Archeologisch nieuws SCEZ en AWN onderzoeken Romeins Koudekerke In de afgelopen maanden zijn de SCEZ en leden van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN Vrijwilligers in de Archeologie) begonnen met hernieuwde bestudering van vondsten en opgravingsdocumentatie van een Romeinse vindplaats in Koudekerke (gemeente Veere). Hier zijn in 1975 aan de Meinersweg door de Zeeuwse AWN en in 2002 aan de Breeweg door de SCEZ opgravingen uitgevoerd. Daarbij zijn resten gevonden van Romeinse ovens. De veldtekeningen suggereren dat de ovens gebruikt zijn als (schelp)kalkbranderij. Echter, de vindplaats in Koudekerke leverde ook een grote hoeveelheid briquetage- aardewerk op. Dat is handgevormd aardewerk dat in verband wordt gebracht met zoutproductie. De vindplaats is relatief kort in gebruikt geweest, van circa 70 tot 100 na Christus. De onderzoekers zijn begonnen met het opnieuw determineren van aardewerkscherven. Een eerste blik op het materiaal toont een groot aantal geverfde bekers van het type Stuart 1 uit de eerste eeuw na Christus. Ze zijn aangetroffen in verschillende kleuren verf, SCEZ-archeoloog Hans Jongepier geeft uitleg over een veldtekening uit Koudekerke. van donker grijs en blauw tot rood, oranje en licht oranje. Verder is bij de opgravingen een groot aantal fragmenten gevonden van kruiken en uit de regio geïmporteerde amforen (grote transportcontainers). Verdere studie van deze scherven leert hopelijk meer over de datering, bewoning en economische activiteiten in Romeins Koudekerke. Ook staan wetenschappelijke analyses op het programma, op basis van bij de opgraving genomen grond- en kalkmonsters. Op ontdekkingstocht door Romeins Zeeland Romeinse kustreis Ter gelegenheid van de tentoonstelling 'Romeinse kust. Het land van Nehalennia' in het Zeeuws Museum in Middelburg organiseerden de SCEZ en het Zeeuws Museum op 14 april een busreis door het Zeeuwse kustgebied in de Romeinse tijd. Reisleiders waren SCEZ-archeologen Robert van Dierendonck en Marc Kocken. Het gemêleerde gezelschap zette vanuit Middelburg eerst koers naar Colijnsplaat voor een bezoek aan de reconstructie van de Nehalennia-tempel naar Gallo-Romeins voorbeeld. De reconstructie is in 2004 door particulier initiatief gerealiseerd om de bezoeker 1800 jaar terug in de tijd mee te nemen. Toen lag buitengaats van het tegenwoordige Colijnsplaat de handelsplaats Ganuenta en keek niemand op van Romeinse soldaten die door de straten liepen. Bij de tempel werd uitleg gegeven over Nehalennia, de inheemse godin met de Keltische naam die in de tweede en derde eeuw vooral door zeelui en handelaren werd vereerd bij de monding van de Romeinse Schelde. Ook werd ingegaan op de rituelen bij de gelofte op de wijaltaren en op tempelbouw. De volgende stop betrof de visualisaties van de plattelands- bewoning van Ellewoutsdijk. Tijdens het archeologisch onderzoek dat vóór de aanleg van de Westerscheldetunnel is uitgevoerd, zijn resten gevonden van boerderijen en bijgebouwen uit de Romeinse tijd. In het natuurgebied Inlaag 2005 zijn deze resten zichtbaar gemaakt: zo is een plattegrond te zien van een Romeinse woonstalboerderij, een veekraal en een spieker (graanopslag). Hier werd de constructie van de boerderijen en de boerensamenleving tot 150 na Christus besproken. Na de lunch stond een bezoek aan het castellum en het Gemeentelijk Archeologisch Museum van Aardenburg op het programma. De presentatie van het museum spitst zich vooral toe op Aardenburg in de Romeinse tijd en de Het reisgezelschap bij de Nehalennia-tempel in Colijnsplaat (foto A. Bolk). middeleeuwen. Personages 'vertellen' over onderwerpen uit het dagelijks leven, waardoor de voorwerpen in de vitrines meer achtergrond krijgen. Bij de reconstructie van de westelijke poort van het castellum aan de Burchtstraat werd stilgestaan bij het archeologisch onderzoek dat al vele decennia in Aardenburg gaande is en nog steeds nieuwe inzichten oplevert. In 2006 zijn in het kader van een grensoverschrijdend project levensgrote afbeeldingen in de stad opgehangen, die een inkijkje geven in het leven van toen. Bij het castellum is onder meer een maquette geplaatst en in het museum is de presentatie aangepast aan de nieuwste onderzoeksresultaten. De tour eindigde met een begeleid bezoek aan genoemde tentoonstelling in het Zeeuws Museum. Als afsluiting kon het gezelschap in het museumcafé genieten van een verrassend lekkere Romeinse maaltijd, speciaal voor deze gelegenheid bereid. Zeeuws Erfgoed 22 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 22