Bastaaru Tijdschriften met ruime aandacht voor de historische context, de monumentale waarden van het interieur en exterieur en de flora en fauna rondom het kerkgebouw. Het tweede deel van het boek gaat in op de kerkhistorie van de kerk als gebedshuis. Dit deel is hoofdzakelijk geschreven door de auteur C. van van Broeke, met een bijdrage van J. Kruidenier-Sanderse. Het boek is gebaseerd op bronnenonderzoek en is zorgvuldig gedocumenteerd. Met een voorwoord van prins Maurits, epiloog, lijst van predikanten en kosters, eindnoten en bronvermelding. Jan de Quelery and Graddy van Boven, translation and edition Alison Frame, Cannons and sail, 17th century (Vlissingen: Dokmar Maritime Publishers, 2017) 168 pag., ill., foto's, tek. ISBN 978-90-71500 35-0. Overzichtswerk van de maritieme schilderijen die Jan de Quelery van de zeventiende-eeuwse Nederlandse vloot maakte. Met een voorwoord van de luitenant-generaal van het Nederlandse marinekorps en een inleiding van Frits de Ruyter de Wildt. De schilderijen, voorzien van een korte beschrijving van elke zeeslag en afgebeelde schepen, zijn qua thema chronologisch ondergebracht in negen hoofdstukken over de schepen, de Vierdaagse Zeeslag van 1666, de Tweedaagse Zeeslag 1666, de Slag bij Medway 1667, de Zeeslag bij Solebay 1672, De Zeeslag bij Schooneveld 1673 en de Zeeslag bij Texel 1673. De laatste twee hoofdstukken bevatten schetsen, werk in uitvoering en een colofon. Esther Shaya, Kattenkwaad tussen vuur en water. Herinneringen van een Zeeuwse jongen (Amsterdam: Esther Shaya, 2017) 72 pag.; ill., foto's. Door zijn dochter opgetekende herinneringen van Chris de Boks aan zijn vroege jeugdjaren op Walcheren in de Tweede Wereldoorlog. Het boek is opgezet aan de hand van negen korte thematisch ingedeelde hoofdstukken over de jeugd van Chris in Vlissingen. Peter Sijnke (tekst), de Drvkkery en Marian van der Weide (foto's), Joods Middelburg (Middelburg: De Drvkkery, 2017) 16 pag.; ill., foto's, plattegr. Stadswandeling van anderhalf uur langs plaatsen die refereren aan de Middelburgse Joodse gemeenschap, zoals diverse (voormalige) synagogen, hotels, winkels en begraafplaatsen. In de stadswandeling zijn ook diverse struikelstenen opgenomen. Klaas A.D. Smelik Arjan van Dixhoorn (redactie), Lotte Bergen (et al.), Middelburg en de Mediene. Joods leven in Zeeland door de eeuwen heen (Antwerpen /Apeldoorn: Garant, 2017) 240 pag.; ill., foto's, tek., krt., plattegr.; ISBN 978-90 441-3521-3. Verscheidene auteurs beschrijven diverse onderwerpen, waaronder de integratie van de Joden in Middelburg tussen de vijftiende eeuw en de Tweede Wereldoorlog; Joodse begraaf plaatsen; Joods Vlissingen; De Mediene van Middelburg; Joods beroepsleven in Middelburg en de Mediene, de Jodenvervolging in Zeeland; de synagoge van Middelburg; het herstel van de Joodse gemeenschap na de oorlog; het Joodse beroepsleven en bekende Joden uit Middelburg (zoals Jacob Jehuda Leon en Etty Hillesum). Met bibliografie en lijst van illustraties. Wilma Valk, Reggie Corijn, Frans Meijaard, Van Bresjes (Breskens/Aardenburg: Stichting Op Bresjes/ Drukkerij Durenkamp, 2017) 96 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-91528-23-1. In het dorpsblad Op Bresjes verschenen achttien jaar lang oude foto's van het dorp. Nadat het blad voor het laatst verscheen, zijn een aantal van de gepubliceerde foto's gebundeld in dit boekje met een toelichting erbij. Het boekje heeft geen fotoverantwoording. Justinus van Nassau AtUmnxfl dipfommt Si nssiM^vi Adrie P. van Vliet, Bastaard van Oranje. Justinus van Nassau, admiraal, diplomaat en gouverneur (1559-1631) (Zutphen: Walburg Pers, 2017) 256 pag.; ill., foto's, tab., tek., grav.; ISBN 978-94-6249233-2. Over Justinus van Nassau, een bastaard zoon van prins Willem van Oranje met zijn maTtresse Eva Elinx, bestond nog geen gedegen biografie. Deze groeide op aan het hof van Willem van Oranje, kreeg een adellijke opvoeding en studeerde als eerste Nassau-telg aan de universiteit te Leiden. Als een van de weinige Nassaus was hij op zee actief. In 1585 werd hij luitenant-admiraal van Zeeland. In 1601 nam hij ontslag als admiraal en enkele maanden later volgde zijn benoeming tot gouverneur van Breda, waar hij bleef tot de overgave van de stad in 1625. Zijn laatste jaren bracht hij als ambteloos burger door in Leiden. Bevat overzichten van (familie)netwerken. Corina Verhelst, Door bewondering gedre ven. Een onderzoek naar de relatie tussen Maria Dermout en Hans Warren (Leiden: scriptie Universiteit Leiden, 2013) 31 pag.; als pdf-bestand bij de ZB in Middelburg gearchiveerd. Scriptie geschreven voor de Universiteit Leiden door de Bevelandse studente Corina Verhelst. In zes hoofd stukken wordt ingegaan op de levens van Dermoüt en Warren, hun relatie in bio grafieën, dagboeken en correspondentie en de recensies die Warren over haar schreef. Daarbij wordt vooral gekeken of het bestaande beeld standhoudt en welk nieuw, nog niet eerder gebruikt, materiaal gevonden kon worden. Met bronnenlijst en voetnoten. Wim de Vrieze en Ana Maria de Vrieze- da Cunha Rosa, De Kevie" een verdwenen 17e eeuwse stolpboerderij uit Duivendijke met z'n bijzonderheden (Haamstede: Wim de Vrieze en Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa, 2017) 12 pag.; ill., foto's. Kort verhaal over de geschiedenis van een van de laatste stolpboerderijen op Schouwen-Duiveland. Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (2016) 121 pag.; ill., foto's, tab., tek.; ISSN 0166-594X. Het jaarboek van het KZGW is dit jaar iets smaller dan de lezers gewend zijn. Het bevat wel de jaarverslagen van de secretaris, coördina tiecommissie verzamelingen en diverse werkgroepen uit zowel 2015 als 2016. Ad Maas schreef een kort artikel over 'Sociëteit, moderniteit en wetenschap in eenzaamheid', een bewerking van de Blaubeen-lezing die de auteur in december 2015 hield bij aanvaarding van zijn fellow ship. Hierin komt onder meer het leven en werk van Pieter Zeeman (1865-1943) aan bod. Het grootste artikel is van de hand van Judith Siegel die de mastertitel behaalde met een onderzoek naar de watersnoodramp van 1906 in Zeeland, dat werd vormgegeven in: ''Die zoete waan...' Historisch onderzoek naar leerprocessen in hulpverlening en herstel in Zeeland na de overstromingsramp van 12 en 13 maart 1906'. Deze overstromingen leidden er onder meer toe dat de provincie zich nadrukkelijk met de waterschappen ging bemoeien, waar de nationale overheden zich juist terugtrokken. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 26/3 (2017) 81-122. Hierin twee grote artikelen, het eerste naar aan leiding van een lezing gehouden in de ZB in Middelburg over leven en werk van Marlow Moss (1989-1958). Deze vrouwelijke kunstenaar had een (xffmo/tx u/tilItüf Zeeuws Erfgoed 28 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 28