Een locomotief van de Milwaukee Lake Shore and Western Railroad in 1884 (bron: Wisconsin Historical Society, WHS-1820). Eenieder ging zijn eigen weg, eventueel geholpen door familie en streekgenoten uit Nederland. Een sterke religieuze leider, die volgelingen uit het moederland aantrok, ontbrak. Pioniersgeest Tegenwoordig zijn er nog volop verwijzingen naar het land van herkomst van de eerste inwoners van het Amerikaans Oostburg en de directe omgeving, zoals in de Nederlandse/ Zeeuwse naamgeving en Nederlandse objecten zoals windmolentjes en tulpen. De huidige inwoners van Oostburg staan echter meer in het heden dan het verleden. Nog steeds waart er in deze contreien een pioniersgeest rond: men kijkt vooruit, naar de toekomst. Weinig inwoners hebben nog kennis van het immigratieverleden en het land van herkomst van hun voorouders. Wat rest zijn brieven en documenten, opgeslagen in het archief van het Sheboygan Historical Research Center en de diverse verhalen, die leden van de plaatselijke heemkundige kring hebben opgetekend, waaronder die van de vele Zeeuwen die in Oostburg hebben geleefd. Het is vooral het jaarlijkse Holland Festival in buurdorp Cedar Grove dat de herinnering aan 'het moederland' levend(ig) houdt. Marinus van Dintel Bronnen - Hans Krabbendam, Vrijheid in het verschiet, Nederlandse emigratie naar Amerika 1840-1940, (Hilversum: Uitgeverij Verloren 2006). - Lilian Dominicus, Zeeuwen in Amerika, Verhalen van emigranten door de eeuwen heen (Kats: Uitgeverij De Buitenspelers 2011), 92-103. Carte de visite uit circa 1880 met de in 1865 geëmigreerde wagenmaker Pieter Johannes de Ruijsscher en zijn vrouw Jacomina Boodt (beiden geboren in Groede) en hun in Amerika geboren dochter (bron: Genealogisch Centrum Zeeland, collectie Luteijn, nr. 438). Ingezonden brief van 2 november 1846 Geplaatst in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 17 december 1846, van Jas van der Meer te Port Benjamen, Ulster County, NY, aan zijn zwager J. Boer te Bommenede en verdere familie. "Ik werk bij twee boeren naast mijn woning, en verdien in den zomer f 1,80 en in den winter f 1,20 per dag, benevens de kost, vijf- a zesderhande eten, ruim zoo goed als den rijksten op het eiland Schouwen: en dagelijks krijgen wij van onze buren allerlei eetwaren. Het zijn hier alle Hollanders, die zich in 1705 hier reeds hebben gevestigd, door wie wij in onzen stand als een koning ontvangen zijn, en elken dag bezocht of verzocht worden. Mijne dochter Magdalena dient hier bij eenen boer en heeft f 105 's jaars. Er kunnen in Noord-Amerika nog millioenen menschen in onder scheidende betrekkingen een rijkelijk bestaan vinden, en men kan er nog duizenden akkers zeer goed land koopen voor 3 dollars den akker; ook in het 500 uren verder gelegene Wisconsin zijn nog millioenen akkers te koop voor f 3 den akker, ruim zoo goed als in het eiland Schouwen." "Wij hebben uit Holland vernomen dat de aardappel oogst bij u weder mislukt is, integendeel zijn hier dezelve in ruimen overvloed gewonnen, en zoo zijn wij hier in alles rijkelijk gezegend. Hier woont het oud vaderlijk geslacht, die hunnen Schepper opregt dienen en verheerlijken, voor al zijne gunstbewijzen, en daarom rust hier zegen en voorspoed; o ja! waarde dochter, broeders en zusters, komt toch! komt toch! naar het gewest waar ik woon, zoo de middelen u zulks toelaten, want wij leven hier zoo zalig en weltevreden; ja, wij zijn zoo goed hier in aanzien als de rijkste; wij kennen hier geene armen, die werken kan en werken wil, heeft hier een rijkelijk bestaan." Zeeuws Erfgoed 1 3 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 13