Vondsten voor het voetlicht Mogelijk spantfragment van een laatmiddeleeuws schip uit IJzendijke. Middeleeuws scheepshout IJzendijke Dankzij de heer G. Langeraert uit Oostburg is een fragment van een middeleeuws schip, afkomstig van de Zevenhofstedenstraat in IJzendijke, opgenomen in het Zeeuws Archeologisch Depot. Resten van het schip werden in september 1960 bij graafwerkzaamheden ontdekt en enkele weken later geborgen door de bekende amateurarcheoloog en correspondent van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) Jan van Hinte. Een rapport werd toegezonden aan de ROB, de Provinciale Zeeuwse Archeologische Commissie en de toen nog zelfstandige gemeente IJzendijke. Het gevonden (eiken)hout betrof twee stukken spant en een deel van een wrang. Door gebrek aan belangstelling van de instanties werd geen nader onderzoek ingesteld, mede om verwachte hoge kosten. De geborgen resten zijn nadien kwijtgeraakt, alleen de documentatie bleef bewaard. De zoon van de vroegere eigenaar van de grond, de heer P.J. Dhont, bleek echter nog in het bezit van een verzaagd deel van een balk uit het schip, mogelijk de rest van een spant. Hij had dit fragment meegegeven aan de heer Langeraert. Door schenking van de heer Dhont is het enige nog bekende fragment van het schip nu in eigendom gekomen van het Zeeuws Archeologisch Depot. De heer Dhont kon ook de vindplaats van het schip nauwkeuriger aangeven. Vondsten uit Nieuwlande Van een leien dakje Sinds de lancering in 2016 van het project Portable Antiquities of the Netherlands (PAN) van de Vrije Universiteit stromen vondstmeldingen binnen. Naast metaalvondsten worden ook andere objecten geregistreerd. Onlangs meldde Theo de Haan uit Breda zijn omvangrijke collectie met voornamelijk metaalvondsten aan. Ze zijn afkomstig van het dorp Nieuwlande in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Onder het materiaal bevonden zich twee fragmenten leisteen met ingekraste afbeeldingen op voor- en achterzijde. Op beide stukken zijn een persoon en een geometrisch patroon ingekrast. Opmerkelijk zijn de laatmiddeleeuwse puntschoenen van de figuur op het paarse leifragment (zie tweede afbeelding, links). De incomplete objecten zijn los van elkaar gevonden. Vermoedelijk was het gladde stuk leisteen met rond gat deel van een schrijflei. Het andere, veel ruwere exemplaar is waarschijnlijk een fragment daklei. Uit de provincie Utrecht en Dordrecht zijn ook fragmenten van leisteen bekend met eenvoudige (kinder)tekeningen, teksten of figuren. Wie de Zeeuwse 'kunstwerkjes' maakte, blijft vooralsnog een raadsel. Heeft u ook iets aan te melden? Neem dan contact op met PAN-vondstregistrator Jurgen van der Klooster, telefoon 06-86663066, e-mail j.a.l.vander.klooster@vu.nl Staand persoon (links) en rasterpatroon (rechts) (foto PAN-00024958). of Meldpunt voor Bodemvondsten SCEZ, Hans Jongepier, telefoon 0118-670878, e-mail j.jongepier@scez.nl. Jurgen van der Klooster Lopende figuur met puntschoenen (links) en ruitvorm (rechts) (foto PAN-00024969). Zeeuws Erfgoed 26 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 26