A - l --1 mmr Zuid-Beveland In het westelijk deel, naast de vliedberg, was geen sprake van ophoging en dus ook niet van verstoring van het archeologisch monument. In de opgehoogde delen was de oude bouwvoor deels afgegraven. Het is mogelijk dat de vondsten uit die bouwvoor afkomstig zijn en dat de voorburcht, waarop men destijds woonde, in deze omgeving lag. Rfl Zeeuws-Vlaanderen rood geglazuurde aardewerkfragmenten, wat baksteenpuin en 15 menselijke botfragmenten aangetroffen. Deze bevonden zich verspreid in de sleuven; de grond was namelijk al (deels) verstoord door de aanleg van twee gresbuizen en een PTT-kabel. De botfragmenten zijn verzameld en herbegraven. oudste protestantse nieuwbouwkerk van Zeeland. Het moet om de resten van een oudere kerkhofmuur gaan, omdat de steunbeer zich buiten het tracé van de huidige kerkhofmuur bevindt. De positie van de huidige steunberen wijkt ook af ten opzichte van de oudere steunbeer. Booronderzoek Bergweg Goes In opdracht van de gemeente Goes voerde de SCEZ op 7 en 19 maart een booronderzoek uit langs Bergweg 41 in Goes, bij het pand Circus Hogerop dat binnenkort wordt gesloopt. Bij eerder archeologisch bureau- en booronderzoek door SOB Research waren aan de andere zijde van de Bergweg resten aangetroffen van waarschijnlijk een boerderij uit de zeventiende/achttiende eeuw. Sporen hiervan of van bijgebouwen konden nu ook worden verwacht. Ook was het van belang te weten of een veenlaag van het Hollandveen Laagpakket ter plekke nog intact aanwezig is, want in de ijzertijd en Romeinse tijd leefde men op dit veen. Hier en daar bleek dat het veen weinig tot niet was verstoord, maar er waren geen aanwijzingen voor bewoning uit die perioden. In de meeste boringen trof de SCEZ wel archeologische indicatoren uit de nieuwe tijd aan, zoals een roodbakkend aardewerkfragment, een fragment natuursteen en baksteenfragmenten. Ze bevonden zich in zandige klei, op een diepte van 0,25 tot 0,60 meter beneden het maaiveld. De SCEZ heeft archeologisch vervolgonderzoek geadviseerd. Onderzoek bij vliedberg Groeweg Op 17 januari verrichtte de SCEZ een kleinschalig booronderzoek en veldkartering achter Groeweg 2 in Goes. Dit terrein grenst aan een vliedberg. De eigenaar van het perceel had een geluidswal opgeworpen die tot aan de vliedberg grensde. Ter egalisatie had hij tevens wat grond opgebracht. Mogelijk was de rand van het archeologisch monument door deze acties (deels) verstoord. Tijdens de veldkartering werden verspreid over het perceel 8 aardewerkfragmenten en 1 botfragment opgeraapt. Het aardewerk omvat onder meer Pingsdorf en Andenne; dit vondstmateriaal dateert uit de elfde tot dertiende eeuw. Uit de boringen bleek dat vooral het oostelijke en het middengedeelte van het perceel waren opgehoogd. i Vondsten van de Groeweg in Goes. Sleuven bij kerk Yerseke De SCEZ deed op 14 februari archeologische waarnemingen tijdens graafwerk bij de hervormde kerk van Yerseke. In de kerktuin werden twee funderingssleuven gegraven voor een corridor tussen de kerk en de voormalige bibliotheek. De diepte ervan varieerde van ongeveer 0,40 tot 0,90 meter. In de sleuven werden enkele Kerkhofmuur IJzendijke Bij het graven van zoeksleuven door BS Data Electro Kabels Leidingen in opdracht van Delta meldde de uitvoerder, de heer Neijhof, de vondst van muurwerk, scherven en botten in de Rozemarijnstraat in IJzendijke. Uit de daaropvolgende waarneming van de SCEZ bleek het te gaan om een 'toevalsvoltreffer'. In de smalle sleuf waren twee resten van baksteen zichtbaar. Aan het noordoostelijk uiteinde bevond zich een klomp in kalkmortel liggende ijsselsteentjes en in het zuidoostelijk profiel waren twee lagen van andere baksteen te zien: mogelijk muurwerk, of deel van een oude verharding van de Rozemarijnstraat. De bij het graafwerk beschadigde, nog in verband liggende ijsselstenen vormden het funderingsrestant van een steunbeer in de kerkhofmuur van de in 1614 in gebruik genomen Mauritskerk van IJzendijke. Deze muur kan gezien de gebruikte stenen behoren tot de eerste fase van die Zeeuws Erfgoed 25 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 25