Uit Zeeuwse bodem Schouwen-Duiveland Skeletten uit Bruinisse Op 6 februari verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen na melding van drie menselijke skeletten bij de hervormde kerk van Bruinisse. Ter plekke waren het pand Korte Ring 10 en de naastgelegen muziek-tent gesloopt. Tijdens de graafwerkzaamheden voor nieuwbouw van twee woningen kwamen de skeletten tevoorschijn aan de achterzijde van het voormalige pand Korte Ring 10, op een diepte van ongeveer 1 meter beneden straatniveau. Het oude kerkhof bij de kerk zal vanaf eind vijftiende eeuw in gebruik zijn geweest. De kerk werd op het eind van de Tweede Wereldoorlog ernstig beschadigd, Gewelf aan de Schuithaven in Zierikzee. Sluis in de Schuithaven, Zierikzee Op 31 januari deed de SCEZ archeologische waarnemingen na een vondstmelding van de heer A. Donker uit Zierikzee. In het begin van de straat Schuithaven in de Zierikzeese binnenstad was tijdens het leggen van kabels en leidingen een groot bakstenen gewelf aan het licht gekomen. Het was opgebouwd met staande ijsselstenen (formaat 16 x 8 x 4 centimeter) en bestond uit twee steenlagen, met tras gemetseld. Het gewelf was 35 centimeter dik. De top bevond zich op 0,60 meter onder straatniveau. De minimale inwendige breedte bedroeg 3,50 meter. Het vervolgens afgebroken en vervangen door een nieuw gebouw. Het kerkhof bleef tot in de negentiende eeuw in gebruik, aldus Huib Uil, gemeentearchivaris van Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding van de vondsten adviseerde de SCEZ de gemeente Schouwen-Duiveland het graafwerk stil te leggen, zodat de skeletten konden worden onderzocht. Dit is kort nadien gedaan door Artefact uit Zaamslag, met als resultaat dat er nog zo'n vijftig skeletten werden aangetroffen. gewelf liep scheef naar de hoek van de achtergevel van het pand Melkmarkt 2. Vermoedelijk heeft het als fundering gediend bij de achtergevel van dit pand. Al in het najaar van 2017 verrichtte de Werkgroep Archeologie Schouwen- Duiveland waarnemingen tijdens rioleringswerk in de aangrenzende straat de Mol (zie vorige Zeeuws Erfgoed). Toen zijn eveneens contouren van een zeer groot gewelf blootgelegd, dat volgens de onderzoekers waarschijnlijk tot een sluis behoorde. Het gewelf in de Schuithaven was waarschijnlijk ook deel van deze sluis. Zeeuws Erfgoed 24 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 24