Brasser een beschrijving van Vlissingen met historische wetenswaardigheden. Joep Bremmers transcribeerde de tekst in een publicatie, gemeentearchivaris Ad Tramper verzorgde de inleiding, Jeroen-Martijn van Haart schreef een genealogische toelichting op het geslacht Jaspersen Brasser en Jan Bliek verzorgde het glossarium voor de achttiende-eeuwse gebruikte woorden van de schrijver. De schrijver gaat niet alleen in op alle bolwerken, kerken, markten, pleinen, poorten en andere bouwwerken in Vlissingen maar belicht ook allerlei stedelijke ontwikkelingen en gebruiken, zoals de zorg in gasthuizen, ambachten, visserij, overzeese en militaire activiteiten van inwoners en daden van diverse bekende Vlissenaars. Met lijst van bronnen en gebruikte literatuur, zakenregister in origineel handschrift en een register op onderwerp. Els Kerremans (tekst), Jacqueline van Paaschen, Karen Gamester, Cathy Brickwood (vertaling), Annelies Hess Bosch (eindredactie), De ramp The Flood. De watersnoodramp van 1953 in documentaire fotografie The flood of 1953 documented in photographs ('s-Gravenhage: Uitgeverij Komma, 2018) 224 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-9152571-1. In 1953 werden meer dan 600.000 exemplaren van het boek De ramp verkocht, waarvan de baten ten goede kwamen van de slachtoffers. In deze tweetalige uitgave worden initiatief nemers, uitvoerenden en andere medewerkers van de publicatie, die werd uitgegeven door de gezamenlijke uitgevers van de Uitgevers- en Boekverkopersbond, voor het voetlicht gebracht. Er wordt uitvoerig ingegaan op de 'reconstructie' van het boek De ramp en alle betrokken fotografen die hieraan meewerkten. Als afsluiting een bijdrage over de Ramp zoals deze in de (inter)nationale geïllustreerde tijdschriften werd weergegeven. Met voorwoord, noten, biografieën van de fotografen, medewerkers en illustratieverantwoording. Kees de Koning en Piet Quist (redac), 15 jaar Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (Tholen: Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, 2017) 56 pag.; ill., foto's, tab., tek., plattegr.; ISBN 978-90 821398-4-6. Het Jubileumboek begint met 'de Hooge Hoeve op de Kempenshofstede', een hoger gelegen oud gedeelte van het eiland; een bijdrage van A.J. Smits. Wally Blaas doet in 'Daar ben ik geboren' een onderzoek naar de panden aan de Visstraat 5 en 7 op Tholen. Kees de Koning en Piet Quist schreven over de fotokaarten in cyanotypie van PJ. Poulusse, een Thoolse fotograaf en winkelier uit de negentiende eeuw. Tot slot geeft Kees de Koning een kort overzicht van vijftien jaar Heemkundekring Stad en Lande. Tussen de artikelen zijn (streek)gedichten van Arie Viet opgenomen. Met bijlagen van de bestuursleden, lezingen, excursies en de inhoud van de jaarboeken van de afgelopen vijftien jaar. Jan Lockefeer, De Haven van Hulst, vanaf de Middeleeuwen tot in de Franse Tijd (Hulst: J.L. Lockefeer, 2018) 102 pag.; ill., foto's, tek., krt., tab., graf. Eeuwenlang had Hulst een bevaarbare verbinding met de Westerschelde en was het een havenstad. De Tachtigjarige Oorlog maakte een einde aan zowel de welvaart van de stad als de liliwfilf .Mtflltck'fii tot in ik F'ritnïc Tiïi V In' I LlYi.i-r havengeul. De haven stierf rond 1800 een langzame dood. Historicus Lockefeer beschrijft de opkomst en ondergang van de haven van Hulst in vier hoofdstukken: de Middeleeuwen tot de Tachtigjarige Oorlog (waarin aandacht voor het economische belang, havenwerken, bouw werken en spuien en sluizen), Hulst tijdens die oorlog en de vergeefse pogingen tot herstel van de haven, de stad en haven in de tijd van de Republiek (met aandacht voor de Gentse Vaart, licent-, veil- en passagegelden) en de haven in de Frans Tijd met de uiteindelijke neergang ervan. Met kort besluit en bronverantwoording. Bep Mandemaker, Nynke Feenstra, Betje. De zevende van de kruidenier (Rotterdam: Brave New Books, 2017) 175 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-0216380-3. Herinneringen van een dochter van een gereformeerde kruidenier in Koudekerke aan het Walcheren voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog, aangevuld en bewerkt door Nynke Veenstra. De ouders van Betje nemen in 1925 een kruideniers zaak over in Koudekerke. Zij beschrijft het dorpsleven en het reilen en zeilen van het gezin. Nog voor haar jeugd voorbij is komen daar flinke barsten in door de Tweede Wereldoorlog en de rampspoed die volgt. Zo worden Betjes vader en broer door de NSB opgepakt en komt het dorp eerst in de vuurlinie te liggen en daarna onder water te staan. Na enige tijd net als velen met de wateroverlast gekampt te hebben, verhuist het gezin met winkel na de bevrijding naar Vlissingen. Henk Nagelhout, Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' De 400+ schepen die wij bouwden (Rijswijk (ZH): guns@home, 2017) 431 p.; ill., foto's; ISBN 978-94-9236826-3. De boektitel is een verwijzing naar het boek De schepen die wij bouwden, dat door de Scheldewerf werd uitgegeven bij het 75-jarig bestaan in 1950. Inmiddels is het bedrijf bijna tweemaal zo oud en zijn er meer dan vierhonderd schepen gebouwd op de werf die nu Damen Schelde Naval Shipbuilding heet. De auteur laat in dit boek deze schepen de revue passeren en presenteert daarbij afbeeldingen (foto's, bouwtekeningen of schetsen) en een overzicht van scheeps- gegevens. De auteur was zelf enige jaren beheerder van het fotoarchief van de KMS. Met achterin een index van scheeps namen met bouwnummers op alfabetische volgorde. Dirk Leendert Roth, Broze burchten. Middelburg en de holocaust (Leeuwarden: Elikser Uitgeverij, 2018) 294 pag.; tab.; ISBN 978-94-6365040-3. Onderzoek naar de vervolging van de Middelburgse joden tijdens de Tweede Wereldoorlog, gezien tegen de bredere (inter)nationale context. Roth stelt dat de bestaande historiografie over het onderwerp talrijke hiaten en onnauwkeurigheden kent en met name de rol van de plaatselijke en regionale autoriteiten. Hierbij komen ook de lotgevallen van gemengd gehuwde joden en hun gezinsleden aan bod. In acht hoofdstukken, waarvan drie een niet-Middelburgse invalshoek hebben, worden behandeld: oorlogsdreiging, Middelburg in de greep van de oorlog, tussen confrontatie en collaboratie, van moord tot genocide, het jodenvangnet en de eerste Middelburgse jodenlijsten, evacuatie naar Amsterdam, vertrek uit Middelburg en Amsterdam, Barneveld en daarna. Het naschrift gaat in op vermeende onjuistheden in de biografie van burgemeester Van Walré de Bordes door auteur Jan Zwemer. Met lijsten van bronnen, gebruikte literatuur, afkortingen en een overzicht van 147 gedeporteerde Middelburgse joden. M. Sinke, Boerderijen met hun bewoners in Oost Zuid-Beveland - deel 2 (Krabbendijke: Drukkerij Van Velzen BV, 2018) 262 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978 90-70697-52-5. In dit van veel foto's voorziene tweede deel komen boerderijen in Reimerswaal voor het voetlicht. Van in totaal 31 boerderijen uit Rilland, Krabbendijke, Waarde, Oostdijk, Kruiningen, Hansweert en Yerseke wordt de bewoningsgeschiedenis beschreven. Aan bod komen onder meer de Dameshoeve, Hofstede Reigersberg, Hof Maire, de Stelhoeve, Hof Zoute en Puthoek. Over met name de periode twintigste eeuw tot heden wordt de lezer via crisis, oorlog en Watersnoodramp naar het huidige ploegen met gps-techniek geleid. Met voorwoord van burgemeester J.S. van Egmond en literatuurlijst. Kees Slager, Matty Verkamman (co-auteur), Tholen (Rotterdam: Kick Uitgevers, 2017) 688 pag.; ill., foto's, krt., portr.; ISBN 978-94-9155525-1. Lijvig journalistiek boekwerk over de ontwikkeling van het eiland Tholen door de eeuwen heen. In zeven hoofdstukken wordt chronologisch de geschiedenis van het eiland doorlopen: prehistorie, middeleeuwen, de Opstand, achteruitgang en armoede (zeventiende en achttiende eeuw), van crisis naar crisis (negentiende en begin twintigste eeuw),de Tweede Wereldoorlog en de grote veranderingen (over het naoorlogse Tholen). Daarna volgen elf thematische hoofdstukken over onder meer de erfvijand het water, leven van het land, leven van het water, verkeer en vervoer, de dorpen, het sociale verhaal, cultuur en religie, Tholen en de Tholenaren, folklore, sport recreatie. De teksten in de omvangrijke publicatie zijn rijkelijk voorzien van foto's. Met voorwoord, epiloog, dankwoord aan alle medewerkers, beknopte lijst van geraadpleegd werk, colofon met illustratie verantwoording en lijst met intekenaren. W.M. Sturm, Gods hand over de burg. De burg gedragen. Facetten uit de geschiedenis van de Gereformeerde Gemeente te Middelburg. Deel 2 1918-1951 (Middelburg: Kerkenraad Gereformeerde Zeeuws Erfgoed 28 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 28