ERFGOEDallerlei hb W- mM TURBULENTE TIJDEN*™ Boeken en eenmalige uitgaven OOSTERSCHELDE De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Adriaan van den Berge, Toermalijn. Weg van Zonnemaire en weer terug. Een Zeeuws verhaal? (Zoetermeer: Lecturium Uitgeverij, 2017) 389 pag.; ill., foto's.; ISBN 978-90-484-4212-6. Levensverhaal van de te Zonnemaire geboren auteur (1949) die onder andere elf jaar voor een multi national in Moskou verbleef. Samen met zijn gezin maakte hij een buitenlandse werkreis van in totaal meer dan dertig jaar over twee werelddelen en zeven landen. In deze publicatie gaat de auteur eerst uitvoerig in op zijn jeugd op Schouwen- Duiveland. Chronologisch komen daarbij aan bod: het eiland, het dorp, geboorte jaar 1949, de boerderij waar hij opgroeide, het dorp Zonnemaire, de februariramp van 1953, herstel en opbouw, schoolcarrière en vervolgens de stap de wereld in via Rotterdam, Bangkok, Hamburg, Düsseldorf, Wenen, Zwitserland, Brussel, Antwerpen, Zwitserland, Rusland en zijn pensionering. Met literatuuropgaven en register. LANDSCHAPSATLAS VAN DE ïriEEEL VAN VERLtnf V, VFk^T'F O? W TOERfiyST Kees Bos Jan Willem Bosch m.m.v. Arno Nolte, Aad Smaal, Tom Ysebaert, Landschapsatlas van de Oosterschelde. Spiegel van verleden, venster op de toekomst (Koudekerke: Bos Böttcher/ Stichting Panorama, 2017). 464 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-77525-00-5. Monumentaal werk over de landschaps historie van de Oosterschelde en omringend gebied. Het boek biedt in tekst en overvloedig beeldmateriaal (veel 'onbekende' kaarten!) een samenhangend beeld vanaf de prehistorie tot het heden in achttien hoofdstukken, omsloten door een proloog en een epiloog en voorzien van een bibliografie, notenapparaat, register en illustratieverantwoording. Vanaf de 'Oude Schelde' in het pleistoceen tot en met het 'Venster op de toekomst' (hoofd stuk 18) loodsen de auteurs de lezer langs allerlei aspecten van de Oosterschelde. Zoals de historische geografie, inbraken, bedijkingen, stormvloeden, de Ooster schelde als verkeersader, de geschiedenis van de handel en de krijgshistorie, de Ramp, het Deltaplan, de 'ecologische revolutie', zeehonden en bruinvissen, visserij en schelpdiercultuur, aquacultuur, overige agro-economie, wonen en recreëren. De atlas besteedt speciale aandacht aan vijf cruciale 'bouwers aan het landschap van de Oosterschelde' vanaf de zestiende eeuw: Andries Vierlingh, Andries Schraver, Robert de Muralt, Johan van Veen en Henk Saeijs. 11 M Jeanine Dekker, et al., Middelburg. Gezicht van de stad (Vlissingen: Den Boer|de Ruiter, 2017) 303 pag.; ill., foto's, grav., tek., plattegr., krt.; ISBN 978-90-94 9217031-6. Jubileumuitgave van en over 800 jaar stad Middelburg waarin vak inhoudelijke specialisten Bernard Meijlink, Peter Sijnke, Tobias van Gent, Ruud Paesie, Willem van den Broeke, Jeanine Dekker, Jan Zwemer en Katie Heyning de stadsgeschiedenis thematisch behandelen in acht hoofdstukken: Onder en boven de grond (over de vroegste bewoning en archeologische vondsten), Oorlog en vrede (over de tienvoudige verovering van Middelburg), Handel overzee, Stedelijke bedrijvigheid, Op het pluche (over de Middelburgse politici), Bij leven en welzijn (sociale geschiedenis), Geloof en weten schap en Kunst tot eer van de stad. Hierna volgt een slotbeschouwing, waarin niet alleen conclusies uit de hoofdstukken worden getrokken, maar deze ook worden verbonden tot een chronologische samenvatting van de stadsgeschiedenis. Tussen de hoofdstukken zijn kaarten, plattegronden en foto's van de stad opgenomen uit verleden en heden. De publicatie bevat veel niet eerder gebruikt illustratiemateriaal in kleur. Met een bijlage over de bevolkingsaantallen van Middelburg, geraadpleegde bronnen en literatuur, informatie over de auteurs, een register van persoonsnamen en geografi sche namen en een lijst van intekenaren. P.J. Feij, L.P. van der Vliet (red.), Van Crucq tot Lantsheer. De burgemeesters van Arnemuiden in de negentiende eeuw (Middelburg: De Drvkkery|Schrijvers- podium, 2017) 120 pag.; ill., foto's, tek., grav.; ISBN 978-94-92170-21-7. Dit boek werd uitgegeven door de Werkgroep Stadsgeschiedenis Middelburg (WSM) en markeert tevens de opheffing van de groep. In deze studie wordt via de opeenvolgende burgemeesters de geschie denis van Arnemuiden in de negentiende eeuw verteld. Een moeilijke periode voor het stadje om maatschappelijk en econo misch het hoofd boven water te houden. Na een kort voorwoord en inleiding volgen twaalf korte hoofdstukken waarin de burgemeesters Christiaan Crucq, Cornelis Daniël Baars, Johan Hendrik Schorer, Antheunis Boogert, Cornelis Jacobus Baars, Johan Willem Meinard Schorer, Christiaan Johannes Crucq, Salomon van Eenennaam en Hendrik Frederik Lantsheer in de lange negentiende eeuw van 1800 tot 1918 worden besproken. Met lijst van bronnen en gebruikte literatuur. A.S. Flikweert, Van Spaanse Zee en Keulse Putten. Vierhonderd jaar boerderijen in Nieuwerkerk en Ouwerkerk (Middelburg: Uitgeverij het Zuiden, 2017) 424 pag.; ill., foto's, krt., plattegr., portretten; ISBN 978-94-9218360-6. Met de Watersnoodramp van 1953 kwamen in de plaatsen Nieuwer- en Ouwerkerk niet alleen zeer veel inwoners om, ook de meeste historische boerderijen verdwenen in het water. De auteur beschrijft vier eeuwen geschiedenis van beide plaatsen en verdwenen en nog bestaande boerderijen. De titel verwijst naar de meest westelijk en de meest oostelijk gelegen boerderij die in het boek besproken worden. Katie Heyning, Turbulente tijden, zorg en materiële cultuur in Zierikzee in de zestiende eeuw (Hilversum: Uitgeverij Verloren, 2017) 317 pag.; ill.; ISBN 978-90 8704-640-8. Dat de inwoners van Zierikzee en andere Zeeuwse steden zich in de zestiende eeuw meer op Vlaanderen richtten dan op Holland, blijkt uit de recente publicatie van Katie Heyning. Door de geografische ligging in de Scheldedelta konden de Zeeuwen meeprofiteren van de nieuwste ontwikkelingen in de zuidelijke gewesten, in die tijd het hart van de internationale handel (waaronder Antwerpen, Gent en Brugge) en het onderwijs (Leuven). Scholing, zakelijke belangen en familie banden zorgden voor hechte netwerken tussen de Zeeuwen en hun zuiderburen. Hun materiële cultuur sloot dan ook nauw aan op die van de Vlamingen en Brabanders en verschillende culturele ontwikkelingen deden zich hierdoor eerder voor dan in Holland. Een en ander werd de auteur duidelijk na een grondige analyse van de vele bewaard gebleven boedelinventarissen, rekeningen en persoonlijke papieren in het archief van de Zierikzeese Weeskamer, een instelling die de zorg op zich nam van ouderloos geraakte kinderen uit de betere kringen. Daarbij laten de bewaarde bronnen zien Zeeuws Erfgoed 27 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 27