m - -i= ii'VrttiK". ■Jrstini Westkapelle en Veere; afbeelding uit de Stedenatlas. Het eerste deel van de Stedenatlas behandelt leven en werk van Van Deventer. In het tweede worden de platte gronden aangevuld met analysekaarten. Recente luchtfoto's tonen de verschillen met de huidige situatie. Het boek, aldus de Inleiding, "brengt de kruisverbanden tussen stadscartografie, stadsmorfologie, landschapsanalyse en stadsgeschiedenis in de binnensteden op een inzichtelijke manier in beeld". Verder bevat het onder meer een overzicht van de stadswording in de Lage Landen, met handreikingen voor hedendaagse ontwerpen. 'Armuyen' en 'Westcappel' De Zeeuwse steden beslaan de pagina's 264-282 in de Stedenatlas (atlasvolume III), zoals gezegd inclusief enkele Zuid-Hollandse steden. De destijds nog Vlaamse steden Sluis, Sint Anna ter Muiden, Oostburg, Aardenburg, Axel en Hulst vinden we tussen de pagina's 252 en 261. Op de Zeeuwse eilanden karteerde Van Deventer Vlissingen, Westkapelle, Veere, Middelburg, Arnemuiden, Zierikzee, Brouwershaven, Goes, Reimerswaal, Tholen en Sint Maartensdijk. Steden, 'smalsteden' én een plaats die pas in 1574 van Willem van Oranje stadsrechten zou krijgen: Arnemuiden (Armuyen), afgebeeld op één kaart met Middelburg. Arnemuiden koos tegen een bloedige prijs de zijde van de Opstand, omdat zijn grote concurrent en kwelgeest Middelburg in 1572 regeringsgezind bleef. Vandaar als beloning de stadsrechten. De auteurs vermelden het niet. Wel brengen ze in herinnering dat Van Deventers losse kaarten van de Zeeuwse steden (inclusief vier Zeeuws-Vlaamse) verloren gingen tijdens de beschieting en stadsbrand van Middelburg op 17 mei 1940. Sommige plaatsbeschrijvingen zouden door regionale en lokale auteurs anders zijn aangepakt. Bij de kaart van Westkapelle (Westcappel, pagina 268) lezen we bijvoorbeeld: "Tot op de dag van vandaag bleef Westkapelle een onbeduidend plaatsje. Bovendien is het tijdens de Tweede Wereldoorlog ernstig beschadigd en er tijdens de wederopbouw niet mooier op geworden." Dit doet toch te weinig recht aan deze plaats met zijn bijzondere geschiedenis en tot op heden doorwerkende etnografische karakteristiek. Kijk bijvoorbeeld eens naar de later zo legendarische zeewering op de plattegrond, had daar niets over gezegd moeten worden? Anderen, in andere gewesten, hebben mogelijk soortgelijke opmerkingen. Maar bij een project van deze omvang en reikwijdte is een soms snel voorbijwiekend vogelvluchtperspectief waarschijnlijk onvermijdelijk. Jan Kuipers Bron Reinout Rutte en Bram Vannieuwenhuyze, Stedenatlas Jacob van Deventer. 226 Stadsplattegronden uit 1545-1575 - Schakels tussen verleden en heden (Bussum/Tielt: Uitgeverij Thoth Lannoo, 2018), ISBN 978-90-77699-17-1. Zeeuws Erfgoed 1 4 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 14