ERFGOEDallerlei ■DE ZEEUWSE Boeken en eenmalige uitgaven ■STREEKDRACHTEN De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Peter Bakker, Kampeeren in een RTM kampeerwagon (Enschede: Boekengilde, 2017) 51 pag.; ill., foto's, tek. Een schets uit de geschiedenis van de Rotterdamsche Tram Maatschappij, toen deze rond 1946 overtollig geworden tramwagons op Schouwen-Duiveland liet ombouwen tot kampeerwagens. Het eerste gedeelte van de publicatie belicht de komst van de wagons, de eerste vijf jaar van het hergebruik van de wagons, de eerste moderniseringsgolf (na 1952), de gevolgen van de Watersnoodramp van 1953 (waarbij de wagons als schaftkeet werden gebruikt), concentratie van de wagons bij Haamstede, de tweede moderniserings golf, de jaren zestig en het einde van de kampeerwagons in 1971. Daarna volgt in twee delen de geschiedenis van de wagons. Met bijlagen en pagina's met zwart-wit en kleurenfoto's van de wagons in de jaren veertig tot en met zestig van de twintigste eeuw. Gertie de Boey en George Verstraeten (tekst), Emmy de Bot, et al. (redactie), 100 jaar Toneel Steen. Voor en achter de schermen. De geschiedenis van de Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steen 1917-2017 (Sint Jansteen: Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene, 2017) 104 pag.; ill., foto's., tek. De eerste beschreven 65 jaar van deze Zeeuws-Vlaamse amateurtoneel vereniging bestaan uit herschreven teksten van George Verstraeten die eerder werden uitgegeven. Het jubileumboek bevat een chronologisch overzicht met beschrijving van alle speeljaren sinds de oprichting in 1917. Met lijsten van spon soren, voorzitters en prinsen souverein. Willem van den Broeke en Ineke van den Put (tekst), Peter Sijnke (inleiding), Meesters van Middelburg. Een wandeling langs bekende en minder bekende kunst werken over Middelburg (Middelburg: de Drvkkery, 2017) 20 pag.; ill., foto's, tek., plattegr. In deze stadswandeling wordt aandacht besteed aan de 'meesters' of kunstenaars van de stad. Dat zijn naast schilders ook beeldend kunstenaars en fotografen. Personen die hierbij aan bod komen zijn onder meer Willem Pouwelsen, Reimond Kimpe, Henk Kranenburg, Piet Rijken, Louis Heymans, Hendrik Jan Wolter, Marie Evers-Keg, Willem Johannes Schütz en Peter van Berkel. Allen zijn aan een locatie verbonden. Daarnaast funge ren enkele huizen en locaties als centra van kunstzinnige vorming. Jeanine Dekker (eindredactie), et al., De Zeeuwse streekdrachten. Handboek voor het maken van kleding (Zwolle: WBOOKS, 2018) 264 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978 94-6258253-8. Vervolg op de Zeeuwse streekdrachten 1800-2000, uitgegeven in samenwerking met Stichting De Zeeuwse Streekdrachten. Korte geschiedenis van de specialistische kennis rond het maken van Zeeuwse streekdrachtkleding met daarna patronen, foto's, tekeningen en werkbeschrijvingen om zelf de kostuum onderdelen op maat te kunnen maken in eigentijdse kleding. Het boek werd samen gesteld door Susan Bakx-Plasmans, Jeanine Dekker, Liza van der Heijden-van der Werff en Jolien Sturm-Francke en van foto's voorzien door Anda van Riet en Mieke Wijnen. Er wordt onder meer ingegaan op de basispatronen en de kleding voor vrouwen en mannen, waarbij specifieke kledingstukken aan bod komen zoals schorten, keuzen, beuken, doeken, jakken, mankels, japonlijfjes, hemdrokken, boezeroenen, klepbroeken en kousen banden. Met inleiding, lijsten van collecties, bronnen en literatuur, noten, lexicon van historische stoffen en materialen, register van geografische namen en cv van de auteurs. Geert van Dijk, Het concrete is het wezenlijke. Het denken van A. Janse van Biggekerke (1890-1960) over Gods verbond met mensen (Zoetermeer: Boekencentrum Academic, 2014) 293 pag.; ill., foto's, ISBN 978-90-239-2791-4. Eerder verschenen als proefschrift aan de Theologische Universiteit van Apeldoorn. In de jaren dertig van de twintigste eeuw probeerde de gereformeerde schoolmeester Antheunis Janse uit Biggekerke het geloof te bevrijden van de bevinding. Hij wees er op niet op ervaring te vertrouwen. Janse werd omstreden in de Tweede Wereldoorlog, omdat hij opriep de Duitse bezetter te gehoorzamen als wettige overheid. Ook speelde hij een rol in de Vrijmaking van 1944, waardoor de termen 'vrijgemaakt' en 'beleving' binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland jarenlang beladen bleven. In acht chronologische hoofdstukken gaat Van Dijk onder meer in op de opzet en vraagstelling van de studie, 'de strijd tegen mystiek en scholastiek beslecht (1937-1939)' en 'dubbel strijd (1940-1960)'. Met voetnoten, bijlagen, samenvatting, lijst van geraadpleegde werken, bibliografie en personenregister. Johan Francke (eindredactie), Anya Marinissen en Kees van Rijswijk, 'Het hart dier wereld.' Literaire stads wandeling door Middelburg (Middelburg: ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 2018) 64 pag.; ill., foto's, tek., krt., grav.; ISBN 978-94-72151-44-5. Deel II in de literaire ZB-reeks Perfectum-Praesens- Futurum. Na een voorwoord van directeur Perry Moree volgt een stadswandeling, met aandacht voor muurgedichten en stadslocaties met beschrijvingen van bekende Middelburgse literatoren en auteurs die over Middelburg schreven. Schrijvers die aan bod komen zijn onder meer Martinus Nijhoff, Vicky Hartman, Pieter Cornelis Boutens, Jacob Cats, Johan Huizinga, Chris van Schagen, Multatuli, Franca Treur, Piet Meertens en uiteraard Nescio. Enkele dichters waarvan werk wordt besproken zijn Hans Verhagen, Johanna Kruit, Andreas Oosthoek, Hans Warren en Karel Leeftink. Met foto verantwoording, literatuurverwijzingen bij de citaten en een kaart met de stads- wandelroute. Willem van Gilst, Ik komme van Bru Een kiek- en leesboek over het DNA van Bru. Stikjes van Willem van Gilst. Ouwe en nieuwe foto's. Korte vraeghesprekken mee echte Bruënaers (Goes: Zêêuwse Dialect Verênigieng, 2017) 84 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-805985-5-5. Uitgave van de Zeeuwse Dialectvereniging met columns van Willem van Gilst die zijn afgedrukt in de streektaal met daarnaast een vertaling in het Nederlands. De columns zijn geheel gewijd aan Bruinisse en voorzien van hedendaagse en oude foto's, waardoor de ontwikkeling van het mosseldorp naar toeristencentrum duidelijk wordt. De interviews geven een kijk in de leefgemeenschap. Jasper J. Goedbloed, Inge Heuff (eindredactie), 1953. Het Getij en de Noordwesterstorm (Ouwerkerk: Watersnoodmuseum, 2017) 69 pag.; ill., foto's, krt., tek., tab., graf; ISBN 978-90 807535-4-9. Eerste deel in de uitgaver- eeks Nationaal- en Herinneringscentrum Watersnood 1953. Tijdens de Ramp van 1953 speelde springtijd geen grote rol; juist de langdurige storm en het opstuwen van het Noordzeewater zorgden voor een stormvloed met een ongekende water hoogte en waterkracht. Dit wordt aan schouwelijk gemaakt met cijfermateriaal, kaarten, foto's, stilstaande beelden van animaties en resultaten van statistische berekeningen van Rijkswaterstaat. Het boek behandelt het astronomische en het werkelijke getij, de storm en de storm vloed, de meting en verwerking van de waterstanden, de zeeweringen en water keringen en het stijgen van de zeespiegel. Met bron- en fotoverantwoording en informatie over de auteur. Inge Heuff, 65 schenkingen. Elke schen king heeft een eigen verhaal (Ouwerkerk: Watersnoodmuseum, 2018) 57 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90-807535-6-3. Tweede deel in de uitgavereeks Nationaal- en Herinneringscentrum Watersnood 1953. Uit schenkingen aan het museum werden 65 voorwerpen geselecteerd die van een toelichting werden voorzien en waarbij de naam van de schenker wordt vermeld. Tussendoor zijn enkele informatieve teksten geplaatst over watervloeden uit het verleden en waterbewustzijn. Jasper Jaspersen Brasser, bezorgd door Joep Bremmers en Ad Tramper, Beschryvinge der stadt Vlissinge. Het handschrift van Jasper Jaspersen Brasser, 1754 (Vlissingen: Gemeentearchief Vlissingen, 2018) 373 pag.; ill., foto's, grav., tek., krt.; ISBN 978-90-823529-2-4. In 1754 schreef brouwer Jasper Jaspersen i HjnaBijrK.vnüA hïi ue* Zeeuws Erfgoed 27 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 27