Uit Zeeuwse bodem Zuid-Beveland Activiteiten Staats-Spaanse Linies In 2018 wordt onder meer herdacht dat 450 jaar geleden de Tachtigjarige Oorlog begon. In verband hiermee zijn ook enkele activiteiten gepland rondom de Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen. SCEZ-medewerker Jan Kuipers verzorgt op 9 juni een bustocht langs een aantal fortificaties voor het Algemeen Nederlands Verbond Oost- en Zeeuws-Vlaanderen. Ook houdt hij op 15 november een lezing over de linies in hotel l'Escaut in Terneuzen (organisatie door Heemkundige Vereniging Terneuzen). Nieuw onderzoek Slot Haamstede In het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed (2017, 4) ontbreken bij het nieuwsitem 'Nieuw onderzoek Slot Haamstede. Spectaculaire datering skeletten' de namen van onderzoeker Ernst Dekkers en SCEZ-archeoloog Robert van Dierendonck. Vrijliggend deel van een vurenhouten scheepsplank, met bovenop gat en spijkerrest. Rilland, slikken Zimmermanweg (foto Leo den Heijer). Scheepshout bij Rilland Bioloog Rienk Geene meldde in november 2017 bij de SCEZ de vondst van een aantal scheepsresten. Deze werden waargenomen bij extreem laag water, tijdens het nemen van monsters in het buitendijkse slik tussen Rilland en Waarde. Naar de mening van Geene betrof het enkele delen van houten spanten en een druppelvormig houten zwaard (stabilisatiemiddel). Daarop ging de SCEZ op onderzoek uit met de hulp van de vinder en de amateurarcheologen Bas Chamuleau en Leo den Heijer. De harde zuidwestenwind op de dag van het onderzoek verhinderde helaas een lage waterstand bij eb. In het slik bij de Zimmermanweg werd daardoor slechts een deel van een vurenhouten scheepsplank gedocumenteerd, de overige resten konden niet worden bereikt. Wel zijn nog duidelijke resten van moerneringsputten (veenwinning), met de afdrukken van schopsteken in de randen, in het onderzochte gebied geconstateerd. De vindplaats is des te meer van belang vanwege de plannen van de Provincie Zeeland om in de directe omgeving drie nieuwe strekdammen aan te leggen. Het reeds afgeronde bureauonderzoek voor deze locatie kan alsnog met de nieuwe gegevens worden aangevuld. Het onderzoek krijgt dus nog een vervolg. Vondsten woonterp Oud-Rilland In november en december 2017 leidde gids Leo den Heijer (AWN) enkele groepen rond op de slikken van het verdronken Rilland. Bij een in de zomer van 2017 blootgespoelde woonterp trof hij nieuw muurwerk en een spoor van dakpannen aan. In het gebied vindt nu veel erosie plaats. Resten van een middeleeuwse woonterp op de slikken bij Rilland (foto Leo den Heijer). Zeeuws Erfgoed 23 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 23