Het blussen van de kerk tijdens de brand in 1924 (onbekende fotograaf). raadpensionaris van Zeeland was en Jan Pieterszoon de Huybert (1652-1701), die luitenant-generaal der cavalerie was en diens echtgenote Catherina Cornelia. Bij het eerste wandgraf (1697) is de signatuur van de beeldhouwer links boven het centrale wapenschild op de onderste rand van de plint aangebracht: 'J:Blommendael.F:'. Dit wandgraf is bijzonder vanwege de portretbuste. Blommendael heeft deze toepassing waarschijnlijk ontleend aan zijn leermeester Rombout Verhulst. Verhulst introduceerde het portret als noviteit in de grafsculptuur van de Noordelijke Nederlanden. In het door Verhulst ontworpen epitaaf voor Isaac Sweers (1674) in de Oude Kerk van Amsterdam is reeds een borstbeeld van de overledene verwerkt. Obelisk en portretmedaillons Het tweede wandgraf (1701) bevat eveneens opmerkelijke details. Het eerste opvallende element is de toepassing van de obelisk. De obelisk gold als een klassiek zinnebeeld van roem en onsterfelijkheid en werd vooral in de Franse en Zuid-Nederlandse grafsculptuur toegepast. Daniël Marot introduceerde de obelisk als vormbepalend element in de Noord-Nederlandse grafkunst. Vermoedelijk heeft Blommendael bij de toepassing van de obelisk inspiratie geput uit de prenten van Daniël Marot. Marot kan ook een aandeel in het ontwerp hebben gehad. In de literatuur is dus ten onrechte vermeld dat het door Marot ontworpen en door Pieter van der Plas vervaardigde grafmonument (circa 1705) voor Menno baron van Coehoorn in de kerk van Wijckel het eerste Nederlandse praalgraf is waarin de obelisk werd verwerkt. Pas in de loop van de achttiende eeuw werd de obelisk op grotere schaal als decoratief element verwerkt in grafmonumenten, bijvoorbeeld door de beeldhouwer Jan Baptist Xavery (1697-1742). Het tweede opvallende kenmerk betreft de twee portret medaillons van de overleden personen ter weerszijden van de obelisk. Dit wandgraf is een van de weinige zeventiende-eeuwse grafmonumenten in de Noordelijke Nederlanden waarin twee portretmedaillons zijn geïntegreerd. De gebeeldhouwde graftekst op de obelisk is verloren gegaan. Op het gerestaureerde grafmonument is een stenen plaat zonder tekst geplaatst. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag bezit een door Willem van der Lely vervaardigde tekening van het oorspronkelijke grafmonument en tevens de volledige tekst van de Latijnse inscriptie op de grafplaat. Onderaan de tekst zijn het jaartal 1701 en de signatuur ('J:Bloemendaal fecit') vermeld. De signatuur is als zodanig ook weergegeven op de tekening. Verder bevat het wandgraf gangbare details, waaronder wapenschilden, krijgs-attributen, doodshoofden en een zandloper. Restauratie De twee belichte grafmonumenten zijn ook om een andere reden bijzonder. De wandgraven raakten namelijk tijdens een brand in 1924 ernstig beschadigd en werden op een later moment gerestaureerd. Een opmerkelijk detail is dat een ander wandgraf in de Rotterdamse Laurenskerk een vergelijkbaar lot onderging. Dit in 1691 vervaardigde grafmonument ter ere van vlootvoogd Johan van Brakel raakte tijdens het bombardement van de havenstad in 1940 ernstig beschadigd en werd na de oorlog gerestaureerd. Een reden te meer om deze kwetsbare grafmonumenten te koesteren. Dennis de Kool Dennis de Kool is als onderzoeker verbonden aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. In zijn vrije tijd is hij bezig met een promotieonderzoek naar de beeldhouwer Jan Baptist Xavery. Literatuur - P.M. Fischer, 'Koninklijke Beelthouwer Johannes Blommendaal. Zijn verblijf in Amsterdam en zijn sterfdatum', in: Bulletin KNOB 87 (1988), nr. 4, 135-138. - E. Neurdenburg, De zeventiende eeuwsche beeldhouwkunst in de Noordelijke Nederlanden. Hendrick de Keyser, Artus Quellinus, Rombout Verhulst en tijdgenooten (Amsterdam 1948). - F. Scholten, 'Daniel Marot, ontwerper van grafmonumenten', in: K. Ottenheym (red.), Daniel Marot, vormgever van een deftig bestaan. Architectuur en interieurs van Haagse stadspaleizen (Zutphen 1988), 85-99. - F. Vermeulen, 'De kerk te Burg op Schouwen verbrand', in: Bulletin KNOB 25 (1924), 270-273. - Website RKD, https://rkd.nl/nl/home/artists/204816. - D.S. van Zuiden, 'De Beeldhouwer Johannes Bloemendael', in: Oud-Holland 30 (1912), 1, 31-35. Zeeuws Erfgoed 9 december 2017 02

Zeeuws Erfgoed | 2017 | | pagina 9