Plierdoor - en vanwege de vroege datering en de gaafheid van dit exemplaar - moet de bril bestempeld worden als een zeer bijzonder object. Met recht een van de pronkstukken in een tentoonstelling over glas in de middeleeuwen te Parijs. Zeeuws Erfgoed 22 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 22