Steengoed schoentje uit Raeren. 'Baardmankruik' in Westerwald-aardewerk. Knielende man plant Oranjeboom; rekenpenning (foto PAN-00020023) De Zeeuwse overwinning bij Sluis, 1603; rekenpenning (foto PAN-00020065). 'Stripverhaal' uit Tachtigjarige Oorlog Schenking collectie Van der Tuin Het Zeeuws Archeologisch Depot kwam dit jaar in bezit van de archeologische collectie van Roel van der Tuin (1937-2014). Zijn kinderen benaderden de SCEZ in mei via de vrijwilligersvereniging AWN-Zeeland. Van der Tuin was een enthousiast verzamelaar. Zijn werk bij de planteziektenkundige dienst in Goes bracht hem overal in Zeeland. Regelmatig kwam hij daarbij op het spoor van allerlei archeologica. Zijn laatste wens was dat zijn verzameling goed bewaard bleef en gebruikt zou worden om kennis van de Zeeuwse geschiedenis te bevorderen. De objecten zijn nu beschikbaar voor musea, tentoonstellingen of wetenschappelijk onderzoek. Schoentje van steengoed Een bijzonder stuk aardewerk uit de collectie is een steengoedschoen of -laars van 10,5 x 8,0 x 6,7 centimeter, met op de voorkant een gezichtje. Van der Tuin vond het bij werkzaamheden nabij de Rabobank in Goes. De heer Mennicken van het Töpfereimuseum Raeren bevestigde dat het stuk vervaardigd was in Raeren (Duitstalig België). Het gaat om een zogenaamde fopbeker. Je moet de neus van de schoen naar beneden houden, anders gaat de inhoud gedurende het drinken in één keer in de richting van je gezicht. Dit drinkspel wordt tot de dag van vandaag vooral in Duitsland gespeeld. Van dergelijke fopbekers zijn enkele steengoed exemplaren teruggevonden, maar slechts één van deze is vergelijkbaar met het Goese exemplaar, en eveneens uitgevoerd in de stijl van een baardmankruik. Dat exemplaar is gevonden in Alkmaar en bevindt zich in de collectie van het Museum Boymans van Beuningen (F3069). Beide exemplaren stammen uit de laatste helft van de vijftiende of de vroege zestiende eeuw. Mooi van lelijkheid Een ander bijzonder object is eveneens een steengoedkan. Het is een 'baardmankuik' van 24 centimeter hoog, maar dan in het typerende, grijs met donkerblauwe gedecoreerde Westerwald-aardewerk. De heer Van der Tuin vond het object aan de Lange Vorststraat in Goes. De kruik is bijna compleet en mist het handvat en een deel van de rand. Zij spreekt vooral tot de verbeelding omdat het vakmanschap verre van meesterlijk is, waarbij vooral het schilderwerk te wensen overlaat, met ongelijke blauwe strepen en stippen. Maar dit is juist wat deze kruik haar charme geeft. De kruik dateert uit de laatste helft van de zeventiende eeuw. Eerste wetenschappelijke inventarisatie Het metaal uit de collectie Van der Tuin omvat honderden objecten: voornamelijk kledingaccessoires, munten, gewichten en lakenloden uit de middeleeuwen tot in de nieuwe tijd. Tijdens de registratie voor het PAN-project (Portable Antiquities of the Netherlands, www.portable- antiquities.nl) in samenwerking met de SCEZ, zijn enkele uitzonderlijke vondsten ontdekt. Naast een snorrebot (zoemend muziekinstrument) gemaakt van een groot lakenlood van Middelburg uit 1624, een zestiende-eeuwse sleutelbos en een meer dan honderd jaar oude Perzische munt, zijn vijf bijzondere penningen aanwezig. Deze vond de heer Van der Tuin in de stortgrond van de opgraving aan Grote Markt in Goes. Het zijn rekenpenningen, die in rekenkamers als rekeneenheden werden gebruikt op de legtafel, een soort groot telraam. De Goese penningen vertonen geen standaard pseudo-muntafbeeldingen, maar belangrijke momenten uit de Tachtigjarige Oorlog in de vorm van een 'politiek stripverhaal'. Ze dateren uit het laatste kwart van de zestiende tot en met het begin van de zeventiende eeuw. Behalve rekenpenningen zijn het propaganda-instrumenten tegen de Spaanse vijand. Twee penningen verwijzen direct naar Zeeland. Een penning uit 1580 is geslagen in Middelburg met als onderwerp de aanbieding van de soevereiniteit aan Willem van Oranje. Een andere toont de zeeslag bij Sluis in 1603, waarbij de Zeeuwen de Spaanse zeemacht van Spinola versloegen; ook deze penning is geslagen in Middelburg. Vermoedelijk zijn de penningen in een rekenkantoor aan de Grote Markt in Goes gebruikt. Zeeuws Erfgoed 23 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 23