ROP-leerling behaalt derde plaats Skills Heroes in Hengelo ROP Timmerleerling Harro Maljaars uit Aagtekerke is bij de Nederlandse Skills Heroes-wedstrijden restauratietimmeren in Hengelo als derde geëindigd met een kundig gerestaureerde kerkbank. RESTAURATIE OPLEIDINGSPROJECTEN Lstïji niet/t hondsn Harro wist het al van jongs af aan; hij wilde graag dingen met zijn handen maken, ook al was dat niet zo voor de hand liggend. Harro mist namelijk vanaf zijn geboorte aan beide handen een aantal vingerkootjes. Op het vmbo kwam hij in het tweede jaar in aanraking met het maken van werkstukken van hout. Hij vond dat zo leuk dat hij in het derde jaar voor de opleidingsrichting Bouw koos. Na het succesvol afronden van zijn vmbo-opleiding timmeren ging hij de mbo 2-opleiding volgen bij Scalda en Bouwmensen Zuidwest in Goes. Tijdens zijn stage bij zijn leerbedrijven kwam Harro in aanraking met monumentale gebouwen. Zijn interesse in (het restaureren van) monumentale gebouwen was snel gewekt. Coördinator van de ROP, John Akkermans ontmoette Harro op een bouwplaats, waar Harro raam roedes aan het vervangen was. Ze raakten aan de praat en al gauw vroeg John aan Harro of hij eventueel interesse had in de Skills Heroes-wedstrijden restauratietimmeren. In eerste instantie twijfelde Harro of zijn eigen niveau hoog genoeg was om aan landelijke wedstrijden mee te doen. Maar uiteindelijk besloot hij de uitdaging aan te gaan. Na een trainingsweek op de werkplaats bij Bouwmensen Zuidwest én uitvoerige instructies van zijn leermeester van het leerbedrijf, toog Harro vol goede moed naar de tweedaagse wedstrijd in Hengelo. Samen met de andere leerlingen uit de overige regio's van Nederland lootten de deelnemers om het soort werkstuk dat ze moesten gaan maken tijdens de wedstrijd. Er werd geloot om de volgende werkstukken: het restaureren van een kerkbank, het maken van een bed uit onderdelen van een weefgetouw, het maken van een klokkenstoel en het maken van een speciale trap. Harro lootte de het restaureren van een kerkbank, waarvoor hij een nieuw kopschot en nieuwe rugleuning moest maken. Na twee dagen van meten, zagen, hakken en passen, soms onder het toeziend oog van zijn vriendin en moeder, was zijn werkstuk klaar. Harro was de enige deelnemer die zijn werkstuk op tijd klaar had, al vonden sommige toeschouwers dat Harro het laatste half uur wel (te) snel te werk ging. Mogelijk ging dit enigszins ten koste van de kwaliteit. De prijsuitreiking na de wedstrijd was dit keer niet op de locatie in Hengelo, maar in de IJsselhallen in Zwolle, samen met alle andere Skills Heroes-disciplines. Harro moest lang in spanning zitten, omdat de uitslag van de vakwedstrijd restauratietimmeren nagenoeg als laatste bekend werd gemaakt. Toen het eenmaal zo ver was, werden de drie podiumkandidaten naar voren geroepen. Ook Harro bleek een van hen, de vraag was alleen welke podiumplaats het zou worden. Toen Harro zijn naam als eerste werd omgeroepen, was duidelijk dat hij een mooie derde plaats had behaald. Na de prijsuitreiking feliciteerde de ROP-opleidings- coördinator de dolgelukkige Harro met zijn resultaat en vroeg hem vervolgens hoe Harro de wedstrijd ervaren had. "Het was een leuke uitdaging en ik bent trots op het behaalde resultaat, na twee dagen lang bezig geweest te zijn in het vakgebied restauratietimmeren. Natuurlijk doe je je uiterste best en ben je benieuwd hoe jouw eigen niveau is ten opzichte van de landelijke medeleerlingen." Harro bedankte tenslotte zijn begeleiders van Scalda, Bouwmensen Zuidwest en ook van het leerbedrijf: zij boden hem de ruimte om deel te nemen aan deze mooie wedstrijd. Zeeuws Erfgoed 19 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 19