Vondst voor het voetlicht Archeologen geregistreerd, SCEZ gecertificeerd Alle bij de SCEZ werkzame archeologen zijn ingeschreven in het Actorregister Archeologie. Daarmee voldoen zij aan specifieke opleidings- en ervaringseisen. De SCEZ zelf is vanaf 23 oktober 2017 gecertificeerd voor archeologische werkzaamheden die vallen onder de protocollen Programma van Eisen, Bureauonderzoek, Inventariserend Veldonderzoek (varianten 'Overig' en 'Proefsleuven'), Opgraven en Depotbeheer van de Kwaliteitsnorm Nederlandse Archeologie. Een mooie prestatie van het team archeologie van de SCEZ! Metaal en een vloertegel uit het kasteel West-Souburg In de door de heer Van Peenen uit Goes aan het Zeeuws Archeologisch Depot overgedragen collectie vondsten (zie Zeeuws Erfgoed van afgelopen juni) bevonden zich drie objecten uit de stort van de opgraving of de graaf werkzaamheden ter plaatse van het in 1833 gesloopte kasteel van Souburg. Dit kasteel wordt naar een van zijn bewoners, Philips van Marnix van Sint Aldegonde, ook wel Aldegonde genoemd. De vondsten zijn een aanvulling op de vondsten van de opgraving door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in 1971. Eén metaalvondst betreft een massief ijzeren kogel (diameter 4,5 centimeter), die mogelijk deel is geweest van een 'kneppel'. Zo'n stuk bestaat uit twee ijzeren kogels die door een staaf of een ketting met elkaar zijn verbonden en die veel meer schade aanricht dan een enkele kogel. Een tweede metaalvondst is een tinnen deksel, behorend bij een kan of bierpul van steengoed uit de productieplaats Raeren. Een fragment van het oor van de kan of pul is nog met een scharnierverbinding aan het deksel bevestigd. Centraal is het deksel versierd met 4 concentrische cirkels; de scharnier is bekroond met twee ronde gegoten balletjes. Deksel en kan zijn vermoedelijk te dateren in de zestiende eeuw. Tinvondsten zijn zeldzaam omdat ze meestal zijn omgesmolten. Uit de opgraving van het kasteel waren al een tinnen bord en een pispot bekend. Die tyt is cort... Een fragment van een vloertegel met een deel van een spreuk is wel de meest intrigerende vondst. De tegel heeft een witte sliblaag waarop met mangaanglazuur een tekst en versiering zijn aangebracht. De hele tegel is daarna met doorzichtig loodglazuur bedekt. De tekst staat in gotische letters in een cirkelsegment rondom een kwart van een bloemmotief, een rozet. Uit de positie van de tekst en de bloem blijkt dat het gaat om een vierpas-tegel, waarbij de volledige tekst van de spreuk in cirkelvorm en het bloemmotief zichtbaar zijn op vier aan elkaar passende tegels. Het leesbare gedeelte van de spreuk op het fragment luidt: tyt is cort. Deze spreuk kan op basis van andere tegels aangevuld worden tot: die tyt is cort - die doot is snel - wacht u van sonden - so doe die wel. Voor het leggen van de spreuk zijn maar twee verschillende tegels nodig. Op de ene tegel staat die tyt is cort in de hoek rechtsonder en in de tegenoverliggende linkerbovenhoek staat wacht u van sonden. De andere tegel heeft in de hoek linksonder die doot is snel en in de rechterbovenhoek so doe die wel. De oudste tegels met dit motief met een stempel ingedrukt dateren uit het eind van de vijftiende eeuw en hebben een bloeitijd in de zestiende eeuw. Dat geldt echter niet voor deze tegel. Deze moet gezien de tekst en de maakwijze een jongere imitatie zijn en is vermoedelijk van een latere verbouwing in de achttiende of begin negentiende eeuw. De tegel moet zijn aansporende tekst wel enige tijd in een vloer van het kasteel hebben getoond. Want deze vloer is goed belopen geweest, gezien de flinke slijtage van de bovenste glazuurlaag. Robert van Dierendonck Vloertegelfragment met spreuk, kasteel van West-Souburg. Zeeuws Erfgoed 26 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 26