Uit Zeeuwse bodem Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Strandvondsten Westkapelle/Domburg In de zomer van 2016 meldde de heer J. de Visser uit Westkapelle een fragment van een menselijke onderkaak, een vuurstenen schrabber uit de oude steentijd en diverse fossiele botfragmenten bij de SCEZ. Hij had deze voorwerpen gevonden in het zand van een zandsuppletie tussen Westkapelle en Domburg. Het zand was zo'n 20 kilometer uit de kust van Walcheren opgezogen. Al eerder waren een vuistbijl van een Neanderthaler en vier mammoetkiezen gevonden. Het vermoeden rees dat de onderkaak eveneens een hoge ouderdom had. De onderkaak is daarom opgestuurd naar de heer drs. M.J.L.Th. Niekus, medewerker in het project 'Isotopen onderzoek van de Noordzeemensen'. Vervolgens is hij met de 14C(koolstof)-methode gedateerd bij het Centrum voor Isotopen Onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen. Fragment van middeleeuwse onderkaak, strand Westkapelle/Domburg. De uitkomst was dat de kaak ongeveer 800 jaar oud is. Hij behoorde dus niet aan een steentijdmens, maar aan een persoon uit de middeleeuwen. Misschien is op de plaats van de zandwinlocatie ooit een Westkappelse visser verdronken? Het onderzoek is betaald door de Provincie Zeeland vanuit de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ) 2017-2020. Metaalvondsten middeleeuwen De heer M. Klomp uit Middelburg meldde de vondst van metalen voorwerpen uit de omgeving van Middelburg en Oostkapelle. Bij Middelburg vond hij op een akker een schijffibula (speld), waarin nog glaspastaresten aanwezig waren. De fibula heeft een doorsnede van bijna 2 centimeter en dateert uit de negende/tiende eeuw. Bij Oostkapelle vond hij op een akker een kleine penning uit de eerste helft van de dertiende eeuw. Op dezelfde akker vond de heer A. de Jager uit Oost-Souburg twee gespen uit dezelfde periode en verschillende metalen voorwerpen uit de nieuwe tijd. De heer De Jager meldde ook de vondst van enkele kleine penningen en munten uit de eerste helft van de dertiende eeuw, een beschadigde gouden munt uit de vijftiende en een zeldzame munt uit de zevende eeuw. Deze voorwerpen vond hij in het achterland van Walcheren op verschillende akkers. Gouden munt uit de vijftiende eeuw, omgeving Oostkapelle. Vroegmiddeleeuwse schijffibula, omgeving Middelburg. Zeeuws Erfgoed 25 december 2017 04 Vondsten West Zeeuws-Vlaanderen De heer Ph. Legrand uit Oostburg meldde diverse vondsten, afkomstig uit stortgrond van rioleringswerkzaamheden in Sluis, Groede en Schoondijke. Van de Sluise vondsten zijn vermeldenswaard een fraaie gouden munt uit de veertien de eeuw, twee laatmiddeleeuwse steengoedkannen, een dolk en een leren schoen. De stortgrond was afkomstig uit de Krepelstraat, Bagijnhof en de omgeving van de molen langs de Nieuwstraat. De objecten uit Groede zijn metaal vondsten uit de omgeving van de kerk: een zegelstempel, een knijpschaar, twee sluitgewichtbakjes, een sleutel, een speelgoedvijzel en een armenpenning. Ze dateren voornamelijk uit de zestiende eeuw. De vondsten uit Schoondijke dateren uit de zeventiende/achttiende eeuw en omvatten onder meer een glazen fles, een klein comfort en een steengoedkan uit een Duits productiecentrum. De rioleringswerkzaamheden vonden plaats in delen van de Dorpsstraat, Tragel-oost en Damstraat. Westerwald-kan, Schoondijke. Dolk, Sluis (foto's Ph. Legrand).

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 25