Vondsten voor het voetlicht Middeleeuwse metaalvondsten uit Elkerzee In de zomer van 2014 is op een tarweakker in Elkerzee, in de gemeente Schouwen-Duiveland, een goed geconserveerd laatmiddeleeuws lakzegelstempel gevonden. Het werd aangetroffen met behulp van een metaaldetector aan de rand van het veld, op een tiental meters afstand van de terp waar tot 1953 de zaalkerk van Elkerzee stond. Het gevonden zegelstempel weegt 11,68 gram en is gegoten in een koperlegering. Het heeft een rond stempelvlak met een diameter van 18 millimeter en is 25 millimeter hoog. Het stempelvlak heeft een beeldmerk in het centrum, dat lijkt op een ton of een tonvormig voorwerp. Boven het beeldmerk is een vijfpuntige ster gegraveerd, rond het beeldmerk in spiegelbeeld de naam van de eigenaar; dit duidt op een persoonlijk zegel. Op de keerzijde is een hoge greepconstructie aanwezig, met ingegraveerde verticale lijnen die uitmonden in een klavervormig draagoog. Op het omschrift staat het initiaalskruis gevolgd door een S van Sigillum (zegel). Het omschrift luidt: S' CLAISE HEINEN. In modern Nederlands staat dat voor: Zegel van Klaas Heinen. Eigenaar? Wanneer het beeldmerk op het zegel inderdaad een ton voorstelt kan het verwijzen naar het beroep van de eigenaar, zoals kuiper, brouwer of herbergier. Als de naam ook elders is opgetekend, is er een kans om het leven van Klaas Heinen verder te beschrijven. Met dit soort zegels is die kans echter erg klein. Waar moet bijvoorbeeld worden begonnen met de zoektocht? Zierikzee lag als grote middeleeuwse stad het dichtst in de buurt, maar of dat de bron van het zegel is? Akkers werden bijvoorbeeld al in de middeleeuwen bemest met aangevoerde compost uit de steden. Het is zeer waarschijnlijk dat het zegelstempel, met vele andere voorwerpen op deze manier op de Elkerzeese akker is beland. Maar de bron zal moeilijk te achterhalen zijn. Gespbeugel Een van de andere middeleeuwse voorwerpen die het veld prijsgaf, is de beugel van een gesp in Limoges-stijl. Dit type gesp dateert uit de late twaalfde en de dertiende eeuw. Bij een intact exemplaar is de gesp opgebouwd uit een brede beugel met een tussenstijl en een beslagplaat, die bevestigd is aan de recht afgewerkte zijkant. De gespbeugel is rijk gedecoreerd met email inlegwerk op de beugel. De beslag- plaat is versierd met stilistische mens- of dierfiguren en ingelegd met rood en blauw email. Het geheel werd vervolgens verguld, wat resulteerde in een opvallende uitstraling. Doordat deze gespen uit meerdere onderdelen bestaan worden ze vaak gefragmenteerd gevonden. Complete exemplaren zijn dan ook zeer zeldzaam. De Elkerzeese gespbeugel meet over de grootste lengte 51 millimeter en is gedecoreerd met ovale kuiltjes over de bovenzijde, die waren opgevuld met blauw en wit email. Aan beide uiteinden zat een platte ronde knop waarvan er nu nog één over is. Sporen op het oppervlak verraden dat de beugel ooit was verguld. Tim Kauling Aanzicht van het lakzegelstempel. Beugel van de gesp in Limoges-stijl. Zeeuws Erfgoed 25 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 25