Van kaart tot luchtfoto Sluis en Sint Anna ter Muiden; afbeelding uit de Stedenatlas. koning Filips II, hoewel verschillende onderzoekers hebben gewezen op diens vader Karel V als opdrachtgever. Of, neutraler, op Spaanse overheden. In elk geval vaardigde Filips in 1559 twee officiële documenten uit, waaruit blijkt dat de door Van Deventer te maken atlas voor hem was bedoeld. Hierin regelde de altijd tegen staatsbankroeten aankijkende monarch aanvullende vergoedingen voor Jacob, die twee jaar onderweg zou zijn voor zijn werk. De werkelijkheid was anders! Van Deventer werkte ongeveer tot zijn dood in 1575 aan zijn plattegronden. Door de onzekere toestanden wegens de Opstand was hij in 1572 via Dordrecht naar Keulen verhuisd. Mechelen viel in oktober van datzelfde jaar ten prooi aan Alva's 'Spaanse furie', een driedaagse orgie van plundering, moord en verkrachting. Zes jaar na Van Deventers dood werd diens patroon Filips II in de Noordelijke Nederlanden afgezworen. De kaarten en stadsplattegronden sluimerden vergeten voort en kwamen pas halverwege de negentiende eeuw weer in de belangstelling. Unieke collectie De stadsplattegronden zijn papieren manuscriptkaarten. Ze zijn gemaakt op een vergelijkbare schaal (schommelend rond 1 8000), hebben eenzelfde oriëntatie (het noorden boven) en een hoge graad van correctheid. De collectie omvat twee onderdelen: een reeks losse kaarten, bewaard in Nederlandse archieven en de Koninklijke Bibliotheek van België, en een driedelige atlas met atlaskaarten en kleinere bijkaarten. Twee delen daarvan worden bewaard in de Nationale Bibliotheek in Madrid. De schetskaarten en bijkomend kaartmateriaal van Jacobs hand en één atlas deel zijn verloren gegaan. De losse kaarten zijn evenmin compleet. Wat resteerde is toch een unieke collectie. De stadsplattegronden van Van Deventer zijn de oudste die we hebben van Nederlandse en Belgische steden. De 226 bewaarde plattegronden zijn nu voor het eerst samengebracht in de Stedenatlas, na een aantal eerdere (deel)publicaties. De Vlaamse hoogleraar historische cartografie Bram Vannieuwenhuyze (Universiteit van Brouwershaven; afbeelding uit de Stedenatlas. Amsterdam) en de Nederlandse stadshistoricus Reinout Rutte (Technische Universiteit Delft) verrichtten op initiatief van uitgeverij THOTH voor dit project vier jaar lang onderzoek in archieven en bibliotheken in onder meer Madrid, Simancas, Napels, Brussel, Den Haag en Kampen. Het onderzoek werd gefinancierd door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, de Faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft, de Katholieke Universiteit Leuven en de afdeling Cultureel Erfgoed van de Vlaamse overheid. Reimerswaal; afbeelding uit de Stedenatlas. Zeeuws Erfgoed 1 3 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 13