ERFGOEDallerlei 'ÊJ? Boeken en eenmalige uitgaven w M P Iet Ifl cn De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Erfgoed Allerlei december 2017 Lo van Driel, De nieuwe orde breekt overal baan. Brieven van Reimond Kimpe 1940-1942 (Sint Kruis: Erven Eikenhout, 2017) 255 pag.; ill., foto's. Dit boekje bevat twintig brieven van en aan de schilder en ingenieur Reimond Kimpe geschreven tijdens de Tweede Wereldoorlog. De brieven zijn voorzien van een inleiding, commentaar en bijlagen door Lo van Driel. In de inleiding gaat de auteur onder meer in op Kimpes achtergrond en diens opstelling voor en tijdens de oorlog. Vervolgens een reeks biografische signale menten van personen die in de brieven voorkomen met een verantwoording. Daarna volgen de twintig brieven zelf. Met beknopte literatuurlijst, lijst van illustraties en afkortingen en negen bijlagen. Johan Everaers (vertalingen en samen stelling), Victor Hugo was hier. Victor Hugo op Schouwen-Duiveland (Dordrecht: Uitgeverij Liverse, 2017) 84 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-9251920-7. Bevat onder andere vertalingen van passages uit Victor Hugo en Zelande van Charles Hugo. Victor Hugo bezocht met familieleden in 1867 enige dagen Zeeland, waarvan op 21 en 22 augustus Schouwen-Duiveland. Naast de zes vertaalde stukken uit het oorspronkelijke werk zijn er bijdragen over de journalistieke verslaglegging van de reis in de lokale kranten, beschouwingen over aandenkens aan de reis en zaken die in het reisverslag voorkomen. André van der Veeke schreef aanvullend 'Leskimo de Zierikzee.' Voorzien van een nawoord en stadswandeling langs locaties die Victor Hugo heeft bezocht. Jack Gravemaker, De Botterbar ARM-17 te Zoutelande 1961-2012 (Rotterdam: Brave New Books, 2017) 95 pag.; ill., foto's. Relaas over de broer van de schrijver, Willem Gravemaker (Vermarke) en diens café, de in een oude vissersbotter gevestigde Botterbar te Zoutelande. Aaneenschakeling van privéfoto's, foto's van het café en herinneringen aan de broer van de schrijver, met minder aan dacht voor de geschiedenis van het café. Reimond Kimpe, ingeleid en bezorgd door Lo van Driel, Het leven van Jezus in Veere en omstreken (Middelburg/Aardenburg: KZGW/Drukkerij Durenkamp, 2017) 220 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-70534-56-1. De inhoud van dit boek bevat een complete reeks tekeningen die Kimpe na de oorlog maakte toen hij geïnterneerd was. Van Driel geeft in een uitgebreide toelichting aandacht aan Kimpes leven; ReiiikijjH IKfttiid t jÉ|| «4 r'j 1 I&4.IS cn oriïJïLTL'ircn" t* de evangelietaferelen, het besproken werk in dit boek, de traditie, werkwijze en indeling, verantwoording, noten, biografische notitie en Kimpes werklijst. Daarna volgt het verhaal 'Het leven van Jezus in Veere', waarbij het verhaal van het leven van Jezus zoals bekend uit de Bijbel verbeeld is naar het Veere uit die tijd in een reeks van 91 nooit eerder gepubliceerde tekeningen. Sophie Krier, Zakcatalogus of de beeldlijst: vrij geïnspireerd op Johannes Goedaert Metamorphosis naturalis (Utrecht/Middelburg: Tosam/University College Roosevelt, 2017) 60 pag.; ill., foto's, tek. Miniatuuruitgave bij de opening van het Metamorfose Lokaal op de Helm in Middelburg, een initiatief van University College Roosevelt en de gemeente Middelburg in het kader van 800 jaar Middelburg. Het lokaal bevindt zich in de open lucht en is een vrijplaats voor het denken in het hart van Middelburg. Publieksgroepen kunnen hier met elkaar in dialoog. De vorm van het lokaal refereert aan die van de 'oude snijkamers'. Het lokaal is opgedragen aan de fijnschilder en insectendeskundige Johannes Goedaert. Jan J.B. Kuipers, Van Saxhaven tot Nieuwe Bierkaai. Archeologie en geschiedenis van de Hulster haven (Hulst: Gemeente Hulst, 2017) 79 pag.; foto, krt., tek., plattegr. Weergave van archeologisch onderzoek binnen het plangebied Nieuwe Bierkaai uitgevoerd in 2011 bij het ontgraven van de oude stadshaven te Hulst. In vijf hoofdstukken, rijkelijk voorzien van illustratiemateriaal, gaat de auteur onder meer in op de geschiedenis van de stad in 'het water terug in de stad'; stad en haven; contacten met de Oostzee en Scandinavië (de stedelijke periode 1150-1450); wonen en werken aan de kade (de periode van de stenen bebouwing, 1450-1600); huizen op de haven (ontwikkelingen na 1600). Anya Marinissen (redactie), Betje Wolff en de Vlissingse vaandrig. Tien verhalen (Middelburg: ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 2017) 60 pag.; ill., tek.; 978-90-7215143-8. Bundeling van verhalen naar aanleiding van een schrijf wedstrijd waarbij de deelnemers een onbekende episode uit het leven van Betje Wolff uitwerkten. Deze werd in 1755 korte tijd geschaakt door de veel oudere vaandrig Mattheus Gargon, wat leidde tot een schandaal in Vlissingen. Het boekje dat Perry Moree aan deze episode wijdde was aanleiding de deelnemers aan te sporen hun fantasie op het gebeurde los te laten in combinatie met het boeken weekthema van 2017: 'verboden vruchten.' De tien beste inzendingen zijn in dit boekje opgenomen. Riet Mellink, Linda Pijnacker en Kirsten Roosendaal, Hotel van herinneringen. Verhalen over Britannia (Vlissingen: Cultuurwerf, 2016) 26 pag.; ill., foto's. Miniatuurboekje gemaakt in opdracht van de Cultuurwerf voor het festival Onderstroom. Door de auteurs werden diverse Vlissingers geïnterviewd en werd het gemeentearchief bezocht om tot een 'hotel van herinneringen' te komen over de geschiedenis van het voormalige Hotel Britannia aan de Boulevard in Vlissingen. Deze verhalen waren tijdens Onderstroom te beluisteren. Bevat voorwoord, diverse verhalen en epiloog. Antoni Mulder (tekst), Merit Roodbeen (bewerking en redactie), De dodendraad en andere belevenissen van Antoni Mulder belastingambtenaar 1890-1963 (Nijkerk: Nabij Producties, 2017) 212 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-9205541-5. Autobiografie van een belastingambtenaar in Zeeland begin twintigste eeuw. In dit door zijn kleinkinderen uitgewerkt handgeschreven levensverhaal vertelt Antoni Mulder over zijn jaren die hij in het leger diende, de 'dodendraad', de twee wereldoorlogen waarvan hij getuige was en de verhalen die hij - eerst als commies en later als hoofdverificateur - meemaakte op het gebied van smokkelhandel en belasting ontduiking. Met inleiding uit 1956 van Antoni Mulder zelf en een kort epiloog. Frangoise de Nooijer, Barend Puype, De Dry Clavers en bewoners, van eind 17e eeuw tot 2017 ('s-Heer Abtskerke: Frangoise de Nooijer, 2017) 146 pag.; ill., foto's. Het huis De Dry Clavers werd rond 1600 gebouwd in de Vlissingsestraat te Middelburg. In dit boek wordt de bewoningsgeschiedenis van het huis beschreven in zeventien chronologische hoofdstukken aan de hand van beroemde en minder beroemde bewoners zoals Daniël Steven Schorer, Drik Dronkers en Paul de Nooijer. Het slothoofdstuk is tevens voorzien van beschrijvingen van vondsten uit de beerput en de restauraties van het pand. Met literatuuropgave. J.W.P. Prins (redactie), Een Mauritskerk. IJzendijke 1614-2014 (IJzendijke: Stichting Hervormd Kerkgebouw IJzendijke, 2014). 118 pagina's; ill., foto's, krt, tek., ISBN 978 90-9028498-9. Uitvoerige studie over de monumentale Mauritskerk in IJzendijke naar aanleiding van het vierhonderdjarige bestaan van de kerk. In het eerste deel van het boek, van de hand van J.W.P. Prins, staat de kerk als gebouw centraal, Zeeuws Erfgoed 27 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 27