Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen werken. In tien hoofdstukken wordt ingegaan op allerlei vormen van collaboratie zoals deze op Schouwen- Duiveland plaatsvonden in: de beweging (over de NSB), de leider (over ir. Jacobus Ilcken), bunkerbouwers, burgemeesters, het arbeidsbureau, 'moffenmeiden', 'foute' helpers, politie en landwacht, wapen dragers en verraders, internering en berechting en een slothoofdstuk 'hoe 'fout' was Schouwen-Duiveland?' Met verantwoording, eindnoten, literatuur lijst, nawoord, personenregister en illustratieverantwoording. Jan Zwemer en Jeanine Dekker, De kleine geschiedenis van Zeeland voor dummies (Amersfoort: BBNC uitgevers, 2017) 143 pag.; ill., tek., krt.; ISBN 978-90 453-5404-0. Geschiedenis van de provincie in een notendop, in een bekend format van de kleine geschiedenis van voor dummies. De geschiedenis wordt verteld in tien hoofdstukjes, waarvan de laatste tien Zeeuwse iconen bevat. Dit zijn onder meer het dialect, de A58, de Zeeuwse schuur, streekdracht, de kustmarathon en het volkslied. De eerste negen hoofdstukken behandelen van oerveen tot de eerste ringdijken, polders en steden (1150-1350), een handelsgewest in wording (1350-1560), van opstand naar welvaart (1560-1670), nieuwe perspec tieven (1670-1795), landbouwprovincie, onvrij en vrij (1795-1880), crisissen, oorlogen en een ramp (1880-1953), Deltaplan, toerisme en industrie (1954 2000) en Zeeland vandaag. Binnen de hoofdstukken wordt gebruik gemaakt van kadertekstjes die zijn aangegeven met drie pictogrammen: belangrijk, technische info en citaat. De auteurs blijven niet hangen in nostalgie of oubolligheid, maar geven voor de leek een up-to-date beeld van de geschiedenis van de provincie, zoals iedere Zeeuw die zou moeten kennen. JBuJJccLn ^rkhiiu^ Ou dt Zetuwse Kaktn Het Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken (november 2017) is opgedragen aan Gerard Lepoeter. De aanleiding was de Goessche Diepfondsprijs 2017, hem toegekend door het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland voor zijn vele activiteiten. De lijst met zijn publicaties is in dit nummer opgenomen, waardoor we een imponerende indruk krijgen van zijn belang voor de historiografie van Zeeland. Ook in dit nummer is weer een bijdrage van Lepoeter opgenomen: 'Op de scheids lijn tussen koor en schip'. Vroeger was het priesterkoor, waar de eredienst werd gehouden, door een koorhek afgescheiden van het schip. Na de reformatie werd het hek dikwijls vervangen door een schot. Het scheiden van koor en schip - de preek- kerk - had ook praktische redenen: de afsluiting van het koor maakte de ruimte voor bezoekers wat minder koud, de spreker was beter te verstaan en de afgesloten ruimte kon nog voor andere doeleinden gebruikt worden en eiste minder onderhoud. Van der Maas schreef: 'De kerk op Den 'Oek', over de protestantse kerk in Hoek in Zeeuws-Vlaanderen. In 2015 is het kerkgebouw volledig afgebrand. De auteur geeft de geschiedenis van het kerkgebouw weer en een impressie van de in 2016 heropende kerk en de gerestaureerde toren. Nehalennia, het tijdschrift van de Zeeuwse Dialect Vereniging (2017, 4), begint met een artikel van J. Simons over het album amicorum - een voorganger van het poëziealbum en daarna het vrienden boekje - van Anna van Ceters. Het boekje dateert uit ongeveer 1617 en was een soort gastenboekje waarin vrienden en vriendinnen prenten inplakten en gedichten of bespiegelingen schreven. J.H. Midavaine beschrijft hoe het vissersgehucht Veere zich ontwikkelde tot een belangrijke haven en handelsplaats in de vijftiende eeuw. Over de watersnood van 1953 vertelt S. van Loo, met name over de gevolgen voor Kruiningen, waar in en rond het dorp 62 slachtoffers vielen. Een grappig verhaal is van de hand van J. Bethlehem over een feestmaaltijd in 1834, waarbij een gedicht werd gedecla meerd met als slotzin: 'waar Zeeuwen maaltijd houden, klinkt 't Kielen, Wielen, Rand om 't Land! De zegswijze wordt geciteerd in de media, tot in de bekende woordenboeken toe, knap bedacht door een hoogbejaarde die een slokje te veel zal gedronken hebben. Over het Zeeuws als wereldtaal, door J. van Keymeulen als lezing gehouden op de Dialectdag in Kapelle, is in dit nummer een samenvat ting gegeven. In Nehalennia staan verder stukjes in streektaal, een gesprek met Zeeuwse Sien die overal optreedt in het dialect van Walcheren, iets over de oor sprong van de Zeeuwse naam De Nooijer en de verzameling elpees van J. Both. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 26/4 (2017) 117-160. In dit nummer besteedt H.M.C. de Jonge aandacht aan 'Het hemelse rijk van John Abraham Otte', een Vlissinger die emigreerde naar de VS en na een studie in Ann Arbor als medisch-zendeling naar China vertrok. Daar bouwde hij omstreeks 1887 een ziekenhuis in Xiamen. Ter nagedachtenis kreeg hij er een standbeeld en een buste. Jan Zwemer dook in de geschiedenis van de rubriek 'gemengde berichten' in de Zierikzeesche Nieuwsbode in het derde kwart van de negentiende eeuw. Hierin werden uit nationaal en later lokaal nieuws grappige of eigenaardige berichten geplaatst. Het tweede deel van dit artikel volgt in 2018. In 't is vol van schatten hier' wordt aandacht besteed aan de Schotse munten in Zeeland en een 'zeer fraai cranium', een schedel uit 1794 uit de collectie van het Zeeuws Genootschap. Verder zijn er de kleine rubrieken aanwinsten, boekbesprekingen en een muziekbespreking. In Wij van Zeeland, kwartaalblad van de Nederlandse Genealogische Vereniging Afdeling Zeeland (2017, 4), vertelt E. Beket over zijn eerste bezoek aan het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, op zoek naar zijn familiegeschiedenis. G.J. Kouwen onderzoekt de omvang van de joodse gemeenschap van Middelburg aan het begin van de negentiende eeuw en J. Midavaine schrijft het laatste deel over La Maison De Haute Montagne. De sinecure van het verplichte psalmvers leren voor de maandagmorgen op school behandelt A. Prins. Het onderwijzend personeel hield zich een halve eeuw geleden nog niet bezig met uitleg over de wonderlijke en moeilijke taal. kon de haringvisserij enkele woelige decennia van de zestiende eeuw over leven. Nadat de Spaanse koning Philips II de stad in handen kreeg en de Tachtig jarige Oorlog in 1568 uitbrak, kreeg de economie het zwaar te verduren en ging het ook mis met de haringvisserij. M. van den Broeke zoekt het antwoord op de vraag waarom zoveel hofsteden en buitenplaatsen op Duiveland tussen 1600 en 1750 eerst opkomen en later toch weer verdwijnen. A. le Coq schrijft: 'Mislukt en toch gelukt', over leven en werk van dr. J. Helder, predikant in Zierikzee. H. Uil bespreekt 'De zaak Vollgraff', over de moeilijkheden rond dr. J.A. Vollgraff, leraar aan de Hogere Burgerschool te Zierikzee van 1905-1906. Het 'ordepro bleem' deed hem de das om en na veel geharrewar werd de leraar al na een jaar ontslagen. Eind april 1917 werden in het neutrale Nederland acht bommen boven Zierikzee afgeworpen. Corstiaan Prince MA maakt een reconstructie van deze rampzalige vergissing, die toch ook wel te wijten was aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. A.J. Rotte schenkt de lezers een terugblik op het proces van het broodbakken, vanaf de tijd van het bakken in de gemetselde oven die verhit werd door mutsaards, takkenbossen. Vóór 1930 werd op de boerderijen nog zelf gebakken, in bepaalde buurtschappen werd ook wel een gemeenschappelijke bakkeet gebruikt, de zogenaamde mek-oven. Een mek was een soort ovenkoek, een rond brood. Het laatste artikel in de Kroniek heet 'Oorlogsslachtoffers van Schouwen- Duiveland' en is geschreven door J. Steenhof de Jong en W. de Vrieze. Zij maakten een inventarisatie voor Schouwen-Duiveland, waaruit bleek dat er veel meer slachtoffers waren dan gedacht werd. Aan het eind van het artikel is een volledige lijst met alle namen en gegevens afgedrukt, voor zover bekend. Het jaarboek 2017 Kroniek van het Land van de Zeemeermin van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland is een kloek exemplaar. A.P. van Vliet behandelt opkomst en verval van de visserij van Brouwershaven. Maximiliaan van Bourgondië verleende in 1544 aan Brouwershaven 63 voorschriften om de visserij in goede banen te leiden. Hierdoor Zeeuws Erfgoed 29 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 29