2 1 - hoe politieke en maatschappelijke ontwikkelingen het dagelijks leven in - politiek en economisch - de tweede stad van Zeeland beïnvloedden. Caesar Hulstaert, Van Zeeland na Suider-Afrika (Matieland: Genealogiese Instituut van Suid-Afrika, 2017) 136 pag.; ISBN 978-0-620-75403-3. Genealogische studie over Zeeuwen die vanaf de zeventiende eeuw naar Zuid-Afrika getrokken zijn. Alfabetisch gerangschikt van A tot Z en in het Zuid-Afrikaans geschreven. Met lijst van afkortingen en naslagwerken. Simon Janse, Het vliegtuigongeluk op 13 november 1942 bij Groot Middenhof te Oostkapelle: een beschrijving van de toedracht en de achtergronden van dit ongeluk, met daarbij de herinneringen van de ooggetuigen (Oostkapelle: Simon Janse, 2017) 31 pag.; ill., foto's., krt. Verslag van de gebeurtenissen rond het neerhalen van twee Britse Mosquitos aan de hand van ooggetuigen. Het eerste vliegtuig stortte neer bij Souburg (waarbij beide inzittenden omkwamen) en het tweede stortte neer op het land rond boerderij Groot Middenhof in Oostkapelle. Ook hierbij kwamen de bemanningsleden om het leven. De twee vliegtuigen hadden daarvoor een aanval ingezet op de hulp kruiser Neumark die op de Vlissingse Scheldewerf lag. Dingeman de Koning Azn., Gemeentewapens, plaats- en schimpnamen in woord en beeld in Zeeuws-Vlaanderen (Axel: Flandria Design, 2017) 92 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90-9030651-3. Rijk geïllustreerd boek met gemeente wapens, plaats- en 'schimpnamen met een knipoog' van de 38 gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen die in 1814 werden toegevoegd aan de provincie Zeeland. Bij elke gemeente zijn wapen, vlag en een oude kaart van de gemeentegrenzen opgenomen en soms ook foto's en andere illustraties. Van elke plaats wordt beknopt de geschiedenis weergegeven. Met een bijlage met lijsten van verdronken dorpen en vestingwerken, buurtschappen en gehuchten en afsluitend drie volksliederen. A.M.J. de Kraker, Landschap en bewoning van Zeeuws-Vlaanderen [Landschaps ontwikkeling en bewoningsgeschiedenis van een grensregio, circa 12.000 v. Chr. tot circa 2.000] (Zaamslag: Cultuurhistorie en landschapsontwikkeling De Kraker, 2017) 352 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90 804637-0-7. Historisch-geograaf De Kraker beschrijft hoe gedurende 14.000 jaar het huidige Zeeuws- Vlaanderen zich ontwikkelde van natuur- tot polderlandschap. Aan bod komen de bewoningsgeschiedenis, invulling van de stedelijke ruimte en grootse wijzigingen in de laatste anderhalve eeuw. Met samen vatting en besluit, bibliografie en register van geografische en persoonsnamen en zaken. Jan J.B. Kuipers, Willem III. De weer spannige koning (Zutphen: WalburgPers, 2017) 160 blz., ill., foto's; ISBN 9789462492547. Nieuwe, rijk geïllustreerde publieksbiografie van Nederlands meest onstuimige koning Willem III (1817-1890), wiens bijnaam 'koning Gorilla' veel bekender werd dan zijn andere, Willem de Goede. Met aan dacht voor o.m. de transformatie naar een meer verstedelijkt en geïndustrialiseerd fce-HWTS,™ nnyr ig Nederland, Willems echtgenotes (vooral Sophie van Wurtemberg), kinderen, internationale affaires en tumultueus liefdesleven, het materieel erfgoed, de ontwikkeling in Nederlands-Indië en overige koloniën. Ook Zeeuwse onder werpen, zoals het koninklijk bezoek in 1862, worden niet overgeslagen. Harald Lavooij, Middelburg wat was en is (Koudekerke: Lavooij Fotografie, 2017) 131 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-825156-1-9. In navolging van een eerder verschenen deel over Vlissingen is er nu ook een foto boek van Middelburg met dubbelfoto's, waarbij op de linker pagina een foto van een straatbeeld van pakweg honderd jaar geleden wordt afgebeeld naast een opna me vanaf identieke positie in het heden op de rechterpagina. Positionering is soms zeer nauwgezet, maar op andere foto's weer tientallen meters naast de originele opname. Bij enkele foto's zijn de locaties voorzien van summiere tekst en uitleg. Bernard Meijlink, Bram Silkens, Nina Linde Jaspers, Zeeën van tijd. Grasduinen door de archeologie van 2500 jaar Domburg en het Oostkapelse strand (Amsterdam: Terra Cotta Incognita, 2017) 64 pag.; ill., foto's, tek., plattegr.; ISBN 978-90-824844-1-0. Uitgave in opdracht van de gemeente Veere door de Walcherse Archeologische Dienst en Terra Cotta Incognita met medewerking van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de uitgave wordt gekeken naar de archeologische vind plaatsen in Domburg en Oostkapelle. Daarbij wordt in zeven hoofdstukken een chronologische reis gemaakt langs Terra Maris (over de vorming van het landschap op Walcheren), de ijzertijd, de Romeinse tijd, de Merovingische en Karolingische tijd, de Karolingische en Ottoonse tijd, de late middeleeuwen en de nieuwe tijd. Verder is er aandacht voor de eerste bewoning, Nehalennia-verering en - tempels, Domburg als handelsnederzetting in de Romeinse tijd, Villa Walichrum en de daarbij behorende graven, nederzetting en de plundering daarvan in 837, de ring- walburg Duinburg, middeleeuwse boerderijen, een mottekasteel en de stad Domburg na de middeleeuwen. Met litera tuurlijst, lijst van afbeeldingen en colofon. Ruud Paesie, Sociëteit van Essequebo. Op- en ondergang van een coöperatieve scheepvaartonderneming, 1771-1788 (Vlissingen: Den Boer|de Ruiter, 2017) 164 pag.; ill., foto's., tab., graf., krt., grav., tek.; ISBN 978-90-90-79875-99-3. De Sociëteit ter Navigatie op Essequebo en annexe Rivieren (SvE) werd in 1771 opgericht en al in 1788 opgeheven. De oprichting kwam voort uit de Zeeuwse strijd tot behoud van de vaart op Essequebo en Demerary. Deze ging uiteindelijk verloren aan Amsterdam. Paesie behandelt de geschiedenis van de kolonie Essequebo, de oprichting van de Sociëteit, de opbouw en de historie van de organisatie. Vier bijlagen betreffen het reglement van de SvE, de aandeelhouders in 1771, de vloot en de scheepsreizen met de gezagvoerders. Met register op persoons- en scheepsnamen. Dieuwke Parlevliet Arie Roon, Schorre Cor. Het kanon van Zierikzee (Zierikzee: ZB Boek, Stichting Zeeuws Blauw 2017) 40 pag., ill.; ISBN 978-90-824892-2-4. Jubileumuitgave van de Stichting Vrienden van het Stadhuismuseum. De tekst van Parlevliet en illustraties/kleur platen van Roon (ook te downloaden van www.vriendenvanhetstadhuismuseum.nl) gaan over het kanon dat door een Engelse schatduiker was ontvreemd, maar vorig jaar weer terugkwam naar Zierikzee. Het kanon kreeg de naam Schorre Cor en vertelt in het boekje historische en fantastische verhalen over Zierikzee en omstreken. Jaap Schoof (samenst.), Het verhaal van de watersnoodramp in en rond de Schelphoek (Ouwerkerk: Watersnood museum, 2017) 44 pag.; ill., foto's, tek., tab., plattegr., krt. De Schelphoek is de locatie waar het Watersnoodmuseum is gevestigd. Dit gebied overstroomde op 1 februari 1953. Destijds woonden er 21 gezinnen die niet meer terug konden keren na het dijkherstel. Dit boekje vertelt het verhaal van de gebeurtenissen rond de Schelphoek in 1953, de reddingsacties bij café De Heerenkeet en de sluiting van het dijkgat. Anna van Suchtelen, Versailles aan de Schelde. Familiekroniek (Amsterdam: Cossee, 2017) 319 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-5936-755-5. Verhaal over de baggeraarsfamilie Van Hattum die bij Ellewoutsdijk een paleis in Moorse stijl laat bouwen dat de naam Zorgvliet krijgt. Binnen bevinden zich een wintertuin, een theaterzaal met draaitoneel en drie kunst zalen vol schilderijen. Buiten is er een landschapstuin met hertenkamp, een kas- sengalerij en een eiland met een volière. Vanuit een uitkijktoren is de Westerschelde zichtbaar. Een journalist schrijft hierover in 1894: 'Een Versailles in miniatuur in een vergeten uithoek aan de Schelde.' Het verhaal wordt verteld aan de hand van de levens van drie echtgenotes van drie generaties baggeraars Van Hattum, die onder meer betrokken waren bij de aanleg van het Panamakanaal, de Afsluitdijk en de Zeelandbrug. Jop Steenhof de Jong, Arend van der Wel (eindred.), Collaboratie op Schouwen- Duiveland in de Tweede Wereldoorlog (Goes: Het Paard van Troje, 2017) 208 pag.; ill., foto's, tek., krt., tab., plattegr.; ISBN 978-90-71937-56-9. De auteur tracht te achterhalen hoe en waarom collabora teurs zich in Duitse dienst stelden. In het boek komen onder meer de rollen van waterschapsingenieur Arnold Ilcken, hoofd van het arbeidsbureau Reinier de Waal en burgemeester Jan Boot voor het voetlicht. Ook is er aandacht voor de landarbeiders die op vliegveld Haamstede moesten Zeeuws Erfgoed 28 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 28