Afgietsel van de onderkaak uit Ellewoutsdijk. de onderkaak van Ellewoutsdijk toe te schrijven aan een Neanderthaler. Maar het grootste deel van de beoordeelde kenmerken van de kaak komt meer overeen met die van moderne mensen. De kaak van Ellewoutsdijk zou dan van een modern menstype (homo sapiens) zijn, maar met enkele kenmerken uit een verder verleden. Hierbij kan worden gedacht aan menging tussen Neanderthalers en moderne mensen rond 35.000 jaar geleden. Er bestaat dus nog altijd onduidelijkheid over de datering van de kaak en tot welk menstype hij heeft behoord. Dit kan worden opgelost als de echte onderkaak ooit weer boven water komt. De speurtocht is nog niet voorbij... Een 'gemengde' Neanderthaler? De onderkaak van Ellewoutsdijk In het Zeeuws Archeologisch Archief bevindt zich een dossier met een kort maar intrigerend bericht over een menselijke onderkaak, die van een Neanderthaler zou kunnen zijn geweest. De kaak is al in 1957 gevonden. Een schelpenzuiger zoog de schelpen op in de Westerschelde ter hoogte van Ellewoutsdijk. Deze gingen vervolgens naar Brielle voor de kalkbranderijen. Een verzamelaar van fossiele schelpen trof de kaak destijds in de schelphopen aan. De heer J. Huizinga, professor in de fysische antro pologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, onderzocht de onderkaak begin jaren zestig en was geneigd hem toe te schrijven aan een Neanderthaler, vanwege het ontbreken van een duidelijk kinuitsteeksel en een afwijkend kiezen- patroon. Na een lange speurtocht door de SCEZ in 2013 bleek dat drie afgietsels van de onderkaak in het depot van het universiteitsmuseum van de Universiteit Utrecht aanwezig zijn; het echte voorwerp echter niet! Er is toen besloten fysisch antropoloog P. Storm erbij te betrekken, om meer zekerheid over de vondst te verkrijgen. De heer Storm heeft de afgietsels grondig op twaalf Neanderthalerkenmerken onderzocht en toonde ze zelfs aan specialisten in Parijs en New York. Zijn conclusie was dat het ontbreken van de kin een sterk argument vormt Herinrichting kerktuin Zoutelande De protestantse kerkgemeenschap in Zoutelande ontwikkelde een plan voor de herinrichting van de kerktuin om de geschiedenis van de plaatselijke Catharinakerk beter in beeld te brengen. De kerk was oorspronkelijk viermaal groter dan nu. Zij was in de middeleeuwen een eenbeukige kruiskerk met driezijdig gesloten koor. Tegen het einde van de vijftiende eeuw kwam er een noordelijke beuk bij om een grote hallenkerk te creëren. Na de Beeldenstorm (1566) zijn deze noordbeuk en het noordkoor afgebroken. Ook na de Tweede Wereldoorlog is de kerk grondig gerestaureerd. In de loop der eeuwen kwam het loopniveau een stuk hoger te liggen, onder meer door zandverstuivingen uit het duingebied. De funderingen van het oude kerkgebouw bleven dus goed bewaard en kwamen begin twintigste eeuw weer even aan het licht bij graafwerk. De afgelopen maanden zijn de werken aan de tuin gestart met steun van de gemeente Veere. In samenwerking met de Walcherse Archeologische Dienst zijn de funderingen van de voormalige hallenkerk weer opgezocht en door firma JD Infra in beeld gebracht. Vanaf de dijk krijg je een mooi zicht op het verloop van de oude kerk. Fotograaf André Cijvat maakte drone-opnamen, die de omvang van de oude kerk prachtig tonen. Voor meer foto's van de inrichtingswerken en andere beelden, zie www.zoutelandeopfoto.nl.

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 24