Klompendans tijdens het jaarlijkse Holland Festival in Cedar Grove (bron: www.hollandfest.com, Holland Guild Gezelschap), Straatbeeld van Oostburg (Wisconsin) in 1907 (bron: www.oostburg.org), Nieuwe toekomst in Wisconsin Halverwege de jaren veertig van de negentiende eeuw was het land rond Lake Michigan nog grotendeels woest en onontgonnen. De nieuwe staten in het Midwesten waren zojuist door de federale regering in Washington DC tot de Unie toegelaten (Michigan 1837), of stond dat op korte termijn te wachten (Wisconsin 1848). De nieuwe staten wilden vervolgens snel in inwoneraantal groeien, om meer macht in Washington DC te krijgen. De landverhuizers werden dan ook met open armen ontvangen. Vooral landarbeiders, die in het moederland nauwelijks een toekomst zagen, werden aangetrokken door de lage grondprijzen en vormden dan ook het gros van de Zeeuwse emigranten. Aan de westoever van Lake Michigan, in de stad Sheboygan en omliggende dorpen zoals Oostburg en Cedar Grove, vestigden zich vanaf 1846-1847 veel landverhuizers uit Zeeuws-Vlaanderen. Vervolgens voegde zich spoedig een grote groep Westkappelaars in deze regio. Sheboygan en omgeving vormde echter geen Zeeuwse enclave: ook veel landarbeiders uit de Achterhoek, Salland en Twente vonden hier hun thuis. De stroom immigranten bleef toenemen, ook na de fatale brand op stoomboot Phoenix, op 21 november 1847 op Lake Michigan: niet ver van de eindbestemming Sheboygan raakte het stoomschip met naar schatting 200 immigranten aan boord in brand. Bij deze tragedie verloren zo'n 165 landverhuizers het leven, de meesten afkomstig uit de Achterhoek en het zuiden van Overijssel. Zeeuws Erfgoed 1 2 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 12