Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen Gemeente, 2017) 384 pag.; ill., foto's, tek., tab. Graf.; ISBN 978-90-813720-0-8. In twintig hoofdstukken wordt de geschiedenis van de Gereformeerde Gemeente in de Segeersstraat in Middelburg in de periode 1918-1951 beschreven. Daarbij komen meerdere verbouwingen van het kerkgebouw aan de orde, de plaatsing van een orgel, de arme crisisjaren, de dreiging van de oorlog en de stadsbrand in 1940, tewerkstelling in Duitsland, de strijd om Walcheren in 1944, de bevrijding en nasleep daarvan en veel kerkelijke zaken. Met eindnoten per hoofd stuk, literatuurlijst, register en diverse bijlagen. Robbert Jan Swiers, Zeeland in bezettingstijd. Het gewone leven - Jodenvervolging - Atlantikwall - Verzet - Geallieerde luchtaanvallen, 1940-1944 (Soesterberg: Aspekt, 2018) 132 pag.; ill, foto's; ISBN 978-94-6338275-5., Na het eerste deel over de Meidagen van 1940, gaat de auteur in deel 2 in op het leven in Zeeland gedurende de bezettingstijd. Ook dit deel bevat een grote hoeveelheid foto's en daarnaast teksten over gebeurtenissen tijdens de oorlog. Met kort nawoord. Jan Zwemer, Reactie op het Naschrift in 'Broze Burchten. Middelburg en de Holocaust' door D.L. Roth (Jan Zwemer, 2018) 12 pag. Reactie op het naschrift van het hiervoor besproken boek van Dirk Leendert Roth, waarin Zwemer diens aantijgingen aan zijn adres weerlegt. Gratis verkrijgbaar in de boekhandel bij het boek van Roth. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen 27/1 (2018) 1-44. Huib Zuidervaart bespreekt een academisch spreekgestoelte van de 'Illustre School' te Middelburg, hetgeen in 1650 door George Sterlin werd vervaardigd en uiteindelijk in de Katholieke Kerk van Delft terecht kwam door toedoen van Karel Sluyterman. Willem III-kenner Wouter Troost schrijft over de installatie van deze koning-stad houder als Eerste Edele van Zeeland in september 1668. Johan de Witt was hier om politiek moverende redenen not amused over omdat dit de Oranjes weer in het politieke zadel hielp. Jan Zwemer schreef het tweede deel voor zijn artikel over de Zierikzeesche Nieuwsbode met 'commentaar op sociale stijging en daling en op vrijgedrag' over de rubriek 'Gemengde Berigten' van de krant. Hierin gaat hij in op het laat negentiende-eeuwse verschijnsel om uit liefde te trouwen waarbij ook de leeftijd van de gehuwden dichter tot elkaar kwam. In ''t Is vol van schatten hier' aandacht voor de paalworm en potvistanden. In dit nummer zijn ook vier boekbesprekingen opgenomen. Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 199/voorjaar (2018) 1-28. J.H. Midavaine schrijft over de verschillende markten die Veere had en heeft, zoals de vismarkt, vrije markt, palingmarkt, zuivelmarkt, jaarmarkt en korenmarkt. De bijdrage van Rinus Willemsen gaat over de geschiedenis van de Calandpolder bij Arnemuiden; in 1856 ingedijkt, maar na veel zwarigheden rond 1900 definitief overstroomd. Ook van ÜlllrtllEff. "HlUF*. ÜrsoWili m HllKUllUUi vm Zi»inp; eiaHttc-npIbtm Willemsen enkele mededelingen en vergadernotulen van de bestuurstafel van de dialectvereniging. In 'Zeeuwse familie namen' schrijft Veronique de Tier over de naam Heijboer/Heiboer. In 'Volkskunde' behandelt Paul Heerschap diverse dialect namen in het dialect van Ouddorp voor alle flora en fauna die in de lente in de tuin bloeit en kwettert. In de rubriek 'verhalen en gedichten' zijn vier bijdragen opgenomen en Adri Scheele verzorgde de rubriek 'Zeeuwse volksraadsels.' Verder wordt ingegaan op de beantwoor ding van de vragen van vragenlijst 197 en is er uiteraard een nieuwe dialectvragen lijst (nr. 199). Jeanine Dekker (tevens eindredactie), 'Middelburg in de Tweede Wereldoorlog'. Het leven in Middelburg vanaf het midden van de negentiende eeuw, Nr. 12 (Vianen: Optima, 2018) 309-336. In deze uitgave in de reeks komt de zwartste dag uit de Middelburgse geschiedenis aan bod: 17 mei 1940. Door een bombardement van Duitse en Franse artillerie en enkele Duitse vliegtuigbommen wordt de stad in brand geschoten en het niet afgesloten gasnet, de flinke wind en het wegvallen van de waterdruk zorgen dat de brand maximale schade aan kan richten. Naast de gebeurtenissen van die dag zelf gaat de auteur in op de noodvoorzieningen en herbouw van de stad, het Duitse bestuur en de NSB, het dagelijks leven van de inwoners, de Jodenvervolging, het verzet, onderduikers, evacuatie, verdedigings werken, de bevrijding in november 1944 en herdenkingen. Stad Lande, tijdschrift van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (maart 2018), begint met een artikel van B. Blikman-Ruiterkamp: 'De comfortabele geschenkwoningen op Schouwen- Duiveland'. Het zijn woningen die na de Ramp van 1953 gebouwd zijn om de woningnood te lenigen. De huizen zijn onder andere geschonken door Noorwegen en Zweden. De houten huizen vereisten veel onderhoud aan schilder werk, en de dubbele ramen waren niet gemakkelijk schoon te houden. Ook scheurde het behang op de houten wan den snel, maar toch overheersen bij de meesten de positieve herinneringen. Het 'Vergifregister' van apotheker Johannes Bal Corneliszoon - aanwezig in de Handschriftenverzameling van het Schouwse gemeentearchief - bijgehouden van mei 1868 tot augustus 1906, laat zien wie welke giftige stoffen kocht, wanneer en met welk doel. R. van Langeraad KAzn schrijft over de lange, strenge winter van 1890-1891. R. van den Berg vertelt over de tras van de Kievitshoek; een tras of een regenbak is een voorbeeld van de kleine, vaak vergeten monumenten die met wei nig moeite een nuttige bijdrage kunnen leveren aan een boerenbedrijf. De volks naam voor de Apostolische Kerk in Nieuwerkerk was 't Geloafje. De kerk stond op het grondgebied van de voormalige heerlijkheid Botland, en is onlangs ges loopt. W. Kesteloo geeft er bijzonderheden over. De Wete gedaan aan de leden van de Heemkundige Kring Walcheren (2018, 1) begint met 'Veer op de vest. Geschiedenis van de overzetpont bij de Koepoort in Middelburg' (auteur I. Mostert). De bolwer ken rond Middelburg zijn in de negentien de eeuw omgevormd tot een stadspark, ontworpen door K.G. Zocher. Tijdens de werkzaamheden is de brug bij de Koepoort in 1844 gesloopt en door geld gebrek is ter vervanging slechts een klein pontje ingezet. Vanaf 1872 komen er steeds meer klachten over de pont zelf, de veerman en de vele malen dat de pont te laat of helemaal niet vaart. Na steeds meer geharrewar wordt de noodzaak van een brug duidelijk en in 1887 wordt een nieuwe brug feestelijk geopend. J. Moekotte verhaalt over zijn zoektocht naar gebakken naambordjes van Franse makelij in Middelburg en P. Blom wijst ons op Kaap Flissingsky op Nova Zembla, die maar weer eens bewijst hoe reislustig de Zeeuwen waren. Over scheepsverkopingen in Mechelen door Walcherse verkopers schrijft F. van der Jeught een interessant verhaal. Het waren voornamelijk vracht schepen die in de zestiende eeuw door verkopers uit Arnemuiden, Middelburg, Veere, Vlissingen en Westkapelle in Mechelen werden verkocht. In het Mechelse stadsarchief vond de auteur gegevens over wie de kopers en verkopers waren en welk beroep zij uitoefenden. In Arneklanken, bulletin van de Historische Vereniging Arnemuiden (maart 2018), gaat P. Fe ij verder met zijn serie over Arnemuiden in de tijd van koning Willem I. Ko de Ridder of 'Ko de Post' wordt geïn terviewd door Kees de Ridder. Ko vertelt smakelijk over zijn jongensavonturen, zijn diensttijd, zijn werk bij de post en zijn hob by's. J. Adriaanse vervolgt zijn 'Kroniek' over Arnemuiden met aanvullingen over de jaren 1918 en 1919. De gevolgen van de Eerste Wereldoorlog waren goed merk baar, zoals een ongeluk met achtergeble ven zeemijnen laat zien. Hij schrijft over de Spaanse griep die in Arnemuiden 55 slachtoffers eiste, de visserij, de landbouw en het dagelijks leven na de oorlog. In 'Het dagelijks leven rond de Arne 1920 1941' haalt J. Lindenbergh nostalgische jeugdherinneringen op. J. Braat gaat in twee afleveringen de gang van zaken behandelen in en rond Arnemuiden tijdens de spooraanleg en de bouw van drie spoorbruggen. In 1862 begon men in Roosendaal met de aanleg van de spoor baan richting Zeeland. De Zeeuwse lijn moest twee stromen kruisen: Kreekrak en Sloe. Grondstukken moesten onteigend worden en politieke problemen opgelost, Zeeuws Erfgoed 29 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 29