Zeeuwse plattegronden in stedenatlas Van Deventer Een vreemd en herkenbaar Zeeland -lh' SpIïj tri- «r» Zeeland met Goedereede, Brielle en Geervliet als Zeeuwse steden. En zonder Zeeuws-Vlaanderen, dat bij Vlaanderen is opgenomen. Dat is het zowel herkenbare als vreemde beeld van onze provincie in de stedenatlas van Jacob van Deventer, die ons terugvoert naar de zestiende eeuw. Kopergravure in kleur van Van Deventers Zeelandkaart (collectie ZA/ZI-I-0058). Die Zuid-Hollandse plaatsen waren ook in Van Deventers tijd geen deel (meer) van Zeeland, maar Zeeuws- Vlaanderen behoorde inderdaad nog tot Vlaanderen en zou daarvan losraken gedurende de Opstand tegen Spanje. Deze ontbrandde tijdens Van Deventers leven, dat de jaren 1500/05-1575 besloeg. Het werk van de 'vader van de Nederlandse cartografie' is niet alleen daarom van belang. Ook vandaag de dag zijn Van Deventers gewestkaarten en vooral zijn stadsplattegronden onmisbaar bij archeologisch, historisch, topografisch, historisch-geografisch en stedenbouwkundig onderzoek. Sinds dit voorjaar staat de Stedenatlas Jacob van Deventer van Reinout Rutte en Bram Vannieuwenhuyze ter beschikking aan alle onderzoekers en uiteraard de liefhebbers. Uitputtend veldwerk Jacob van Deventer groeide weliswaar op in Deventer, maar werd geboren in Kampen. In 1520 schreef hij zich in aan de universiteit van Leuven. Zijn intellectuele belangstelling was breed: hij oefende eerst het beroep van geneesheer uit, vervolgens was hij actief als wiskundige en tenslotte wierp hij zich op de cartografie. In 1536 presenteerde Jacob zijn eerste gewestkaart, een 'cartte van den lande van Brabant'. Zijn kaart van Zeeland werd opgemeten in 1542-1545. Ook maakte hij in deze periode kaarten van Holland, Gelre en Friesland. Als eerste maakte Van Deventer hierbij gebruik van de driehoeksmeting. Jacobs thuisbasis was Mechelen, maar hij reisde voor zijn projecten door de Lage Landen, torens en stadsmuren beklimmend, waarnemend, metend, overleggend, schetsend. Van Deventers stedenkartering gebeurde vooral uit militair-strategisch motief, op initiatief van de Spaanse Zeeuws Erfgoed 1 2 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 12