Het Fruitteeltmuseum in Kapelle is verbouwd en heringericht. De vaste expositie is na 22 jaar, sinds de opening in 1996, compleet vernieuwd, het museumcafé is uitgebreid en in de voortuin is een buitenterras gecreëerd. Op 2 mei heropende burgemeester Huub Hieltjes het vernieuwde interactieve museum. Een digitale veilingmeester geeft uitleg over het bieden en aankopen op een veiling Vanwege de verbouwing was het museum tussen februari en april gesloten. In die tijd hebben vrijwilligers veel werk verzet en het museum volledig leeggehaald en opnieuw ingericht. Bij binnenkomst oogt het nieuwe Fruitteelt museum direct heel ruim en stijlvol: de oude receptiebalie is verdwenen en de hal en het café vormen nu één ruimtelijk geheel. De plafonds, voorheen wit, zijn sjiek zwart geschilderd en de muren, eerst groen en geel, zijn stijlvol wit en zwart. Doorgebroken muren maken de diverse ruimtes, voormalige schoollokalen, beter toegankelijk. De nieuwe expositie heeft een frisse, nieuwe kleurstelling gekregen en is opgebouwd rond de thema's Groei, Bloei, Snoei en Oogst. Er is meer aandacht voor mondelinge kennisoverdracht: de mensen uit de fruitteelt vertellen zelf het verhaal. Deze persoonlijke verhalen van de fruittelers uit de regio brengen het museum tot leven. Niet alleen in de museumtuin, maar ook in het museum zelf zijn bomen te zien. Tegen gestileerde kunstbomen zijn interactieve schermen aangebracht met achtergrond informatie en luisterfragmenten. Door de grootschalige vernieuwingsslag oogt het museum nu veel ruimer, lichter en meer van deze tijd. De oude veilingklok is er nog, maar ze is uitgebreid met een digitale veilingmeester die uitleg geeft over hoe de veiling werkt. De herinrichting van het Fruittteeltmuseum is tot stand gekomen met ondersteuning van MuseumMakers, een coöperatie van museumprofessionals. Dit bedrijf heeft op vele fronten geadviseerd, bijvoorbeeld over de aanpassing van de in- en uitgangen. Eén ingang is gesloten en er is een andere uitgang gecreëerd, waardoor een natuurlijke looprichting is ontstaan en ook een bezoek aan de muse- umtuin is in de routing is opgenomen. De museumtuin onder handen nemen is het volgende project; de tweede fase van de herinrichting, die hopelijk volgend jaar met Europese subsidie kan worden gerealiseerd. De fondsen om de kosten voor de herinrichting te betalen, zijn bijeengebracht door de Stichting Vrienden van het Fruitteeltmuseum, subsidie van de gemeente Kapelle en particuliere giften. De vernieuwde expositie van het Fruitteeltmuseum oogt fris en modern. Zeeuws Erfgoed 1 5 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 15