Bijzonder funerair erfgoed in Burgh Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente Burgh telt vier verschillende grafmonumenten. Twee daarvan werden vervaardigd door de beeldhouwer Johannes Blommendael. Dit kwetsbare funeraire erfgoed in Zeeland verdient om verschillende redenen een nadere bespreking. Wandgraf (1697) door Johannes Blommendael (foto Dennis de Kool). Johannes Blommendael Johannes Blommendael wordt gezien als de meest begaafde leerling van de beeldhouwer Rombout Verhulst (1624-1698). De herkomst en het geboortejaar van Johannes Blommendael zijn niet bekend. Op 18 oktober 1671 trouwde hij met Willemijntje Oerlemans in Den Haag. Op 9 maart 1675 werd Blommendael ingeschreven bij de Haagse Confrérie Pictura, waar hij in 1695 assistent-regent en in 1699 hoofdman werd. De naam van Blommendael komt ook voor in de boekhouding van de Haagse Tekenacademie. Op basis daarvan kan worden geconcludeerd dat Blommendael aldaar tekenlessen volgde. In de literatuur worden verschillende leerlingen van Blommendael genoemd die verder onbekend zijn gebleven. Tijdens zijn leven ontving Blommendael belangrijke opdrachten, die hij met hulp van zijn meesterknecht Lucas Janssens uitvoerde. Nadat stadhouder-koning Willem III, een belangrijke opdrachtgever, in 1702 onverwacht overleed, verhuisde Blommendael van Den Haag naar Amsterdam. Zijn verblijf in Amsterdam heeft niet lang geduurd; op 13 april 1707 werd hij in Leiden begraven. Zijn zoon Frans trad in zijn voetsporen en werd eveneens beeldhouwer. Veelzijdig oeuvre Blommendael was een veelzijdige beeldhouwer. Allereerst heeft hij zich geprofileerd als portretbeeldhouwer. Het Mauritshuis bezit twee marmeren borstbeelden van Willem III die Blommendael in 1676 en 1699 vervaardigde. Daarnaast heeft Blommendael zich toegelegd op interieur- en geveldecoraties. De beeldhouwer is bijvoorbeeld verantwoordelijk voor de uit hout gesneden figuren in de Trêveszaal (1696-'97) in Den Haag. Een ander voorbeeld is de geveldecoratie (1692) van het Arsenaal in Delft. In 1693 leverde Blommendael een hardstenen wapen dat in een nis boven de ingang van de kerk van Dinteloord werd geplaatst. Verder heeft Blommendael tuinornamenten vervaardigd. Een voorbeeld is een tuinvaas (circa 1695) op Paleis Het Loo die aan hem wordt toegeschreven. Deze vaas is gebaseerd op een ontwerp van Daniël Marot (1661-1752), die destijds een invloedrijk ontwerper in de Noordelijke Nederlanden was. Marot ontwierp onder meer interieur stukken, tuinen en grafmonumenten. Veel van deze ontwerpen werden als prent uitgebracht. De toeschrijving is gebaseerd op een betaling aan Van Blommendael op 15 september 1698 wegens het maken van twee marmeren vazen. Verder is in de literatuur vermeld dat Blommendael ook werkzaamheden heeft verricht ten behoeve van de Haagse triomfboog (1691), waarvoor Romeyn de Hooghe ontwerpen leverde. Ten slotte heeft Blommendael verschillende grafmonumenten vervaardigd. In deze bijdrage worden de twee grafmonumenten in de kerk van Burgh belicht. Portretbuste De epitafen werden opgericht ter ere van de oprichters van de kerk, namelijk Pieter de Huybert (1622-1697), die onder andere schepen, raad en thesaurier van Middelburg en Zeeuws Erfgoed 7 december 2017 04

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 7