De vestingwallen van Retranchement, zichtbare sporen van de Staats-Spaanse linies. Verdedigingslinies Verdedigingslinies staan in de junimaand van het Europees Erfgoedjaar centraal en de sporen daarvan zijn met weinig moeite door heel Zeeland aan te wijzen. Door zijn ligging in de Scheldedelta is Zeeland in militair-strategisch opzicht een belangrijk gebied. Met ringwalburgen verdedigden de bewoners van het gebied zich tegen invallen van de Vikingen. In Zeeuws-Vlaanderen vormden zich vanaf de zestiende eeuw de Staats-Spaanse linies. Zo'n vierhonderd jaar later trok de Duitse bezetter langs duizenden kilometers Europese kust de Atlantikwall op. De verdedigingslinies vertellen het verhaal hoe vrienden en vijanden binnen Europa steeds veranderden. Op hun tochten deden de Vikingen vanaf de negende eeuw ook Zeeland aan. Met name ringwalburgen herinneren aan deze tijd. Ze werden door de lokale bevolking opgetrokken om zich daar te kunnen terugtrekken bij invallen van de Vikingen. De ringwalburgen lagen in een lijn van zuid naar noord: Oostburg, Oost-Souburg, Middelburg, Domburg en Burgh. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog ontstonden de zogeheten Staats-Spaanse linies. Hiervoor werden bestaande verdedigingswerken verbeterd en nieuwe verdedigings werken aangelegd. Ook na de Tachtigjarige Oorlog zouden ze worden uitgebreid en vernieuwd, tot aan de inval van de Fransen in 1794. Behalve vestingsteden, als Sluis en Hulst, maakten forten met wallen en grachten, en liniedijken er deel van uit. De forten werden op strategische plekken gebouwd, daar waar het omliggende gebied goed gecontroleerd kon worden. Ze bestonden uit een verhoging van aarde met een wachttoren daarop, soms ook met kruit magazijnen en huisvesting voor soldaten. De dijken hadden eveneens een militaire functie; ze werden doorgestoken om een gebied onder water te zetten zodra de vijand naderde. In de achttiende eeuw verrezen afwateringssluizen die ook als inundatiesluis dienst konden doen. De Zwartenhoekse Zeesluis en de sluis bij fort Het Boerenmagazijn zijn nog altijd als zodanig herkenbaar. Zichtbare verwijzingen naar de Staats-Spaanse linies zijn onder meer ook de Olieschans en Kruisdijkschans in West-Zeeuws-Vlaanderen. De dorpen Retranchement en Philippine en het huidige IJzendijke ontstonden uit een vesting. Omdat de versterkingen afwisselend door de Spaanse of de Staatse troepen werden aangebracht, afhankelijk van wie het gebied in handen had, worden deze linies nu de Staats-Spaanse Linies genoemd. Een verdedigingslinie van enkele honderden jaren later betrof de Atlantikwall, door de Duitsers aangelegd tijdens de Tweede Wereldoorlog langs de kust van de Atlantische Oceaan en de Noordzee over een totale lengte van zo'n 6200 kilometer. Ook Zeeland werd daarin opgenomen. Vooral de monding van de Westerschelde werd zwaar verdedigd. Er werden verschillende soorten bunkers gebouwd en tal van andere hindernissen opgeworpen, zoals tankmuren, tankgrachten, mijnenvelden en draken- tanden (betonnen piramides). Op de stranden kwamen versperringen en prikkeldraad te staan, om te voorkomen dat geallieerde troepen er zouden landen. In 1944 werden daaraan op last van maarschalk Rommel schuin ingegraven palen toegevoegd die verbonden waren met staaldraad en mijnen: de 'Rommel-asperges'. Overzicht maandthema's De maandthema's voor de nog komende maanden zijn: Erfgoed is van ons allemaal (juli), Landgoederen en buitenplaatsen (augustus), Beladen erfgoed (september), Opgegraven geschiedenis (oktober), Religieus verleden (november) en Grenzeloos erfgoed (december). Kijk op www.zeeuwseankers.nl voor verhalen en activiteiten in het kader van het Europese Erfgoedjaar. Volg ook @zeeuwseankers.nl op Twitter en Facebook. Jeanine Dekker Zeeuws Erfgoed 9 juni 2018 02

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 9